Շրի Լանկան հետաքրքրված է Հայաստան թանկարժեք քարեր արտահանելու հեռանկարով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում Շրի Լանկայի դեսպանատունը Շրի Լանկայի Ոսկերչական իրերի ազգային մարմնի և Հայաստանում Շրի Լանկայի հյուպատոս Սարգիս Թարվերդյանի հետ համատեղ դեկտեմբերի 2-ին կազմակերպել է վիրտուալ հանդիպում թանկարժեք քարերի հայ գնորդների և Շրի Լանկայից թանկարժեք քարեր արտահանողների միջև։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին գրում է news.lk կայքը։
Վիրտուալ քննարկմանը ներկայացվել են Շրի Լանկայից թանկարժեք քարեր արտահանող 8 ընկերությունների շնորհանդեսները և Շրի Լանկայի թանկարժեք քարերի արդյունաբերության առավելությունների մասին ակնարկ. ակնարկը ներկայացրել է Շրի Լանկայի ոսկերչական ազգային մարմնի օգնական Այոմա Դիասը:
Ռուսաստանում Շրի Լանկայի դեսպան, Ջանիթա Լիընեջը, որը միաժամանակ հավատարմագրված է ՀՀ-ում, կարևորել է երկու երկրների միջև համագործակցության հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով Շրի Լանկայում թանկարժեք քարերի հարուստ պաշարները և Հայաստանի ծաղկող ակնագործության և ոսկերչական արդյունաբերությունը:
Հանդիպմանը հայկական կողմից միացել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Գագիկ Մկրտչյանը, Հայաստանի Ոսկերչական իրերի ասոցիացիայի ղեկավար Հակոբ Դարբինյանը, Երևանի պետական ոսկերչական գործարանի ղեկավարը և բիզնես ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ավարտին կողմերը որոշել են մշակել հետագա համագործակցության ճանապարհային քարտեզ, հստակեցնել շահագրգիռ հայ գնորդների ցուցակները և շարունակել քննարկումները՝ փոխշահավետ գործընկերություն ստեղծելու համար:

Шри-Ланка заинтересована в сотрудничестве с Арменией в сфере драгоценных камней и ювелирных изделий
Посольство Шри-Ланки в Москве в сотрудничестве с Национальным управлением драгоценных камней и ювелирных изделий Шри-Ланки и почетным консулом Шри-Ланки в Армении Саркисом Тарвердяном организовало 2 декабря онлайн-встречу между армянскими покупателями драгоценных камней и шри-ланкийскими экспортерами драгоценных камней с целью установления связей между заинтересованными сторонами отрасли двух стран.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт news.lk, онлайн-дискуссия состояла из презентаций 8 шри-ланкийских компаний-экспортеров драгоценных камней и обзора преимуществ индустрии драгоценных камней Шри-Ланки, сделанного заместителем директора Национального управления драгоценных камней и ювелирных изделий Шри-Ланки.
Посол Шри-Ланки в России профессор Джанита Лиянаге, которая одновременно аккредитована в Республике Армения, подчеркнула возможности для сотрудничества между двумя странами, учитывая богатые ресурсы Шри-Ланки и процветающую промышленность драгоценных камней и ювелирных изделий в Армении.
С армянской стороны на встрече присутствовали советник министра экономики Армении Гагик Мкртчян, глава Ассоциации драгоценных камней и ювелирных изделий Армении Акоп Дарбинян, руководитель Ереванского государственного ювелирного завода и несколько представителей бизнеса.
По завершении продуктивной встречи стороны решили составить «дорожную карту» для дальнейшего сотрудничества, поделиться списками заинтересованных армянских покупателей и продолжить обсуждения для установления взаимовыгодных партнерских отношений.