Շողակաթ խոշորացված համայնքի բնակավայրերում կկառուցվի լուսավորության ցանց
ԳԱՎԱՌ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի կազմում ընդգրկված Շողակաթ, Դրախտիկ, Ծափաթաղ, Ջիլ, Աղբերք, Արտանիշ գյուղերում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում կկառուցվի լուսավորության ցանց, կվերակառուցվի Շողակաթ գյուղի առաջին փողոցի լուսավորության ցանցը՝ հին սարքավորումները փոխարինելով ԼԵԴ համակարգի սարքավորումներով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչությունից, ծրագրի նախնական ընդհանուր արժեքը կազմում է 20 միլիոն 265 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը կամ 13 միլիոն 172 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը կամ 7 միլիոն 92 հազար դրամը՝ Շողակաթի համայնքապետարանը։ Շինարարական աշխատանքների մրցույթը կայացել է, արդյունքները հայտնի են, իսկ շինարարական աշխատանքները կսկսվեն առաջիկա օրերին։ Ծրագրով նախատեսվում է լուսավորության ցանց կառուցել Շողակաթ գյուղի 3-րդ, Դրախտիկ գյուղի 8-րդ, Ծափաթաղ գյուղի առաջին եւ 2-րդ, Ջիլ գյուղի 4-րդ եւ առաջին, Աղբերք գյուղի առաջին եւ 2-րդ, Արտանիշ գյուղի 11-րդ փողոցներում։ Լուսավորության ցանցի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 4 կիլոմետր։ Կտեղադրվի 133 լուսատու։ Լուսավորության ցանցը կաշխատի ԼԵԴ համակարգով։
«Այս ծրագրի իրականացման արդյունքում Շողակաթ գյուղն արդեն կլուսավորվի ամբողջությամբ, մնացած գյուղերը՝ մոտ 60 տոկոսով։ Առաջիկա մեկ-երկու տարում 100 տոկոսով կլուսավորվեն նաեւ մնացած գյուղերը»,- ասաց Շողակաթ համայնքի ղեկավար Սուլիկո Շուշանյանը։

В населенных пунктах укрупненной общины Шогакат будет построена осветительная сеть
ГАВАР, 13 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В селах Шогакат, Драхтик, Цапатах, Джил, Агберк, Артаниш общины Шогакат Гегаркуникской области будет построена осветительная сеть. В рамках программы субсидирования, реализуемой Правительством РА, будет построена сеть освещения первой улицы села Шогакат, реконструироваться путем замены старого оборудования на светодиодное.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении градостроительства Гегаркуникского марзпетарана, первоначальная общая стоимость программы составляет 20 миллионов 265 тысяч драмов, из которых 65% или 13 миллионов 172 тысячи драмов предоставлены правительством РА, 35% или 7 миллионов 92. тысяч драм муниципалитетом Шогакат. Состоялся тендер на строительные работы, результаты известны, строительные работы начнутся в ближайшие дни. Проект предусматривает строительство осветительной сети на 3-й улице села Шогакат, 8-й улице села Драхтик, 1-й и 2-й улице села Цапатах, 4-й и 1-й улице села Джил, 1-й и 2-й улице села Агберк, 11-й улице села Артаниш. Общая протяженность осветительной сети составит 4 километра. Будет установлено 133 осветительных прибора. Сеть освещения будет работать со светодиодной системой.
«В результате реализации этой программы, село Шогакат будет полностью освещено, остальные села - примерно на 60%. В ближайшие год-два другие села также будут на 100% освещены», - сказала глава общины Шигхакат Сулико Шушанян.