Փաշինյանը Մատվիենկոյի հետ հանդիպմանն առանցքային է որակել միջխորհրդարանական կապերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները 30 տարիների ընթացքում դինամիկ կերպով զարգացել են և այսօր լավ առիթ է վերլուծելու կատարած աշխատանքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց պաշտոնական այցով ՌԴ-ում գնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ հանդիպմանը:
«Այս ընթացքում տեղի ունեցան նաև դրամատիկ իրադարձություններ, պետք է ամեն ինչ վերլուծել և տեսնել, թե որտեղ ենք հասել այն արդյունքներին, որոնք նախանշել էինք և ահա այդ համատեքստում պլանավորել մեր առաջիկա անելիքները, համատեղ ծրագրերը: Այդ գործընթացներում, ես կարծում եմ, որ առանցքային դեր են խաղում միջխորհրդարանական կապերը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ապրիլի 21-ին սպասվում է ռուս խորհրդարանականների այցը Հայաստան, ինչը շատ կարևոր է:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ ռուս գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորվել ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում: Նրա կարծիքով, նույնիսկ հաջողված ձևաչափերում պետք է մտածել, թե աշխատանքներն ինչպես կարելի է կազմակերպել առավել արդյունավետ, հատկապես երբ ի հայտ են գալիս նոր մարտահրավերներ:

At meeting with Russia’s Matviyenko, Armenian PM called inter-parliamentary ties vital
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. The relations between Armenia and Russia have dynamically developed over the past 30 years, and today it is a good occasion to analyze the work done so far, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the meeting with Chairwoman of the Russian Federation Council Valentina Matviyenko in Moscow.
“Dramatic events have also taken place at this period, it is necessary to analyze everything and see where we have reached to the results we have outlined, and in this context to plan our future actions and joint programs. I think the inter-parliamentary ties play a vital role in these processes”, the Armenian PM said.
He said that the visit of Russian parliamentarians is expected to Armenia on April 21, which, he called, very important.
Nikol Pashinyan noted that a productive partnership exists with the Russian partners within the EAEU, CIS and CSTO. He emphasized that even in successful formats it is necessary to think about how to organize the works to make them more effective, especially when new challenges arise.