Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները ՄԻՊ-ը հրատապ ներկայացրել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները ՄԻՊ-ը հրատապ
ներկայացրել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ ունեցել է հրատապ քննարկում, որի ընթացքում ներկայացրել է 2021թ. մայիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական առաջխաղացման հետևանքով ՀՀ քաղաքացիների, առաջնահերթ` սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Պաշտպանը ԵԽ հանձնակատարին է ներկայացրել նաև Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մայիսի 14-ի ու 15-ի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները:
Մարդու իրավունքների խախտումների լրացուցիչ մանրամասները  միջազգային կառույցներին կներկայացվեն առանձին զեկույցներով ու հաղորդումներով:

Ombudsman presents violations of Armenian border residents’ rights to CoE Human Rights Commissioner
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan had an urgent discussion with Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatović during which he presented the gross violations of the rights of the Armenian citizens, firstly the border residents which was caused by the recent illegal advancement of the Azerbaijani armed forces into Armenia’s sovereign territory, the Ombudsman’s Office told Armenpress.
Tatoyan also presented the results of the fact-finding activities of his Office carried out in Armenia’s Syunik and Gegharkunik provinces on May 14 and 15.
The Ombudsman’s Office stated that the additional details of the human rights violations will be submitted to international organizations in separate reports.