Իրավապաշտպանները տեսանյութեր են հրապարակել չնույնականացված հնարավոր գերեվարված անձանց վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավապաշտպանները բարձրաձայնել են չնույնականացված հնարավոր գերեվարված անձանց մասին և տեսանյութեր են հրապարակել՝ խնդրելով պատկերված անձանց կամ տեղանքը ճանաչողներին կապ հաստատել իրենց հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ ներկայացնում են տեսանյութեր, որոնցում նկարահանված զինվորների և տեղանքի հատկանիշները ծանոթ անձանց թույլ են տալիս պարզորոշ ճանաչել նրանց կամ տեղանքը:
«Հավանական գերիների, նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները պաշտպանելու նպատակով, խնդրում ենք տեսանյութերում պատկերված անձանց և/կամ տեղանքը ճանաչողներին կապ հաստատել Սիրանուշ Սահակյանի կամ ինձ հետ:
Խնդրում ենք ներկայացնել ձեր համոզմունքը հաստատող լուսանկարներ և/կամ տեսանյութեր՝ հավանական գերեվարված անձի և ձեր ճանաչած անձի նույնական լինելու վերաբերյալ»,- գրել է  Զեյնալյանը:
Իրավապաշտպանը նաև հայտնել է, որ հավանական գերեվարված անձի ինքնությունը կհաստատվի պատշաճ ընթացակարգերի, այդ թվում՝ փորձաքննությունների արդյունքում:
Զեյնալյանը հնարավոր գերեվարված անձանց ճանաչողներին խնդրում է զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով + 374 94 907002 (Սիրանուշ Սահակյան), + 374 91 193526 (Արտակ Զեյնալյան):

Правозащитники опубликовали видеоматериалы о возможно плененных, не опознанных лицах
Правозащитники, опубликовав видеоматериалы, заявили о возможно плененных, и не опознанных лицах, и обратились с просьбой, кому известны эти лица или эти местности, связаться с ними. Как сообщает «Арменпресс», правозащитник Артак Зейналян написал на своей странице в Facebook, что они представляют видеоматериалы, на которых особенности местности, фотографии солдат позволят знакомым однозначно идентифицировать их, или местонахождение.
«Чтобы защитить права возможных пленников и их семей, мы просим вас связаться с Сирануш Саакян или со мной. Просим представить фотографии или видеоматериалы, подтверждающие вашу убежденность и опознание этих лиц» - написал Зейналян.
Правозащитник также сообщил, что личности вероятных пленных будут установлены в результате надлежащих процедур, в том числе и экспертиз.
Артаак Зейналян просит опознавших возможных пленных звонить по следующим номерам: + 374 94 907002 (Сирануш Саакян), + 374 91 193526 (Артак Зейналян).