ՀՀ-ում առաջին անգամ պետական աջակցությամբ իրականացվում է շենքերի ջերմաարդիականացման ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ,30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետություն-համայնք-ՄԱԶԾ համագործակցության շրջանակում Հայաստանում առաջին անգամ իրականացվում է շենքերի ջերմաարդիականացմանն ուղղված ծրագիր, որի շնորհիվ բազմաթիվ համայնքներում բնակիչների համար նվազել են ջեռուցման ծախսերը, կրճատվել է էներգասպառումը և դրա հետ կապված ջերմոցային գազերի արտանետումները։ Այս ամենն իրականացվում է պետական սուբվենցիոն ծրագրի միջոցով, որի շրջանակում պետությունը 55-70 տոկոս համամասնությամբ համաֆինանսավորում է իրականացնում։
«Արմենպրես»-ը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանի հետ խոսել է «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի, ինչպես նաև դրա շրջանակում բազմաբնակարան շենքերում էներգիայի սպառման նվազեցման, ժամանակավոր աշխատատեղերի ավելացման, շենքերի պահպանման և այլնի մասին։
Վեդի, Կասյան26/1
Ծրագրի հիմնական նպատակը՝ ջերմոցային գազերի նվազեցում
«Այս ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը՝ Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո։ Ծրագրի հիմնական նպատակը եղել է ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցումը, որպես կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի բնապահպանական խնդիր։ Պատճառն այն է, որ Հայաստանը որպես էներգիա ներկրող և ոչ արտահանող երկիր շահագրգռված է իր էներգետիկ անկախության համար։ Մենք ուսումնասիրել ենք, թե որտեղ է սպառվում էներգիան և որտեղից են հիմնական արտանետումները ու պարզել, որ ամենախոշոր սպառողները Հայաստանում շենքերն են՝ բնակարանային սեկտորը։ Այսպիսով մենք կկարողանանք երկակի խնդիր լուծել՝ կնվազեցնենք վառելիքի օգտագործումը և դրա հետ կապված ջերմոցային գազերի արտանետումները և կլուծենք նաև սոցիալական խնդիր»,- նշեց Հարությունյանը։
ՄԱԶԾ և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միջև համագործակցության արդյունքում բազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացման միջոցառումները 2020 թվականին առաջին անգամ ներառվել են պետական սուբվենցիոն ծրագրով հասանելի միջոցառումների ցանկում։
«Առաջին տարում ՀՀ 14 համայնքից ստացվել է 125 շենքի ջերմաարդիականացման հայտ, որից հաստատվել է 110-ը։ Ներկայում, Վեդիում, Սպիտակում, Քաջարանում, Դիլիջանում, Բերդում, Ախթալայում, Ստեփանավանում, Տաշիրում, Իջևանում և Աշտարակում իրականացման տարբեր փուլերում են գտնվում 55 բազմաբնակարան շենք։ Շուտով կսկսվեն ջերմաարդիականացման աշխատանքները ևս 29 շենքերում, որոնց հայտերը հաստատվել էին նախորդ տարի, սակայն ֆինանսավորումը կիրականացվի արդեն նոր համամասնությամբ։
«Ջերմաարդիականացումն իրականացվում է հիմնականում այն շենքերում, որոնք ի սկզբանե վատ ջերմամեկուսացում են ունեցել, կառուցվել են առանց հաշվի առնելու էներգիայի կորուստները»,- նշեց Հարությունյանը։
Սպիտակ
Ջերմաարդիականացումն իրականացվում է մասնակի և ամբողջական
«Մասնակի ջերմաարդիականացման դեպքում ջերմամեկուսացվում է շենքի տանիքը, ընդհանուր օգտագործման տարածքներում (շենքերի մուտքերում և նկուղում – հեղ․) տեղադրվում են էներգաարդյունավետ դռներ և պատուհաններ, փոխվում է լուսավորության համակարգը։ Ամբողջական ջերմաարդիականացման պարագայում այս ամենի հետ մեկտեղ կատարվում է նաև շենքի արտաքին պատերի, ինչպես նաև նկուղի ջերմամեկուսացումը»,- ասաց Դիանա Հարությունյանը։
Տաշիր, Անի Թաղամաս
Ջերմաարդիականացման շնորհիվ լուծվում են մի շարք խնդիրներ
ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգողի խոսքով՝ բազմաբնակարան շենքերում, ջերմաարդիականացման շնորհիվ 50 տոկոսով նվազում են ջեռուցման ծախսերը, կրճատվում են ջերմոցային գազերի արտանետումները։
«Այդ ամենի հետ մեկտեղ, 15-20 տոկոսով բարձրանում է բնակարանների շուկայական արժեքը և շենքերն ավելի գրավիչ են դառնում։ Ստեղծվում են նաև ժամանակավոր աշխատատեղեր ու ակտիվանում է շինանյութի շուկան»,- ընդգծեց Հարությունյանը։
Ջերմաարդիականացման հետ մեկտեղ, շենքերը գունավորվում են ու ավելանում է դրանց գրավչությունը թաղամասերի ընդհանուր ֆոնին։
Ստեփանավան,Ռումինական 4
Նման համամասնությամբ պետության համաֆինանսավորումը զգալի նվազեցրել է համայնքների բեռը
Ծրագրի համակարգողը նշեց, որ ի սկզբանե ծրագիրը պետք է իրականացվեր պետության կողմից ներգրավված վարկային միջոցներով ։
«Բանակցային գործընթացի ժամանակ նման պատրաստակամություն հայտնեց Եվրոպական ներդրումային բանկը (EIB): Ծրագրի սկսվելուց հետո, վարկային միջոցներն օգտագործելու ուղղությունը փոխվեց։ Սակայն պետությունը կարևորելով խնդիրը որոշեց սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում իր միջոցներով աջակցել այս խնդրին»,- ասաց Հարությունյանը և հավելեց, որ այս ծրագրին պետության մասնակցությունը և համայնքային նախաձեռնությունը շատ արդյունավետ էր, քանի որ դրա շնորհիվ կազմակերպչական հարցն էլ հեշտ է իրականացվել։
Ներկայում պետական սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում համաֆինանսավորումն իրականացվում է հետևյալ կերպ՝ 55-70 տոկոսը տրամադրում է պետությունը, 25 տոկոսը՝ ՄԱԶԾ-ն, իսկ մնացած մասը՝ համայնքը։
Իջևան,Անկախության 23
«Պետությունը նման համամասնությամբ համաֆինանսավորումն իրականացնում է՝ կարևորելով բազմաբնակարան շենքերում ապրող բնակիչների սոցիալական կարիքները։ Սուբվենցիոն մասնաբաժնի չափը կախված է համայնքների տեղակայումից, օրինակ՝ Երևանից ավելի քան 100 կմ հեռավորության վրա է գտնվում կամ սահմանամերձ համայնք է և այլն։ Նման համամասնությամբ իրականացվող 55 շենքի ջերմաարդիականացման աշխատանքները մոտենում են ավարտին։ 2020 թվականի պետական սուբվենցիոն ծրագրով հաստատված մյուս բազմաբնակարան շենքերը, դեռ «սպասում են» իրենց ջերմաարդիականացմանը։ Այստեղ պետությունն որոշել է փոփոխություններ կատարել։ Առաջարկվում է մոտ 30 շենքի համաֆինանսավորումն իրականացնել՝ նոր համամասնությամբ, չնայած, որ դրանց հայտերը ևս հաստատվել էին նախկին համամասնությամբ դեռևս 2020թ.։ Դրանցից 29-ի աշխատանքները կսկսվեն այս տարի և ավարտին կհասցվեն 2022 թվականին»,- ասաց Դիանա Հարությունյանը և հավելեց, որ պետության նոր առաջարկի պարագայում մեծ բեռ կընկնի համայնքի վրա և ռիսկեր կան, որ շենքերի ջերմաարդիականացման ծրագրին տրամադրված բնապահպանական դրամաշնորհային 14 մլն դոլարի միջոցների իրացումը կվտանգվի ու Ծրագիրը հնարավոր չի լինի իրականացնել նախանշված ծավալով։
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2024 թվականին։

Government-supported energy efficiency program of buildings underway for the first time in Armenia
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. Within the framework of cooperation between the government, communities and the UNDP Armenia, a thermo-modernization project of buildings is underway in Armenia for the first time, which has reduced heating expenses for residents in numerous communities, cut energy consumption and greenhouse gas emissions. The project is carried out through a governmental subvention program where the government is providing co-funding at 55-70% proportionality.
