Ցանկանում ենք հավասարակշռված դարձնել այսպես կոչված «սուպերվարչապետական համակարգը». Անդրեասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ցանկանում է իշխանության թևերի բալանսավորում՝ բարեփոխումների շրջանակում հավասարակշռված դարձնելով, այսպես կոչված, «սուպերվարչապետական համակարգը»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Անդրեասյանն այս մասին ասաց խորհրդի առաջին նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
«Մեր գործող Սահմանադրությունը որևէ էական լծակներ ու կարողություններ չի տվել Հանրապետության նախագահին: Մենք տեսնում ենք, որ հաճախ մեզ մեղադրում են, որ վարչապետական շատ մեծ ազդեցություն կա, ներկայիս սահմանադրությունը լծակները տվել է վարչապետին: Ճիշտ է, դա մեզանից է տանելու լիազորություններ, բայց մենք պատրաստ ենք քննարկել և բալանսավորել իշխանության թևերի միջև տարանջատումը: Եվ այն, ինչ տեղի ունեցավ 2015-ին՝ իրական խորհրդարանական պետություն ստեղծելու հետ կապված, ցավոք սրտի, բալանսը խախտված ստացվեց: Եվ դա է, որ կարծում եմ, պետք է առաջին հերթին քննարկվի ու շտկվի»,-ասաց Անդրեասյանը:
Ըստ նախարարի՝ միևնույն ժամանակ չպետք է կառավարությունից և վարչապետից լիազորությունները վերցնել ու տալ նախագահին կամ խորհրդարանին:
Անդրեասյանը հատուկ շեշտեց՝ կառավարությունը, վարչապետը, անձամբ ինքը չեն ցանկանում ուղղորդել, թելադրել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդին, հանձնաժողովին, թե որն է բալանսավորման ճիշտ ձևը: Անդրեասյանը նշեց՝ աշխատում է զուսպ խոսել այդ փոփոխությունների մասին, որ չուղղորդի հանձնաժողովին, որը ձևավորվելու և աշխատելու է:
Անդրադառնալով հարցին՝ այսինքն` պատրաստակամ են, որ այսպես կոչված, «սուպերվարչապետական» համակարգ չլինի՝ նա ասաց. «Գլոբալ իմաստով այո, մենք, այսպես կոչված «սուպերվարչապետական համակարգը» ուզում ենք դարձնել հավասարակշռված համակարգ»:
Նա նկատեց՝ կա քննարկում՝ վերադառնալ նախագահական, կիսանախագահական համակարգին: Ինքն անձամբ դեմ է կառավարման համակարգի փոփոխությանը, բայց վստահ հստակ չի կարող ասել, թե որն է լինելու կառավարության մոտեցումը, քանի որ ոչ կառավարությունում, ոչ էլ կուսակցությունում վերջնական նման որոշում չկա: «Եվ դա նորմալ է, որ չկա, որովհետև մենք չենք եկել թելադրելու այստեղ հավաքված մարդկանց, պատվեր չենք իջեցնում, թե ինչպես անեն: Մենք եկել ենք իրենց լսելու, հետո մասնագիտական հանձնաժողովին լսելու»,-ասաց նա՝ չբացառելով, որ գուցե և իր կարծիքն էլ փոխի:
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահի պաշտոնից Արմեն Սարգսյանի հրաժարականին՝ նա նշեց, որ եթե նախագահի հրաժարականի պատճառը որոշ լիազորություններ չունենալն էր, ապա շտապել է: «Ինչու եմ ասում շտապեց, քանի որ հենց այս խորհուրդը և գործընթացը պետք է լուծեր այդ խնդիրները»,-ասաց Անդրեասյանը:

We want to make the so-called system of “Super Prime Minister” more balanced - Justice Minister
YEREVAN, 4 FEBRUARY, ARMENPRESS. The Minister of Justice of the Republic of Armenia, Chairman of the Council of Constitutional Reforms Karen Andreasyan wants balance of powers of the government branches, balancing the so-called system of "super-prime minister" within the framework of the reforms, ARMENPRESS reports Andreasyan told the reporters after the first sitting of the Council.
"Our current Constitution has not given any significant levers and capabilities to the President of the Republic. We see that we are often blamed that the Prime Minister has too much influence, the current constitution has given leverage to the Prime Minister. It is true that it will take some power away from us, but we are ready to discuss and balance the powers of the branches. And what happened in 2015 in connection with the creation of a real parliamentary state, unfortunately, the balance turned out to be violated. And that is what I think should be discussed and corrected first of all”, Andreasyan said.
According to the Minister, at the same time the powers of the government, the prime minister should not be just taken away and given to the president or the parliament.
He noted that there is a discussion to return to the presidential, semi-presidential system. He is personally against the change of the governing system, but he can not say for sure what the government's approach will be, as neither the government nor the party have a final decision. "And it is normal that there is no final decision, because we have not come to dictate to the people gathered here, we do not place orders on what to do. We came to listen to them, then to the professional commission," he said, not ruling out that he might change his opinion.
Referring to Armen Sarkissian’s resignation from the post of the President, Minister Andreasyan noted that if the reason for the President's resignation was the lack of certain powers, then he hurried. "Why do I say he hurried, because this Council and this process will solve those problems," Andreasyan said.