ԱՀ ՆԳՆ-ն դիմելու է ՌԴ խաղաղապահներին. մանրամասներ ադրբեջանցիների կողմից հայ գյուղացիներին թիրախավորելու դեպքից
ԱՀ ՆԳՆ-ն դիմելու է ՌԴ խաղաղապահներին. մանրամասներ ադրբեջանցիների կողմից
հայ գյուղացիներին թիրախավորելու դեպքից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցիների կողմից Արցախի Սարուշեն գյուղի ուղղությամբ իրականացրած կրակոցների դեպքի առթիվ ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը պատրաստել է համապատասխան նյութեր, կազմել արձանագրություն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը ներկայացնելու համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ԱՀ ՆԳ նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը՝ ներկայացնելով մանրամասներ դեպքի վերաբերյալ:
«Ապրիլի 7-ին, առավոտյան՝ 09:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Սարգսաշեն գյուղի տարածքից, ադրբեջանցիները կրակել են Սարուշեն գյուղի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող Սարուշեն համայնքի բնակիչներ՝ 65-ամյա Շիրին Ադամի Սարգսյանի և 36-ամյա Վիտալի Ալյոշայի Հարությունյանի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կողմը կիրառել է գնդացիր, ինչի հետևանքով ջարդվել է Վ.Հարությունյանին պատկանող տրակտորի ձախ կողմի ապակին:  ԱՀ ՆԳ նախարարության ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի հետաքննիչները Շ.Սարգսյանից և Վ.Հարությունյանից բացատրություն են վերցրել, լուսանկարել տեղանքը և տրակտորը, պատրաստել համապատասխան նյութեր, կազմել արձանագրություն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը ներկայացնելու համար: Բացի այդ, ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով, Շոշ-Սարուշեն-Կարմիր Շուկա ներպետական մայրուղում տեղակայված ոստիկանական հենակետերում ծառայությունը կշարունակվի ուժեղացված ռեժիմով: Շուրջօրյա դիտարկումներ կատարելու նպատակով, ըստ անհրաժեշտության կավելացվեն հենակետերը»,-ասաց Հունան Թադևոսյանը:
Հունան Թադևոսյանը նաև տեղեկացրեց, որ չնայած միջադեպին, գյուղացիները շարունակում են իրենց դաշտային աշխատանքը:

Artsakh to apply to Russian peacekeeping mission over Azeri machine gun fire at farmers
STEPANAKERT, APRIL 12, ARMENPRESS. Artsakh’s police say they will apply to the Russian peacekeeping command regarding the latest incident when Azerbaijani military servicemen opened cross-border automatic gunfire at farmers in Artsakh.
The Interior Ministry spokesperson Hunan Tadevosyan told ARMENPRESS that police have prepared materials and a protocol for submitting to the peacekeepers.
“Around 09:40, April 7, Azerbaijani [servicemen] started shooting from the Azeri-occupied Sargsashen village in the direction of 65-year-old Shirin Sargsyan and 36-year-old Vitaly Harutyunyan, residents of the Sarushen village who were farming in the fields of Sarushen. The Azerbaijani side used a machine gun, and the left-side windshield of Harutyunyan’s tractor was broken. Detectives of Askeran Regional Police have questioned the farmers, photographed the scene and the tractor, relevant materials were prepared and will be presented to the command of the Russian peacekeeping contingent. In addition, at the order of Interior Minister Karen Sargsyan, police patrol is on a heightened regime at the Shosh-Sarushen-Karmir Shuka highway. More police checkpoints will be added for 24/7 monitoring if needed,” Tadevosyan said.