«Ալեքսանդր Սպենդիարյան-150». միջոցառումներ և համերգ՝ Գյումրիում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ալեքսանդր Սպենդիարյան-150» երաժշտական փառատոնի շրջանակում Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանն արվեստասեր հասարակությանը սեպտեմբերի 4-5-ը հրավիրում է Գյումրի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 15:00-ին, ԵՊԿ Գյումրու մասնաճյուղի փոքր դահլիճում կկայանա «Սպենդիարյանը Հայաստանում» խորագրով հանդիպում-դասախոսություն.  բանախոսներն են՝  Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե  Օթարյանը, ԵՊԿ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Հասմիկ Հարությունյանը:
Հանդիպման շրջանակում տեղի կունենա Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի գիտաշխատողներ Ի. Խաչատրյանի, Տ. Տանանյանի hեղինակած «Իրականացած երազանք» տեսաֆիլմի ցուցադրությունը, հաջորդիվ՝ համերգ ԵՊԿ կոնսերվատորիայի ուսանողների մասնակցությամբ:
«Սեպտեմբերի 5-ին, ժամը 20:00-ին, բացօթյա համերգ տեղի կունենա Գյումրու ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանի բակում: Համերգին մասնակցելու են անվանի դաշնակահարներ, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Սվետլանա Նավասարդյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը, օպերային երգիչներ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Բարսեղ Թումանյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Մագդա Մկրտչյանը, Կոմիտասի անվան պետական լարային քառյակը (գեղարվեստական ղեկավար, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Էդուարդ Թադևոսյան), Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցի սան Աիդա Ավանեսյանը, «Մեկնարկ» տաղանդի զարգացման նպատակային ծրագրի անդամներ Արտյոմ Իոնիսյանը, Արթուր Գրիգորյանը, Էլեն Խաչիկյանը, Անդրեյ Կուրբետը, Պոլինա Շարաֆյանը և Դավիթ Բաբայանը: Կհնչեն Սպենդիարյանի կամերային ստեղծագործությունները»,- հայտնում են նախարարությունից:
Փառատոնը կազմակերպվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի նախաձեռնությամբ:

«Александр Спендиарян-150»: концерт и ряд мероприятий в Гюмри
4-5 сентября Дом-музей Александра Спендиаряна в рамках музыкального фестиваля «Александр Спендиарян-150» приглашает всех любителей искусства в Гюмри. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении Министерства образования и науки РА.
4 сентября в 15:00 в малом зале Гюмрийского филиала Ереванской государственной консерватории состоится встреча-лекция «Спендиарян в Армении». Выступят: директор Дома-музея А. Спендиаряна Марине Отарян, директор Гюмрийского филиала ЕПК Асмик Арутюнян.
В рамках встречи состоится и показ фильма «Сбывшаяся мечта», снятого сотрудниками Дома-музея И. Хачатрян и Т.  Тананян, после чего будет дан концерт с участием студентов консерватории.
«5 сентября в 20:00 во дворе Гюмрийского музея народной архитектуры и городского быта состоится концерт под открытым небом. Известные пианисты, народная артистка Армянской ССР Светлана Навасардян, заслуженный артист РА Айк Меликян, оперные певцы: народный артист РА Барсег Туманян, заслуженная артистка РА Магда Мкртчян, Государственный струнный квартет имени Комитаса, народный артист Артем Ионнисян, Артур Григорян, Элен Хачикян, Андрей Курбет, Полина Шарафян, Давид Бабаян, участники программы развития талантов «Старт» исполнят произведения Спендиаряна», - сказано в сообщении МНОКС.