Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները ՄԻՊ-ը հրատապ ներկայացրել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները ՄԻՊ-ը հրատապ
ներկայացրել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ ունեցել է հրատապ քննարկում, որի ընթացքում ներկայացրել է 2021թ. մայիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական առաջխաղացման հետևանքով ՀՀ քաղաքացիների, առաջնահերթ` սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Պաշտպանը ԵԽ հանձնակատարին է ներկայացրել նաև Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մայիսի 14-ի ու 15-ի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները:
Մարդու իրավունքների խախտումների լրացուցիչ մանրամասները  միջազգային կառույցներին կներկայացվեն առանձին զեկույցներով ու հաղորդումներով:

Арман Татоян представил комиссару СЕ случаи нарушения ВС Азербайджана прав человека
Защитник прав человека Арман Татоян провел срочное обсуждение с Комиссаром Совета Европы по правам человека Дуньей Миятович, представив осуществленные вследствие незаконного вторжения на суверенную территорию Республики Армения вооруженными силами Азербайджана 12 и 13 мая 2021 года нарушения прав граждан Республики Армения, в первую очередь приграничных жителей.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса омбудсмена,
Омбудсмен также представил комиссару СЕ результаты фактографической работы офиса защитника прав человека, проведенной 14 и 15 мая в Гегаркунике и Сюнике.
Дополнительная информация о нарушениях прав человека будет предоставлена международным организациям в отдельных отчетах и докладах.