Մեկնարկել է ութերորդ գումարման ԱԺ-ի առաջին նիստը. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկել է  ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  առաջին նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված է 7 հարց:
ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ առաջին նստաշրջանի նիստերը բացում և մինչև Ազգային ժողովի նախագահի ընտրվելը նախագահում է տարիքով ավագ պատգամավորը: Այս խորհրդարանի տարիքով ավագ պատգամավորն է «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ից Կնյազ Հասանովը: Հունիսի 20-ին անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով ձևավորված Ազգային ժողով է անցել երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները: Ընդհանուր առմամբ խորհրդարան է անցել 107 պատգամավոր:
Առաջին նստաշրջանի ընթացքում ԱԺ-ում կստեղծվի հաշվիչ հանձնախումբ, խորհրդարանը կընտրի ԱԺ նախագահ, նախագահի երեք տեղակալներ: Օրակարգում են նաև ԱԺ մշտական հանձնաժողովների ստեղծման և դրանց նախագահների ընտրության հարցերը:
Առաջին նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված են նաև կառավարության առաջարկությամբ՝ Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկումը, կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:
Չորս քաղաքական ուժ, այդ թվում խորհրդարան անցած «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, թեև ՍԴ-ում վիճարկել էին ընտրությունների արդյունքները, սակայն Սահմանադրական դատարանն անփոփոխ թողեց ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումը:

Стартовало первое заседание НС восьмого созыва
ЕРЕВАН, 2 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Началась первая сессия НС восьмого созыва. Как сообщает «Арменпресс», в повестку дня первого заседания включено 7 вопросов.
Согласно Регламенту Национального Собрания, заседания первой сессии, до избрания спикера Национального Собрания, открывает старший по возрасту депутат. Старшим по возрасту депутатом этого парламента является Князь Гасанов из «Гражданского договора». Три политические силы - партия «Гражданский договор», блоки «Армения» и «Имею честь» вошли в Национальное собрание после досрочных парламентских выборов, состоявшихся 20 июня. Всего в парламент вошли 107 депутатов.
На первом заседании в Национальном Собрании будет создана счетная комиссия, парламент изберет председателя НС, трех заместителей председателя. В повестке дня также вопросы создания постоянных комиссий НС и избрания их председателей.
В повестке дня первого заседания также обсуждение законопроекта об изменении структуры правительства по предложению правительства, вопрос об утверждении программы правительства.
Четыре политические силы, в том числе блоки «Айастан» и «Имею честь», вошли в парламент, и, несмотря на то, что в Конституционном суде оспорили результаты выборов, Конституционный суд оставил в силе решение Центральной избирательной комиссии по результатам выборов.