Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն սահմանադրական դաշտում. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի մասին
Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն սահմանադրական դաշտում. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Հայաստանում
ներքաղաքական իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերը երկրի ներքին գործն են, իսկ ՌԴ-ն շահագրգռված է դաշնակից երկրի կայուն, խաղաղ և անվտանգ զարգացմամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Զայցևը:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ բոլոր ներքաղաքական հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես իրավական և սահմանադրական դաշտում՝ համապատասխան ժողովրդավարական ընթացակարգերի շրջանակներում: Ինչ վերաբերվում է ընթացիկ իրադարձությունները հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի հետ կապելուն, ապա, ինչպես հասկանում ենք, խոսքը ոչ թե ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների նկատմամբ ընդդիմության վերաբերմունքի, այլ Հայաստանի ղեկավարության այս կամ այն հայտարարությունների ընկալման մասին է»,-  ասաց Զայցևը:
Ալեքսեյ Զայցևի խոսքով՝ ՌԴ-ն մշտապես հավատարիմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ակտիվ աջակցելուն, առաջին հերթին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների իրականացման, ինչպես նաեւ Երևանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման միջոցով:

All issues must be solved in constitutional field – Russian MFA on current domestic political situation in Armenia
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. The ongoing protests in Armenia are the country’s internal affair, and Russia is interested in the stable, peaceful and secure development of its ally, Russian Foreign Ministry Deputy Spokesman Alexey Zaitsev said at a press conference.
“We believe that all domestic political issues must be solved exclusively in legal and constitutional field, in accordance with the democratic procedures. As for connecting the ongoing developments with the Armenian-Azerbaijani settlement process, as we understand, the talk is not about the attitude of the opposition towards the trilateral agreements reached, but about the perception of this of that statement of the leadership of Armenia”, he said.
Alexey Zaitsev said that Russia is always committed to actively assisting the settlement of the relations between Armenia and Azerbaijan, first of all through the implementation of all the provisions of the 2020 November 9, 2021 January 11 and November 26 trilateral statements, as well as through the signing of the peace treaty between Yerevan and Baku.