Փաշինյանն ԱԺ ամբիոնից պատերազմի հետևանքով զոհերի և անհետ կորածների թվեր հնչեցրեց
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայկական կողմի զոհերի թիվը 3773 է, 243 զինծառայողի գտնվելու վայրն անհայտ է: Վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ:
«Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագիրը ներկայացնում եմ արտառոց պայմաններում: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքները, պատերազմի ընթացքում մեր ունեցած 3773 զոհերը, 243 զինվորների գտնվելու վայրը անհայտ լինելու հանգամանքը, մեր գերեվարված զինվորների մի մասի դեռևս վերադարձած չլինելու փաստը, հազարավոր տեղահանվածները, Արցախում և Հայաստանում ստեղծված ոչ սովորական և բարդ սոցիալ-տնտեսական վիճակը, Հայաստանի և Արցախի շուրջ ահագնացող անվտանգային մարտահրավերները, Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ներխուժման հետևանքով Սոթք-Խոզնավար հատվածում առկա ճգնաժամային իրավիճակը, նոյեմբերի 9-ից հետո ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները և դրա հետևանքով նոր զոհերի առկայությունը, միջազգային լարված դրությունը, կորոնավիրուսի շարունակվող համավարակը արտառոց են դարձնում այն միջավայրը, որում քննարկում ենք կառավարության ծրագիրը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ այս քննարկումը, սակայն, պիտի լինի ոչ միայն խնդիրների ու մարտահրավերների արձանագրման, այլև դրանց պատճառների և ծագումնաբանության մասին և ամենակարևորը՝ պիտի լուծման ուղիներ նախանշի՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և նաև ռազմավարական հեռանկարի առումով, որովհետև ակնհայտ է, որ ՀՀ-ն գտնվում է ճակատագրական ու շրջադարձային հանգրվանում, մի կետի վրա, որտեղից շարունակությունը վճռորոշ է լինելու մեր պետության և պետականության համար:

Пашинян огласил с трибуны НС число жертв и пропавших без вести в результате войны
«Представляю план действий правительства на 2021-2026 годы в чрезвычайных условиях. Тяжелые последствия 44-дневной войны в 2020 году, 3773 жертвы, которые мы понесли во время войны, тот факт, что местонахождение 243 солдат неизвестно, тот факт, что некоторые из наших пленных солдат еще не вернулись, тысячи перемещенных лиц, необычная социально-экономическая ситуация в Арцахе, Армения, растущие проблемы безопасности Армении вокруг Арцаха, кризис в районе Сотк-Хознавар из-за незаконного вторжения вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Армении, регулярные нарушения трехсторонней декларации о прекращении боевых действий после 9 ноября, продолжающаяся эпидемия делает обстановку, в которой мы обсуждаем правительственную программу, беспрецедентной», - сказал Пашинян.
Как передает «Арменпресс», он добавил, что это обсуждение, однако, должно быть не только о проблемах и вызовах, но и о происхождении их причин и, самое главное, необходимо наметить пути решения в плане краткосрочной, среднесрочной и также стратегической перспективы, поскольку очевидно, что Армения находится в судьбоносном и поворотном этапе, в одной точке, откуда продолжение будет решающим для нашего государства и государственности.