Վարչապետը հնարավոր լայնամասշտաբ պատերազմին դիմակայելու դեմ քայլերը բավարար չի գնահատում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բացթողումներն ամբողջությամբ չեն ուսումնասիրվել։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Ազարյանի հարցին, թե արդյոք անհրաժեշտ մակարդակով են ուսումնասիրվել պատերազմի ժամանակ բացթողումները, որոշ տեղերում սխալները և արդյոք անհրաժեշտ մակարդակով են պատրաստվում հավանական լայնածավալ պատերազմին։
«Իհարկե, չենք ուսումնասիրել ամբողջությամբ»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ երբ 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը տեղի ունեցավ, իրենց քաղաքական թիմի մոտեցումը հետևյալն էր՝ բանակում իրենց քաղաքական թիմից որևէ մեկին պաշտոնի չնշանակել:
«Նախարարը եղել է նախկին կառավարության անդամ, նախկինում նախարարի առաջին տեղակալ է եղել, հեղափոխության պահին արտակարգ իրավիճակների նախարար (Դավիթ Տոնոյան- խմբ.)։  Մեր քաղաքական թիմից ոչ մեկի չենք նշանակել պաշտպանության նախարարարությունում, բանակում, որովհետև մտածել ենք, որ բանակը, այնուամենայնիվ, մի ուրիշ ընտանիք է ու պետք չէ շատ մտնել այդ ընտանիքի ներքին հարցերը խառնել՝ հասկանալով, որ վտանգ կա, ամեն պահի կարող է էսկալացիա լինել և այս գիտակցմամբ մենք դա չենք արել»,-ասաց վարչապետը:
Նա հայտարարեց, թե 44-օրյա պատերազմից մի քանի օր հետո է իմացել, որ բանակում կա սաղավարտի ու զրահաբաճկոնի խնդիր:
«Բա մենք 100 միլիոնավոր դոլար էինք տալիս, զենք էինք գնում, դժվա՞ր էր սաղավարտ կամ զրահաբաճկոն ձեռք բերել:  Այս ամենը համակարգային խոցեր են, ու ես կարծում եմ, որ մենք պետք է մինչև վերջ գնանք ու պարզենք ինչն ինչոց է»,-նշեց վարչապետը:
Փաշինյանն ասաց, թե այն գործողությունները, որ արվում են հնարավոր լայնամասշտաբ դրսևորումներին դիմակայելու համար, բավարար չի գնահատում:
«Մեր բանակն ամենադժվար փուլում է, որովհետև տրանսֆորմացիայի փուլը միշտ ամենադժվարն է: Այն, ինչ պետք է անենք և այն բարեփոխումները, որ մենք պետք է իրականացնենք, շատ դժվար ճանապարհ է, բայց նաև պետք է հասկանանք, որ այնտեղ ունենք որոշակի օբյեկտիվ սահմանափակումներ և պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի այդ սահմանափակումները հաղթահարվեն։ Այս է պատճառը, որ որոշում եմ կայացրել, որ Պաշտպանության նախարար պետք է լինի քաղաքական թիմի ներկայացուցիչ ու հիմա հետահայաց ցավում եմ, որ այդ որոշումը շուտ չեմ կայացրել։ Բայց վստահ էլ չեմ, որ հենց իսկզբանե էր պետք դա անել»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը:

Шаги, направленные против вероятной широкомасштабной войны, премьер-министр считает недостаточными
Как сообщает «Арменпресс», об этом в Национальном собрании заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Гражданский договор» Овика Азаряна, изучены ли на должном уровне упущения и ошибки, допущенные во время войны, и готовятся ли на необходимом уровне к возможной широкомасштабной войне.
«Конечно, мы их не изучали полностью», - сказал премьер.
По словам Пашиняна, когда произошла ненасильственная бархатная народная революция 2018 года, подход их политической команды был следующим: не назначать на должности в армии из своей политической команды.
«Министр был членом бывшего правительства, ранее был первым заместителем министра по чрезвычайным ситуациям, во время революции министром (Давид Тоноян - ред.). Мы не назначали никого из нашей политической команды в Министерство обороны, в армию, потому что думали, что армия - это другая семья, и мы не должны слишком сильно вмешиваться в эту семью, понимая, что есть опасности, в любой момент может произойти эскалация. Мы не делали этого сознательно», - сказал премьер-министр.
Он заявил, что через несколько дней после 44-дневной войны узнал, что в армии была проблема с касками и доспехами.
«Мы заплатили 100 миллионов долларов, мы купили оружие, неужели трудно было бы достать каску или бронежилет? Все это системные язвы, и я думаю, что мы должны идти до конца и выяснять, почему это произошло», - сказал премьер-министр.
Пашинян заявил, что действия, предпринимаемые для противодействия возможным масштабным демонстрациям, не считает достаточными.
«Наша армия находится на самом сложном этапе, потому что этап трансформации всегда самый сложный. То, что мы должны сделать, те реформы, которые мы должны осуществить, это очень сложный путь, но мы также должны понимать, что у нас есть определенные объективные ограничения, мы должны сделать все, чтобы эти ограничения преодолеть. Именно по этой причине я принял решение, что министр обороны должен быть представителем политической команды, и теперь, оглядываясь назад, сожалею, что не принял это решение раньше. Но и не уверен, что это нужно было делать изначально», - сказал премьер-министр.