Հինգ տարի հետո ազգային փոքրամասնությունների ոլորտում տեսանելի արդյունք է գրանցվելու. Ռուստամ Բաքոյան
ԵՐԵՎԱՆ,26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 30 տարում Կառավարությունը ուշադրություն է դարձրել ազգային փոքրամասնություններին, բայց այդ ուշադրությունը բավարար չի եղել, և այն գործիքակազմերը, որոնք կիրառվել են, արդյունավետ չեն եղել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնից այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությամբ և մի շարք միջազգային պայմանագրերով երաշխավորված է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը: Վստահ եմ, որ այս ոլորտում Կառավարությունը եկող 5 տարիների ընթացքում իր ուշադրությունը ավելի շատ է կենտրոնացնելու ազգային փոքրամասնությունների վրա»,- նշեց Բաքոյանը:
Պատգամավորի խոսքով` ներկայումս ազգային փոքրամասնությունները ունեն ինքնության պահպանման խնդիր: Բաքոյանի կարծիքով` Կառավարությունը եկող 5 տարիների ընթացքում պետք է այս ոլորտում շրջադարձային քայլեր ձեռնարկի և նոր գործիքակազմերով փորձի այս ոլորտը կարգավորել:
«Մենք ունենք լեզվի, մշակույթի, ավանդույթների պահպանման խնդիր, և այն մոտեցումները, որոնք մինչ այժմ եղել են, այդ թվում նաև դպրոցներում դասավանդելը, լրիվ անարդյունավետ են եղել: Ցավով պետք է ասեմ, որ եզդիական համայնքի թիվը կազմում է 40 հազար, իսկ եզդիերեն լեզվի մասնագետներին մատների վրա կարելի է հաշվել: Հանրային ռադիոյում (աշխատելու համար) չենք կարողանում մասնագետ գտնել: Վստահ եմ, որ մեր մոտեցումները լրիվ այլ են լինելու, և մենք 5 տարի հետո տեսանելի արդյունք ենք ունենալու այս ոլորտում»,- եզրափակեց Ռուստամ Բաքոյանը:

Через пять лет в сфере национальных меньшинств будет зафиксирован заметный результат: Рустам Бакоян
ЕРЕВАН, 26 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В течение последних 30 лет правительство уделяло внимание национальным меньшинствам, но этого внимания было недостаточно, использованные инструменты оказались неэффективными. Как сообщает «Арменпресс», об этом с трибуны Национального Собрания заявил депутат фракции «Гражданский договор» Рустам Бакоян.
«Конституция Республики Армения гарантирует защиту прав национальных меньшинств рядом международных договоров. Уверен, что в этой сфере Правительство в ближайшие 5 лет будет уделять больше внимания национальным меньшинствам», - сказал Бакоян.
По словам депутата, в настоящее время перед национальными меньшинствами стоит проблема сохранения своей идентичности. По мнению Бакояна, в ближайшие 5 лет правительству следует совершить поворотные моменты в этой сфере, попытаться регулировать эту сферу с помощью новых инструментов.
«У нас есть проблема с сохранением языка, культуры, традиций. Подходы, которые были приняты до сих пор, в том числе преподавание в школах, были совершенно неэффективными. С сожалением вынужден сказать, что езидская община насчитывает 40 тысяч человек, а специалистов по езидскому языку можно пересчитать по пальцам. Мы не можем найти специалиста для работы в Общественном радио. Уверен, что наши подходы будут совершенно другими, через 5 лет у нас будет видимый результат в этой сфере », - заключил Рустам Бакоян.