Երթուղիները պետք է խորհրդանշեն խաղաղությունը, ոչ թե կոնֆլիկտը. Փաշինյանն անդրադարձավ ապաշրջափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացումը պետք է ունենա անվտանգության և խաղաղության տրամաբանությունը, նպատակադրումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ-ից Թագուհի Ղազարյանի՝ ապաշրջափակման մասին հարցին:
«Կարծում եմ՝ երբ խոսք է գնում միջանցքների մասին, այդ միջանցքային տրամաբանությունները և միջանցքային հռետորիկան ավելի է խորացնում հակադրությունը, թշնամանքը, թշնամության մթնոլորտը տարածաշրջանում: Ես կարծում եմ, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետով հստակ արձանագրել ենք, որ տարածաշրջանային բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն, և մենք պաշտպանում ենք այս տեսակետը: Սա նշանակում է, որ երկաթուղիները, որոնք ժամանակին գոյություն են ունեցել, որոշակի հերթականությամբ պետք է սկսեն բացվել և մատչելի դառնալ տարածաշրջանի երկրների համար: Ավտոճանապարհները, որոնք ժամանակին գոյություն են ունեցել ինչ-որ մի հերթականությամբ պետք է բացվեն և մատչելի դառնան տարածաշրջանի երկրների համար: Կարծում եմ՝ նաև դա է անվտանգության կարևոր կոմպոնենտ, որովհետև, երբ տնտեսական և զուգահեռ նաև կապերը սկսում են աշխատել, դա որոշակի երաշխիք է ստեղծում՝ նաև անվտանգության և խաղաղության: Մեր ընկալումը դա է, որ մասնավորապես կոմունիկացիաների բացումը պետք է ունենա այս տրամաբանությունը և այս նպատակադրումը»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ նպատակն այն է, որ երկու երկրները փոխադարձաբար միմյանց կոմունիկացիոն ուղիները օգտագործելու հնարավորություն ունենան՝ բեռնափոխադրումներ, նաև ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար: Թե դա ինչ փուլերով, ինչ գրաֆիկով տեղի կունենա, այլ հարց է:
«Այս հարցում, կարծես, կա համաձայնություն: Հունվարի 11-ի հայտարարությունից առաջ էլ մեծ աղմուկ եղավ, բայց այդ հայտարարության տեքստի վերաբերյալ մինչև օրս ոչ մի վերապահում չի հնչել, նորմալ կառուցողական տեքստ է: Հիմա քննարկում ենք, թե ինչ երթուղիներով պետք է դա կոնկրետ տեղի ունենա: Մեր դիրքորոշումն այն է, որ երթուղիները պետք է այնուամենայնիվ խաղաղությունը խորհրդանշեն և ոչ թե կոնֆլիկտը»,-ասաց վարչապետը:
Տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու հարցով ստեղծվել է եռակողմ աշխատանքային խումբ, որը ղեկավարում են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերը:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The opening of communications in the region must have the logic and goal of security and peace, ARMENPRESS reports Pashinyan said during the parliament-Cabinet Q&A session, answering the question of MP Taguhi Ghazaryan about unblocking communications.
“I think when it comes to corridors, those corridor logics and corridor rhetoric deepens the confrontation, the enmity, the atmosphere of hostility in the region. I think that in point 9 of the November 9, 2020 declaration, we have clearly stated that all regional economic and transport communications should be opened, we support this view. This means that the railways that once existed must be opened in a certain order to become accessible to the countries of the region. The roads that once existed must be opened in a certain order to become accessible to the countries of the region. I think it is an important security component, because when economic and adjunct ties start working, they create a certain guarantees, including of security and peace. Our perception is that the opening of communications must particularly have this logic and this purpose”, Pashinyan said.
According to him, the goal is for the two countries to be able to use each other's communication routes to carry out cargo transportation, also for direct transportation. It is another question what stages and schedule it will take. The stages and sequence of this process is another issue.
“There seems to be consent on this issue. There was a lot of noise before the January 11 statement, but so far no reservations have been made about the text of that statement, but it is a normal constructive text and to date, no criticism has been made about the text of that statement. We are now discussing the specific routes by which this should happen. Our position is that the routes should symbolize peace, not conflict," Pashinyan said.