Նրանք զոհվեցին, բայց չուրացան իրենց ազգությունը. եզդիների ցեղասպանության 7-րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եզդիական համայնքը և աշխարհում ապրող յուրաքանչյուր եզդի իր պարտքն է համարում եզդիների ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին եզդիների ցեղասպանության 7-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ ասաց Եզդիների ազգային միության նախագահ Խդր Հաջոյանը՝ ընդգծելով, որ իրենց ցավն այսօր խորն է, և եզդի ժողովուրդը քաջ գիտակցում է, որ այսօր էլ կանգնած է ոչ միայն արյունոտ, այլև սպիտակ ցեղասպանության վտանգի առաջ:
«2014 թվականի օգոստոսի 3-ից սկսած «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը հարձակում գործեց եզդիաբնակ Շանգալ տարածաշրջանի վրա՝ ցեղասպանության ենթարկելով տեղի եզդիներին: Այո´, նրանք զոհվեցին, որովհետև ազգությամբ եզդիներ էին: Այո՛, նրանք զոհվեցին, որովհետև դավանում էին Շարֆադինի կրոնը: Նրանք չուրացան իրենց ազգությունն ու ազգային արժեքները: Նրանք գնդակահարվեցին, բայց չուրացան այն, ինչ ժառանգել էին իրենց հերոս մեծերից: Այսօր մենք մեզ վրա պարտք ենք զգում հիշելու և ոգեկոչելու մեր անմեղ զոհերի հիշատակը: Փառք նրանց: Նրանք կան ու կլինեն, և եզդի ժողովուրդը եղել է, կա ու կլինի», - հայտարարեց եզդիների առաջնորդը:
Խդր Հաջոյանը նաև շեշտեց, որ 2015 թվականին Կամերային երաժշտության տան հարևանությամբ տեղադրված հուշակոթողը, որի մոտ տեղի էր ունենում ոգեկոչման արարողությունը, վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում եզդի ժողովուրդն իրեն ազատ և անվտանգ է զգում:
Օղակաձև զբոսայգում՝ եզդի ժողովրդի անմեղ զոհերի հուշարձան-կոթողի մոտ, տեղի ունեցավ եզդիների ցեղասպանության 7-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցում էին Հայաստանի եզդիական, քրդական համայնքների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Եզդիների ազգային միության նախագահ Խդր Հաջոյանը և Հայաստանի քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը, ինչպես նաև հայության ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ «Ծիրանի ծառ» պարային համույթը, եզդի ժողովրդի բարեկամներ՝ գեներալ Վաչագան Չիբուխչյանը, գնդապետ Նվեր Գալստյանը: Միջոցառմանը ներկա էին նաև ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած եզդիներ: Մասնակիցները ծաղկեպսակներ դրեցին եզդիների ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին և հանդես եկան ելույթներով:
Եզդիների ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել 2014 թ. օգոստոսին, եզդիների պատմական բնօրրանում՝ Իրաքի Սինջար քաղաքում: Եզդիների զանգվածային կոտորածները կազմակերպել են «Իրաքի և Լևանտեի իսլամական պետություն» կոչվող ահաբեկչական խմբավորման զինյալները՝  2014 թ. ամռանը Իրաքի հյուսիսային շրջանները գրավելուց և այդ տարածքում «Իսլամական խալիֆայություն» հռչակելուց հետո: Իսլամիստ ահաբեկիչները կոտորեցին հազարավոր եզդիների, իսկ երիտասարդ աղջիկներից շատերին ենթարկեցին սեռական ստրկության: Ցեղասպանության հետևանքով Իրաքի հյուսիսային շրջաններից տեղահանվել է մոտ 200 հազար եզդի: Այդ դեպքերից հետո՝ ամեն տարվա օգոստոսի 3-ին, ողջ աշխարհի եզդիները հարգանքի տուրք են մատուցում Իրաքում «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից գազանաբար սպանված հազարավոր եզդիների հիշատակին:

Они погибли, но не отреклись от своей национальности: 7-я годовщина Геноцида езидов
Езидская община Армении и все живущий в мире езиды, считает своим долгом чтить память невинных жертв Геноцида езидов.
Как передает «Арменпресс», об этом на мероприятии, посвященном 7-й годовщине Геноцида езидов, сказал председатель Национального союза езидов Хдр Хаджоян, подчеркнув, что их боль очень глубока, и езидский народ прекрасно осознает, что и сегодня он стоит перед угрозой не только кровавого, но и белого геноцида.
«Начиная с 3 августа 2014 года террористическая группировка «Исламское государство» совершала нападения на езидский регион Шангал, подвергая геноциду местных езидов. Да, они гибли, потому что были езидами. Да, они умерали, потому что верили в религию Шарфадина. Они не отрекались от своей национальности и национальных ценностей. Их расстреливали, но они не отрицали того, что унаследовали от своих великих героев. Сегодня мы обязаны хранить память о наших невинных жертвах. Слава им. Они есть и будут всегда. Езиды были, есть и будут», - сказал Хдр Хаджоян.
Хдр Хаджоян также подчеркнул, что памятник, установленный в 2015 году рядом с Домом камерной музыки, возле которого проходила церемония поминовения, свидетельствует о том, что езиды в Армении свободны и чувствуют себя и в безопасности.
В Кольцевом парке, у памятника невинным жертвам езидского народа прошло мероприятие, посвященное 7-й годовщине геноцида езидов. В нем приняли участие представители езидской, курдской общин Армении, в том числе и председатель Национального союза езидов Хдр Хаджоян и глава курдской общины Армении Князь Гасанов, а также представители армянской обшественности, в частности, танцевальный ансамбль «Цирани цар», друзья езидского народа генерал Вачаган Чибухчян, полковник Нвер Галстян. В мероприятии участвовали и езиды, спасшиеся от геноцида. Участники возложили венки к памятнику невинным жертвам Геноцида езидов и выступили с речами.
Езиды подверглись геноциду в августе 2014 года, в исторической колыбели езидов в городе Синджар в Ираке. Расправа над езидами была организована боевиками террористической группировки «Исламское государство Ирака и Леванта». Оккупировав северные районы Ирака летом 2014 года, они объявил этот регион «Исламским халифатом». Исламистские террористы истребили тысячи езидов и поработили многих молодых девушек. После геноцида около 200 000 езидов были перемещены из северного Ирака. С тех пор ежегодно 3 августа езиды всего мира чтят память тысяч езидов, жестоко убитых в Ираке боевиками Исламского государства.