Վարդենիկում կկառուցվեն ոռոգման եւ ջրահեռացման առուներ
ԳԱՎԱՌ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիկ գյուղում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում ոռոգման եւ ջրահեռացման առուներ կկառուցվեն Կամո Շահինյան եւ թիվ 2, 5, 12 փողոցներում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, վերլուծության եւ տուրիզմի բաժնից, ծրագրի նախնական ընդհանուր արժեքը կազմում է 27 միլիոն 738 հազար դրամ, որի 70 տոկոսը կամ 19 միլիոն 416 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 30 տոկոսը կամ 9 միլիոն 721 հազար դրամը՝ Վարդենիկի համայնքապետարանը։
Ծրագրով նախատեսված է կառուցել 1 408 գծամետր երկարության ոռոգման եւ ջրահեռացման առուներ, որոնցից 721 գծամետրը կառուցվելու է երկաթբետոնե, 500 գծամետրը՝ երկաթե կիսախողովակներով, 187 մետրը՝ երկաթե խողովակներով։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում ոռոգման ջուրը տնտեսություններին կմատակարարվի առանց կորուստների, մյուս կողմից էլ ներհամայնքային ճանապարհները պաշտպանված կլինեն քանդվելու վտանգից։ Շինարարական աշխատանքների մրցույթը կհայտարարվի առաջիկայում։

В Варденике будут заложены оросительный и дренажный каналы
В рамках программ субсидий, реализуемых правительством в селе Варденик Гегаркуникской области на улицах Камо Шагиняна и по номерам 2, 5, 12 будут построены оросительный и дренажный каналы.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении программ развития, анализа и туризма Гегаркуникской администрации, первоначальная общая стоимость программы составляет 27 миллионов 738 000 драмов, из которых 70% или 19 миллионов 416 000 драмов предоставит правительством, 30% или 9 млн 721 000 администрация Варденика.
Проект предусматривает строительство 1 408 погонных метров оросительного и дренажного каналов.  721 погонный метр будет из железобетона, 500 погонных метров  из железных полутруб, 187 метров из железных труб. По окончании проекта фермерские хозяйства смогут получать оросительную воду без потерь, а внутриобщинные дороги будут защищены от угрозы обрушения. В ближайшее время будет объявлен тендер на строительные работы.