ARMENPRESS talked to UNDP Armenia Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan on the De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits project, the main goal of which is the reduction of greenhouse gas emissions.
“This project is implemented by UNDP Armenia, with funding from the Green Climate Fund and under the coordination of the Armenian Ministry of Environment. The main goal of the project was the reduction of greenhouse gas emissions as an environmental task in fighting climate change. The reason is that Armenia, as an energy importer and not exporter, is interested in its energy independence. Our studies showed that primary energy resources are consumed in buildings, mostly in the residential sector. With this project we will be able to solve two issues at once – reduce fuel consumption and related greenhouse gas emissions, and also social issues,” Harutyunyan said.
The thermo-modernization is done either partially or fully. Partial retrofitting involves thermal insulation of the rooftops and installation of energy-efficient doors and windows in entrances and basements, and a new lighting system. The full retrofitting also adds thermal insulation of external walls and basements.
In 2020, as a result of cooperation between the UNDP Armenia and the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures, this program was included for the first time in the list of actions available under governmental subvention.
“In the first year, thermo-modernization bids for 125 buildings from 14 communities across the country were submitted, with 110 receiving approval. 55 multi-apartment buildings are now in various stages of implementation in Vedi, Spitak, Kajaran, Dilijan, Berd, Akhtala, Stepanavan, Tashir, Ijevan and Ashtarak. The thermo-modernization work will soon begin in another 29 buildings which were approved last year, but the funding will be implemented under a new proportionality”, she said, adding that the retrofitting is mainly done in buildings which initially had poor thermal insulation and were built without considering energy losses.
Harutyunyan says the thermo-modernization in buildings is cutting heating expenses up to 50% and reduces greenhouse emissions. “In addition, the market value of apartments increases 15-20% and the buildings become more attractive. Temporary jobs are also created, and the construction material market is becoming active,” Harutyunyan said.
The governmental co-financing with such proportionality has significantly decreased the burden of communities. Program Coordinator Harutyunyan noted that initially the program was to be implemented by government-involved loans. “During the negotiations process the European Investment Bank expressed such readiness. After the project was launched, the direction of using the loans changed. However, the government attached importance to the issue and decided to support this program with its resources as part of a subvention program,” says Harutyunyan, adding that the government’s participation and the community initiative were very effective because the organizational matters proceeded smoothly.
Currently the state subvention program co-funding is carried out 55-70% by the government, 25% by the UNDP Armenia, and the remainder by the community.
“The government is implementing co-funding with such proportionality because it is attaching importance to the social needs of residents living in multi-apartment buildings. The size of the subvention share depends on the location of communities, for example: whether it is located more than 100 kilometers from Yerevan, or is it a border community etc. The thermo-modernization work of 55 buildings implemented with this proportionality is nearing completion. The other multi-apartment buildings approved under the 2020 state subvention program are waiting for their turn. Here, the government decided to make changes. It is proposed to carry out the co-funding of 30 buildings under a new proportionality, despite their bids having been approved back in 2020 under the previous proportionality. The works of 29 of them will start this year and will be completed in 2022,” Harutyunyan said, warning that the government’s new proposal will create a big burden for the communities, and there are risks that the realization of the 14 million dollars in environmental grants provided for the thermo-modernization program will be jeopardized and it will not be possible to complete the program in the outlined volumes.
The Green Climate Fund describes the project as “improving energy efficiency (EE) in Armenia through building retrofits, addressing high levels of energy poverty and high use of imported fossil fuels for heating. The project will build the market for EE building retrofits in Armenia, leading to sizeable energy savings and GHG emission reductions (up to 5.8 million tCO2 of direct and indirect emission savings over the 20-year equipment lifetimes), green job creation and energy poverty reduction.”
According to the UNDP Armenia, the Project scope will cover single-family houses, multi-apartment buildings as well as public buildings. The expected total number of direct beneficiaries is 210,000.