Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվարին նվազել է 7.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2021-ի հունվարին 7.5 տոկոսով նվազել է 2020-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 10.8 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ աճել է 0.8 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում հունվարին նվազումը կազմել է 15.1 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) նվազել է 10.3 տոկոսով:
2021 թվականի հունվարին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 4.5 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 5.5 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն աճել է 2.2 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում 2021-ի հունվարին 2020-ի հունվարի համեմատ նվազել է 3.8 տոկոսով՝ կազմելով 183 հազար 760 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձը նվազել է 0.1 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 5.4 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ 16.8 տոկոսով, ընդ որում արտահանումը նվազել է 11.3 տոկոսով, ներմուծումը՝ 20 տոկոսով:

YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. Armenia’s economic activity index has declined by 7.5% in January 2021 compared to January 2020, according to the data released by the Statistical Committee.
Industrial production volume declined 10.8%. Construction volume increased by 0.8% in January 2021 compared to January 2020. The decline in trade turnover comprised 15.1%, and in the services volume (trade excluded) – 10.3%.
In January 2021 consumer price index increased by 4.5%, the index of the industrial production prices – 5.5%. Electricity production volume increased by 2.2%.
Average monthly nominal salary in January 2021 compared to January 2020 declined 3.8%, comprising 183,760 drams.
Decline was also registered in the external trade turnover volumes by 16.8%. Moreover, the export declined by 11.3% and the import by 20%.