Արթուր Վանեցյանը չեղարկել է իր աշխատանքային այցն ԱՄՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը չեղարկել է իր աշխատանքային այցն ԱՄՆ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության կազմում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի խոսնակ Սոս Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ պատճառն իշխող ուժի կամայական որոշումն է սահմանափակել ընդդիմության ներկայացուցչի մասնակցությունը Վաշինգոտում նախատեսվող կարևորագույն աշխատանքային հանդիպմանը:
«Գործուղումից մի քանի ժամ առաջ Արթուր Վանեցյանին տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցելու է երեք հոգի և որոշում է կայացվել Վանեցյանին չներառել այդ կազմում: Փաստորեն, իշխանությունը որոշել է, որ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի հետ հանդիպմանը ընդդիմության ներկայացուցչի կարիք չկա և հանդիպմանը հայկական կողմից կմասնակցեն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը և ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը: Արթուր Վանեցյանն ի պատասխան տեղեկացրել է, որ այդ պարագայում նպատակահարմար չի համարում իր մեկնումն ԱՄՆ և չեղարկել է այցը, քանի որ օրակարգի այդպիսի փոփոխության պայմաններում այցը կկրեր ընդամենը արարողակարգային բնույթ»,- գրել է Հակոբյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 15-20-ն աշխատանքային այցով կգործուղվի Վաշինգտոն: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը և մի խումբ աշխատակիցներ ԱԺ աշխատակազմից:

Артур Ванецян отменил рабочий визит в США
Лидер парламентской  фракции "Честь имею" Артур Ванецян отменил свой рабочий визит в США в составе делегации Национального Собрания Республики Армения.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь партии "Айреник" («Родина») Сос Акопян.
Он отметил, что причиной стало своевольное решение правящей партии ограничить участие представителя оппозиции в важнейшей рабочей встрече в Вашингтоне.
«За несколько часов до командировки Артуру Ванецяну сообщили, что три человека с армянской стороны примут участие во встрече со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси. Было решено не включать Ванецяна в этот состав. Фактически правительство решило, что в участии представителя оппозиции на встрече со спикером Палаты представителей нетнеобходимости, ис армянской стороны во встрече примут участие председатель НС Ален Симонян, руководитель фракции "Гражданский договор" Айк Конджорян, Чрезвычайный и полномочный посол РА в США Лилит Макунц.   В ответ на это Артур Ванецян отметил, что в таком случае не считает целесообразным визитв США и отменил его, поскольку при условии таких изменений в повестке его присутствие в  делегации носило бы лишь чисто протокольный характер», - написал Акопян.
Делегация во главе со спикером Национального Собрания РА Аленом Симоняном 15-20 января посетит с рабочим визитом Вашингтон. В состав делегации входили руководитель фракции "Гражданский договор" Айк Конджорян, депутат Мария Карапетян, руководитель фракции "Честь имею" Артур Ванецян, группа сотрудников аппарата НС.