Երթուղիները պետք է խորհրդանշեն խաղաղությունը, ոչ թե կոնֆլիկտը. Փաշինյանն անդրադարձավ ապաշրջափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացումը պետք է ունենա անվտանգության և խաղաղության տրամաբանությունը, նպատակադրումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ-ից Թագուհի Ղազարյանի՝ ապաշրջափակման մասին հարցին:
«Կարծում եմ՝ երբ խոսք է գնում միջանցքների մասին, այդ միջանցքային տրամաբանությունները և միջանցքային հռետորիկան ավելի է խորացնում հակադրությունը, թշնամանքը, թշնամության մթնոլորտը տարածաշրջանում: Ես կարծում եմ, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետով հստակ արձանագրել ենք, որ տարածաշրջանային բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն, և մենք պաշտպանում ենք այս տեսակետը: Սա նշանակում է, որ երկաթուղիները, որոնք ժամանակին գոյություն են ունեցել, որոշակի հերթականությամբ պետք է սկսեն բացվել և մատչելի դառնալ տարածաշրջանի երկրների համար: Ավտոճանապարհները, որոնք ժամանակին գոյություն են ունեցել ինչ-որ մի հերթականությամբ պետք է բացվեն և մատչելի դառնան տարածաշրջանի երկրների համար: Կարծում եմ՝ նաև դա է անվտանգության կարևոր կոմպոնենտ, որովհետև, երբ տնտեսական և զուգահեռ նաև կապերը սկսում են աշխատել, դա որոշակի երաշխիք է ստեղծում՝ նաև անվտանգության և խաղաղության: Մեր ընկալումը դա է, որ մասնավորապես կոմունիկացիաների բացումը պետք է ունենա այս տրամաբանությունը և այս նպատակադրումը»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ նպատակն այն է, որ երկու երկրները փոխադարձաբար միմյանց կոմունիկացիոն ուղիները օգտագործելու հնարավորություն ունենան՝ բեռնափոխադրումներ, նաև ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար: Թե դա ինչ փուլերով, ինչ գրաֆիկով տեղի կունենա, այլ հարց է:
«Այս հարցում, կարծես, կա համաձայնություն: Հունվարի 11-ի հայտարարությունից առաջ էլ մեծ աղմուկ եղավ, բայց այդ հայտարարության տեքստի վերաբերյալ մինչև օրս ոչ մի վերապահում չի հնչել, նորմալ կառուցողական տեքստ է: Հիմա քննարկում ենք, թե ինչ երթուղիներով պետք է դա կոնկրետ տեղի ունենա: Մեր դիրքորոշումն այն է, որ երթուղիները պետք է այնուամենայնիվ խաղաղությունը խորհրդանշեն և ոչ թե կոնֆլիկտը»,-ասաց վարչապետը:
Տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու հարցով ստեղծվել է եռակողմ աշխատանքային խումբ, որը ղեկավարում են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերը:

Коммуникации должны символизировать мир, а не конфликт: Пашинян коснулся разблокировки коммуникаций
Открытие коммуникаций в регионе должно основываться на логике безопасности и мира. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь вопроса депутата Тагуи Казарян о разблокировке.
«Я думаю, что когда речь идет о коридорах, то логика коридоров и коридорная риторика усугубляет противоречие, враждебность и атмосферу враждебности в регионе. Я думаю, что в пункте 9 заявления от 9 ноября 2020 года мы четко констатировали, что должны быть открыты все региональные экономические и транспортные коммуникации, и мы привержены этой логике.
Это означает, что когда-то существовавшие железные дороги должны быть открыты в определенном порядке, стали доступными для стран региона. Дороги, которые когда-то существовали, необходимо снова открывать в определенном порядке, сделать их доступными для стран региона. Я считаю, что это важная составляющая безопасности, потому что, когда начинают работать эти коммуникации и экономика, это создает определенную гарантию безопасности и мира. Мы считаем, что открытие коммуникаций, в частности, должно иметь эту логику, эту цель», - сказал Пашинян.
По его словам, цель состоит в том, чтобы две страны могли использовать пути связи друг друга для перевозки грузов, в том числе и для прямых перевозок. Другой вопрос, на каких этапах и по какому графику это будет происходить.
«В этом вопросе, кажется, есть согласие. Перед заявлением 11 января было много шума, но пока никаких оговорок по поводу текста этого заявления нет, это нормальный и конструктивный текст. Сейчас мы обсуждаем конкретные пути, по которым это должно происходить. Наша позиция такова, что маршруты должны, тем не менее, символизировать мир, а не конфликт», - сказал он.
Для разблокирования экономических и транспортных связей региона создана Трехсторонняя рабочая группа под совместным председательством заместителей премьер-министров Армении, России и Азербайджана.