Արթուր Դավթյանը Քրիստոս Յակումոպուլոսի հետ քննարկել է արցախյան պատերազմի հումանիտար հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական երկրների դատախազությունների ղեկավարների միջազգային համաժողովի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր վարչության ղեկավար Քրիստոս Յակումոպուլոսի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և ԵԽ-ի միջև առկա հարաբերությունների որակը, արժևորվել է հանցավորության դեմ պայքարում ԵԽ-ի և Հայաստանի միջև երկարամյա համագործակցությունը, որի շրջանակում ՀՀ դատախազությունը ներգրավված է ԵԽ համապատասխան ծրագրերում:
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն քննարկվել են արցախյան պատերազմի հումանիտար հետևանքները՝ հատկապես մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների խախտումների տեսանկյունից:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ 2020թ. նոյեմբերի 10-ին հրադադարի հաստատման եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հայ զինծառայողների, ռազմագերու կարգավիճակում հայտնված անձանց, ինչպես նաև Ադրբեջանի տիրապետության տակ գտնվող քաղաքացիական անձանց իրավունքների տոտալ ոտնահարումների փաստերը: Գնահատելով դրանք անընդունելի ԵԽ անդամ ցանկացած երկրի պարագայում, Արթուր Դավթյանը էական է համարել միջազգային հանրության և մասնավորապես մարդու իրավունքների ոլորտում ԵԽ կառույցների կողմից նման դրսևորումներին պատշաճ արձագանքելու անհրաժեշտությունը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործումը և հումանիտար բնույթի հարցերի ամբողջական և անկեղծ լուծումը կարող է լինել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, տնտեսական և այլ բնագավառներում համագործակցության երաշխիք: Սակայն ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական գործողությունները չեն նպաստում իրավիճակի կայունացմանը և ուղիղ հակասում են եռակողմ հայտարարության պահանջներին։
Որպես ապակառուցողականության ցցուն օրինակ՝ Արթուր Դավթյանը հիշեցրել է Ադրբեջանի իրավասու մարմինների կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող անհիմն մեղադրանքներով ապօրինի քրեական հետապնդումների, շինծու դատավարությունների կազմակերպման մասին՝ նշելով, որ դրանք ուղեկցվում են քրեական վարույթների շրջանակում հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված բազմաթիվ իրավունքների կոպիտ խախտումներով:
Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է նաև հայկական պատմամշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի զինուժի կողմից ազգային ատելության շարժառիթներով դիտավորությամբ կատարված հանցավոր ոտնձգությունները:
Երկկողմ պատրաստակամություն է արտահայտվել խնդրո առարկայի վերաբերյալ անհրաժեշտաբար իրականացնել տեղեկատվության փոխանակում:

YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan met with Director General of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, Christos Giakoumopoulos, in St. Petersburg, Russia, on the sidelines of the Conferenceof Heads ofProsecutor’sOffices ofEuropeanStates, Mr. Davtyan’s Office told Armenpress.
The officials highly valued the quality of relations between Armenia and the Council of Europe, appreciated the CoE-Armenia long-term partnership in the fight against crime, within the frames of which the Prosecution of Armenia is involved in CoE respective programs.
At the meeting the humanitarian consequences of the 2020 Artsakh War, especially from the perspective of the violations of fundamental human rights and freedoms, were discussed.
Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan presented the Azerbaijani violations both during the war and after that, the violations of the rights of Armenian prisoners of war and civilian captives by Azerbaijan. He highlighted the necessity of properly reacting to such developments by the international community and the CoE structures in particular.
Artur Davtyan said the fulfillment of the 2020 November 10 trilateral statement on the ceasefire could be a guarantee for establishment of peace in the region, for economic and other cooperation. However, he said, the unconstructive actions of the Azerbaijani side do not lead to the stabilization of the situation and directly contradict the demands of the trilateral statement.
As a vivid example of the Azerbaijani unconstructive step, Mr. Davtyan recalled the sham trials of the Armenian prisoners of war by the Azerbaijani authorities, stating that all these processes are accompanied by multiple gross violations of human rights.
The Prosecutor General also presented the Azerbaijani deliberate criminal encroachments against the Armenian historical-cultural heritage.