Անկախությունը պայքար է, գործ և հնարավորություն. մեկնարկեց Անկախության 30- ամյակին նվիրված գիտաժողովը
Անկախությունը պայքար է, գործ և հնարավորություն. մեկնարկեց Անկախության 30-
ամյակին նվիրված գիտաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում Հայաստանի պատմության թանգարանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, գիտաժողովի բացմանը Պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանն ասաց, որ այն կազմակերպվել է Հայաստանի անկախության 30-րդ տարեդարձի արժևորման նպատակով։ Նրա խոսքով` որոշվել է Անկախությունն արժևորել գիտելիքի շրջանառությամբ։
«Անկախության գաղափարն ընկած է հայ ժողովրդի ինքնության հիմքում։ Սկսած Հայկ Նահապետից և Սասունցի Դավթի դյուցազնավեպի ժամանակներից` մեր գոյության ամբողջ ընթացքում Անկախության գաղափարը մեր ինքնության և մեր տեսակի պահպանման, արժևորման ամենահզոր գաղափարն է եղել: Սակայն, կարծում ենք նաև, որ անկախությունը ոչ միայն պայքար է, այլև հնարավորություն է, որպեսզի մենք զարգանանք, ստեղծենք ավելի բարեկեցիկ հայրենիք, որպեսզի ժառանգենք հայրենիքը մեր սերունդներին։ Անկախությունը, կարծում եմ, գործ է», - ընդգծեց թանգարանի տնօրենը։
Անկախության 30-րդ տարեդարձին նվիրված գիտաժողովը կտևի երեք օր` սեպտեմբերի 28-30-ը։
Դավիթ Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ մասնակցության հայտ է ներկայացրել ավելի քան 80 զեկուցող։ Գիտաժողովին ներկայացված զեկույցներն ու նյութերը հրատարակվելու են «Հայաստանի պատմության թանգարանի աշխատություններ» խորագրի ներքո։

Conference dedicated to 30th anniversary of Armenia’s Independence kicks off in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The republican conference organized by the History Museum of Armenia on the occasion of the 30th anniversary of Independence opened today in Yerevan.
At the opening ceremony Director of the History Museum Davit Poghosyan said the conference has been organized aimed at valuing the 30th anniversary of the independence of Armenia. According to him, a decision was made to value the independence with circulation of knowledge.
“The idea of independence is based on the identity of the Armenian people”, he said. “We believe that independence is not only a fight, but also an opportunity for us to develop, create better homeland in order to inherit the homeland to our generations. I think, independence is work”, he added.
The conference will last until September 30.
Mr. Poghosyan informed that more than 80 applications for participation to the conference were received. The reports and materials presented at the conference will be published under the title “Works of History Museum of Armenia”.