Դավիթ Տոնոյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի և մյուսների գործով ամբաստանյալների խափանման միջոցները փոխելու միջնորդությունների վերաբերյալ որոշումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Դավիթ Տոնոյանի պաշտպան Սերգեյ Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ դատարանը որոշում է կայացրել ամբաստանյալ Արտյոմ Համբարյանի կալանքը փոխել գրավով՝ 5 միլիոն դրամ, մյուսների խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ միջնորդությունները մերժվել են:
Նա հավելեց, որ որոշումը նոր են ստացել, այն բավականին ծավալուն է, դեռ չեն հասցրել ծանոթանալ: «Չեմ կարծում, որ միջնորդությունները մերժելու այնպիսի հիմնավորումներ կարող են լինել, որոնք տեղավորվում են տրամաբանության մեջ:
Հովհաննիսյանը հավելեց, որ որոշմանը ծանոթանալուց հետո շատ կարճ ժամկետում վերաքննիչ բողոք կներկայացնեն:
Դավիթ Տոնոյանի պաշտպանները միջնորդել էին Տոնոյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակել, Տոնոյանի համար երաշխավորել էին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորներ Քրիստինե Պողոսյանը և Վիլեն Գաբրիելյան, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Զավենի Սարգսյանը։ Մյուս ամբաստանյալների պաշտպանները միջնորդել էին կիրառել անազատության հետ կապ չունեցող խափանման միջոցներ, այդ թվում՝ գրավ։
ՀՀԱԱԾքննչականդեպարտամենտումքննվածքրեականգործովկատարվածնախաքննությամբպարզվելէ,որՀՀԶՈւեւՀՀՊՆբարձրաստիճանպաշտոնատարանձինք,չարաշահելովիրենցպաշտոնեականդիրքը, «ՄոսթոնԻնժիներինգ»ընկերությանսեփականատիրոջհետնախնականհամաձայնությամբ, «ՆեյտրոնԳԱՄ»եւ «Բագավան»ՓԲընկերություններիմասնավորեցումիցընկերությանկողմիցՀՀպաշտպանությաննախարարությանհանդեպունեցածպարտավորությունըմարելունպատակով, 2018թ.ընկերությունիցընդունել՝ձեռքենբերելթվով 4232հատժամկետանց,տեխնիկականպահանջներինչհամապատասխանելուպատճառաբանությամբնախկինումչընդունվածեւՀՀՊՆ-ումպահեստավորվածռազմամթերքը։Պարզվելէնաեւ,որվերընշվածանձինքռազմամթերքիձեռքբերմանպայմանագրիկնքմանհամարառկախոչընդոտներըվերացնելուեւիրենցգործողություններինօրինականտեսքտալուհամարպայմանագրիմասկազմողտեխնիկականբնութագիրըհամապատասխանեցրելենփաստացիՊՆ-ումիպահհանձնվածապրանքիտվյալտեսակին՝դրանումնշելովռազմամթերքըգործարանայինարկղերովՀՀՊՆ Nզորամասիկենտրոնականպահեստմատակարարելուվերաբերյալիրականությանըչհամապատասխանողտվյալներ։Ընդորում՝նշվածռազմաթերքըձեռքէբերվելնույնխմբաքանակիցռազմամթերքինախկինումձեռքբերմանարժեքիցգրեթեկրկնակիթանկգնով՝կատարելովառանձնապեսխոշորչափերով՝ 2,277,323,840ՀՀդրամինհամարժեք, 4.655.200ԱՄՆդոլարգումարիհափշտակություն։
Նշվածքրեականգործնըստմեղադրանքի`ԴավիթԷդգարիՏոնոյանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 179-րդհոդվածի 3-րդմասի 1-ինկետով,ԱրտակՄաթեւոսիԴավթյանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 375-րդհոդվածի 3-րդմասով,ՍտեփանՌոբերտիԳալստյանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 375-րդհոդվածի 3-րդմասովեւ 314-րդհոդվածի 1-ինմասով,ԱվետիկՎալոդյայիՄուրադյանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 375-րդհոդվածի 3-րդմասովեւ 314-րդհոդվածի 1-ինմասով,ՎլադիմիրԱրտաշիԲաբայանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 375-րդհոդվածի 3-րդմասովեւ 314-րդհոդվածի 1-ինմասով,ԱրտյոմԵգորիՀամբարյանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 375-րդհոդվածի 3-րդմասովեւ 314-րդհոդվածի 1-ինմասով,ԴավիթՎարազդատիԳալստյանի՝ՀՀքրեականօրենսգրքի 178-րդհոդվածի 3-րդմասի 1-ինկետովեւ 325-րդհոդվածի 1-ինմասով։