Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և կարևորել այդ ուղղությամբ համատեղ ջանքերը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը շարունակում է մնալ ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների թվում և հավելել, որ ՀՀ իշխանությունների նվիրվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին անբեկանելի է:
Զրուցակիցները քննարկել են ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 մլրդ եվրոյի ներդրումային փաթեթի իրականացման ուղղությամբ աշխատանքների ընթացքին վերաբերող հարցեր: Այդ համատեքստում, առանձնակի կարևորվել է Սյունիքի մարզում 80 մլն եվրոյի փաթեթի արդյունավետ կյանքի կոչումը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը՝ տարածաշրջանում փոխըմբռնման ու կայունության ամրապնդման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լիցքաթափմանն ու կայունության ապահովմանն ուղղված քայլերին: Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել Սոչիում ՌԴ նախագահի, Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի ու Ֆրանսիայի նախագահի միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների, ինչպես նաև փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած քառակողմ տեսակոնֆերանսի արդյունքների ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վերաբերյալ:
Կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության ու միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքի ապահովումը՝ հաշվի առնելով հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ադրբեջանական կողմից հնչեցվող սպառնալից հայտարարություններն ու արդեն իսկ հայկական մի շարք կոթողների ոչնչացման ուղղությամբ իրականացված քայլերը:
Ընդգծվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի լիարժեք գործարկման և համանախագահների գործունեության ակտիվացման անհրաժեշտությունը:

At meeting with EU special rep., PM Pashinyan reaffirms “unwavering” devotion to democratic reforms process
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar and the Head of the EU Delegation to Armenia Ambassador Andrea Wiktorin.
PM Pashinyan attached importance to the continuous development of the Armenia-EU relations and highlighted joint efforts in this direction. He emphasized that the agenda of democratic reforms remains among the Armenian government’s priorities and added that the Armenian government’s devotion to the democratic reforms process is unwavering.
Pashinyan and the EU officials discussed issues relating to the course of works in direction of implementing the 2,6 billion euro EU investment package envisaged for Armenia. In this context the effective realization of the 80 million euro package in the Syunik province was especially highlighted.
PM Pashinyan highly appreciated President of the European Council Charles Michel’s efforts for mutual-understanding and strengthening of stability in the region.
The situation in the South Caucasus region after the 2020 war and the measures aimed at de-escalating the situation at the Armenian-Azerbaijani border and ensuring stability were addressed. In particular, views were exchanged relating to the implementation of the agreements reached during the meetings mediated by the Russian President in Sochi, the President of the European Council and the French President in Brussels, as well as the February 4 trilateral video-conference.
Ensuring access of the UNESCO mission and international humanitarian organizations into Nagorno Karabakh was highlighted, given the threatening statements made by the Azerbaijani side against Armenian cultural heritage and the steps that have already been made in direction of destroying several Armenian monuments.
The need for a full launch of OSCE Minsk Group Co-Chairmanship-mediated peace process in direction of a lasting settlement of the NK conflict and the intensification of the Co-Chairs’ activities were emphasized.