ԱԺ-ում օգոստոսի 25-ին տեղի ունեցած դեպքերը կդառնան քննության առարկա. Դատախազություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշվում է, որ ԱԺ 2021 թվականի օգոստոսի 25-ի նիստի տեսագրությունների ուսումնասիրությունն առերևույթ վկայում է ՀՀ ԱԺ առանձին պատգամավորների կողմից օրենսդիր մարմնի ներկայացուցչի վարքագծին ոչ հարիր, նիստին ներկա, ինչպես նաև՝ դրան հետևող քաղաքացիների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորումների մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դատախազությունը հայտնում է, որ տեղի ունեցած դեպքերը կդառնան քննության առարկա:
«Այդ դրսևորումները զուգորդվել են ինչպես անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնելով, այնպես էլ՝ բռնության գործադրմամբ՝ խոչընդոտելով ԱԺ բնականոն աշխատանքը», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Վերոգրյալը նկատի ունենալով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից հիշյալ տեսագրություններն ուղարկվել են ՀՀ ՀՔԾ՝ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու, դեպքին և դրա մասնակիցների արարքներին իրավական գնահատական տալու հանձնարարությամբ:

События, произошедшие в Национальном собрании 25 августа, станут предметом расследования: прокуратура
События, произошедшие в Национальном собрании 25 августа, станут предметом
расследования: прокуратура
ЕРЕВАН, 25 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Изучение видеозаписи заседания Национального Собрания РА от 25 августа 2021 года в значительной мере свидетельствует о проявлениях неуважительного отношения к присутствующим на заседании, а также гражданам, следящим за заседанием, что не соответствует нормам поведения представителя законодательного органа.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила Генеральная прокуратура РА, добавив, что по инцидентам будет проведено расследование.
«Эти проявления сопровождались как нецензурными выражениями, так и применением насилия, что препятствовало нормальной работе Национального собрания», - говорится в заявлении.
Принимая во внимание вышеизложенное, указанные видеозаписи были направлены Генеральным прокурором РА в ССС РА с указанием подготовить материалы в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА, в данном случае для дачи правовой оценки действиям его участников.