Արթուր Դավթյանը Քրիստոս Յակումոպուլոսի հետ քննարկել է արցախյան պատերազմի հումանիտար հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական երկրների դատախազությունների ղեկավարների միջազգային համաժողովի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր վարչության ղեկավար Քրիստոս Յակումոպուլոսի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և ԵԽ-ի միջև առկա հարաբերությունների որակը, արժևորվել է հանցավորության դեմ պայքարում ԵԽ-ի և Հայաստանի միջև երկարամյա համագործակցությունը, որի շրջանակում ՀՀ դատախազությունը ներգրավված է ԵԽ համապատասխան ծրագրերում:
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն քննարկվել են արցախյան պատերազմի հումանիտար հետևանքները՝ հատկապես մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների խախտումների տեսանկյունից:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ 2020թ. նոյեմբերի 10-ին հրադադարի հաստատման եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հայ զինծառայողների, ռազմագերու կարգավիճակում հայտնված անձանց, ինչպես նաև Ադրբեջանի տիրապետության տակ գտնվող քաղաքացիական անձանց իրավունքների տոտալ ոտնահարումների փաստերը: Գնահատելով դրանք անընդունելի ԵԽ անդամ ցանկացած երկրի պարագայում, Արթուր Դավթյանը էական է համարել միջազգային հանրության և մասնավորապես մարդու իրավունքների ոլորտում ԵԽ կառույցների կողմից նման դրսևորումներին պատշաճ արձագանքելու անհրաժեշտությունը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործումը և հումանիտար բնույթի հարցերի ամբողջական և անկեղծ լուծումը կարող է լինել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, տնտեսական և այլ բնագավառներում համագործակցության երաշխիք: Սակայն ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական գործողությունները չեն նպաստում իրավիճակի կայունացմանը և ուղիղ հակասում են եռակողմ հայտարարության պահանջներին։
Որպես ապակառուցողականության ցցուն օրինակ՝ Արթուր Դավթյանը հիշեցրել է Ադրբեջանի իրավասու մարմինների կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող անհիմն մեղադրանքներով ապօրինի քրեական հետապնդումների, շինծու դատավարությունների կազմակերպման մասին՝ նշելով, որ դրանք ուղեկցվում են քրեական վարույթների շրջանակում հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված բազմաթիվ իրավունքների կոպիտ խախտումներով:
Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է նաև հայկական պատմամշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի զինուժի կողմից ազգային ատելության շարժառիթներով դիտավորությամբ կատարված հանցավոր ոտնձգությունները:
Երկկողմ պատրաստակամություն է արտահայտվել խնդրո առարկայի վերաբերյալ անհրաժեշտաբար իրականացնել տեղեկատվության փոխանակում:

Артур Давтян обсудил с Христосом Якумопулосом гуманитарные последствия Арцахской войны
Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян в рамках Международной конференции руководителей прокуратур европейских стран в Санкт-Петербурге встретился с главой Главного управления по правам человека и соблюдению законности Совета Европы Христосом Якумопулосом. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении по связям с общественностью Генпрокуратуры Армении.
Стороны высоко оценили отношения между Арменией и Советом Европы и долгосрочное сотрудничество между ними в борьбе с преступностью, в рамках которого прокуратура Республики Армения участвует в соответствующих программах Совета Европы.
На встрече подробно обсуждались гуманитарные последствия Арцахской войны, особенно в ракурсе нарушений основных прав и свобод человека.
Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян, в частности, представил факты тотального нарушения прав армянских военнослужащих, военнопленных, а также гражданских лиц со стороны Вооруженных сил Азербайджана как во время войны 2020 года, так и после принятия трехстороннего заявления о прекращении огня 10 ноября 2010 года. Оценив их как неприемлемые для любого государства-члена СЕ, особенно в области прав человека, Артур Давтян заявил о необходимости должного реагирования на такие проявления со стороны структур СЕ и международного сообщества.
Артур Давтян отметил, что полноценная реализация 8-го пункта трехстороннего заявления и полное и справедливое решение вопросов гуманитарного характера могут стать гарантией установления мира в регионе, сотрудничества в экономической и в других сферах. Однако деструктивные действия азербайджанской стороны не способствуют стабилизации ситуации, они прямо противоречат требованиям трехстороннего заявления.
В качестве примера деструктивности Артур Давтян напомнил о незаконном уголовном преследовании армянских военнопленных и об организации сфабрикованных судебных процессов по необоснованным обвинениям против армянских военнопленных, отметив, что они сопровождаются многочисленными грубыми нарушениями прав армянских военнопленных, гражданских лиц, гарантированных Европейской конвенцией по правам человека.
Артур Давтян также представил умышленные преступные посягательства на историческое и культурное наследие Армении со стороны азербайджанских вооруженных сил на почве национальной ненависти.