ԱՊՀ երկրների առաջին խաղերում Հայաստանը նվաճել է 13 մեդալ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կազանում ավարտվել են ԱՊՀ երկրների առաջին խաղերը, որտեղ Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը նվաճել է 13 մեդալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Մոլդովան, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Ադրբեջանը և Ուզբեկստանը ներկայացնող 14-23 տարեկան 1100-ից ավելի մարզիկներ մեդալների 181 հավաքածուի համար պայքարել են 16 մարզաձևերում:
Հայաստանը Կազանում ունեցել է 11 մարզաձևից 55 ներկայացուցիչ, որոնք նվաճել են 5 արծաթե և 8 բրոնզե մեդալ: Առաջինը հաջողության են հասել բռնցքամարտիկները. Հարություն Խաչատրյանը (52), Հայկ Թադևոսյանը (54 կգ), Դավիթ Սիմոնյանը (80 կգ) դարձել են արծաթե մեդալակիր, իսկ 63 կգ քաշային Արշակ Բաբլումյանը՝ բրոնզե: Հաջորդիվ պատվո հարթակին են կանգնել Գևորգ Մանուկյանը, որը արծաթե մեդալ է նվաճել կորեշ մարզաձևի 65 կգ քաշային կարգում, և սամբիստներ Դավիթ Հովսեփյանը (58 կգ), Արամ Աղաջանյանը (64 կգ) և Արշավիր Բաղրամյանը (79 կգ), որոնք դարձել են բրոնզե մեդալակիրներ:
Հայաստանի 5-րդ արծաթե մեդալը նվաճել է հրաձիգ Հայկ Բաբայանը: Հրացան մրցաձևի եզրափակիչում նա երկրորդ տեղն է զբաղեցրել 245.3 միավորով: Վերջին բրոնզե մեդալները գրանցվել են մուայթայ, սեղանի թենիս և կարատե մարզաձևերում: Մուայթայում երրորդ մրցանակին արժանացել են Արթուր Պողոսյանը (54 կգ) և Լուսի Տեր-Դավթյանը (63,5 կգ), սեղանի թենիսի պատանիների զուգախաղում մեդալակիր է դարձել Ավետ Վասիլյան և Մուշեղ Նազարյան զույգը, իսկ կարատեիստներից հաջողության է հասել Գեղամ Նիկողոսյանը (մինչև 60 կգ):

На первых играх СНГ Армения завоевала 13 медалей
В Казани завершились первые игры стран СНГ, на которых спортивная делегация Армении завоевала 13 медалей.
Как сообщает «Арменпресс», более 1 100 спортсменов в возрасте от 14 до 23 лет, представляющих Армению, Россию, Беларусь, Молдова, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Узбекистан и Азербайджан разыграли 181 комплект медалей по 16 видам спорта.
В Казани из Армении было  55 спортсменов по 11 видам спорта, завоевавших 5 серебряных и 8 бронзовых медалей. Боксеры первыми добились успеха. Серебряные медали завоевали Арутюн Хачатрян (52), Айк Тадевосян (54 кг), Давид Симонян (80 кг), бронзовую медаль - Аршак Баблумян (63 кг). Далее на пьедестал почета поднялся Геворг Манукян, завоевавший серебряную медаль в весовой категории 65 кг. Самбисты Давид Овсепян (58 кг), Арам Агаджанян (64 кг) и Аршавир Баграмян (79 кг) стали бронзовыми призерами.
Стрелок Айк Бабаян принес Армении 5-ю серебряную медаль. В финале соревнований по стрельбе он с 245,3 балла занял второе место. Последние бронзовые медали были получены по тайскому боксу, настольному теннису и карате. Артур Погосян (54 кг) и Люси Тер-Давтян (63,5 кг) в тайском боксе завоевали третьи места, Авет Василян и  Мушег Назарян выиграли медали в парном разряде по настольному теннису, а Гегам Никогосян (до 60 кг) выиграл в каратэ.