ԱԻՆ-ին շտապօգնության 4 մեքենա է փոխանցվել
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարին զեկուցվել են կատարված աշխատանքները, ներկայացվել են խնդիրները: Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կենտրոնական պահեստ է մուտքագրվել և բաշխվել 979 արկղ սննդամթերք, 472 արկղ և 63 պարկ դեղորայք, 241 արկղ և 26 պարկ հագուստ, 39 արկղ տնտեսական ապրանքներ, 10 հատ վրան և 4 միավոր շտապօգնության ավտոմեքենա: Դրանցից մեկը հանձնվել է Պաշտպանության նախարարությանը, իսկ երեքը, որոնք կահավորված են որպես հատուկ փրկարարական շտապօգնության մեքենաներ, հանձնվել են Փրկարար ծառայությանը՝ Բժշկական ապահովման վարչությանը հատկացնելու նպատակով:
Վայոց ձորի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի և Շիրակի մարզերում ծավալված առաջնային օգնության կետերը շարունակել են ձնաբքի ժամանակ ավտոճանապարհներին մնացած մարդկանց և տրանսպորտային միջոցներն անվտանգ տարածք տեղափոխել և առաջին օգնություն ցուցաբերել: Փետրվարի 1-18-ը ժամանակավոր հենակետերի կողմից արձագանքվել է 99 դեպքի, աջակցություն է ցուցաբերվել 90 ուղևորի՝ 103 տրանսպորտային միջոցով:
Երևանի 39 հանրակրթական դպրոցներում և մշակութային կենտրոններում, մարզերի 16 համայնքներում, 25 հանրակրթական դպրոցներում և կազմակերպություններում անցկացվել են «Ազդարարում, տարահանում, պատսպարում» թեմայով վարժանքներ: Տեղեկանք է ներկայացվել Սյունիքի մարզի Խնձորեսկ, Շուռնուխ, Դավիթ Բեկ, Եղվարդ, Շիկահող և Ներքին Հանդ բնակավայրերում քաղաքացիական պաշտպանության հենակետերի ստեղծման վերաբերյալ:
ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը հանձնարարել է ուշադրություն դարձնել մարզային տարահանման կետերին, աշխատանքներ ձեռնարկել դրանք պատշաճ տեսքի բերելու ուղղությամբ: Նախարարը նաև հորդորել է հնարավոր հրդեհները կանխարգելող միջոցառումներ իրականացնել:

МЧС Армении получило 4 машины скорой помощи
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по связям с общественностью МЧС Республики Армения, министру были представлены проделанные работы и проблемы. За последний месяц на центральный склад МЧС доставлено 979 ящиков с продуктами питания, 472 ящика и 63 мешка с лекарственными средствами, 241 ящик и 26 мешков с одеждой, 39 ящиков с хозяйственными товарами, 10 палаток и 4 машины скорой помощи. Одна из них была передана Министерству обороны, а три, оборудованные как специальные машины скорой помощи, переданы Службе спасения для передачи в Управление медицинского обеспечения.
Пункты оказания первичной помощи в Вайоц Дзорской, Сюникской, Гегаркуникской, Арагацотнской и Ширакской областях занимаются вывозом людей, оставшихся на дорогах  и оказанием первой медицинской помощи. С 1 по 18 февраля поступило 99 обращений, 90 пассажирам помощь оказали 103 машины.
В 39 средних школах Еревана и в 25 общеобразовательных школах и организациях 16 общин проведены учения на тему «Тревога, эвакуация, укрытие». Подана справка  о создании баз гражданской обороны в поселках Хндзореск, Шурнух, Давид-Бек, Егвард, Шикаох и  Неркин Ханд Сюникской области.
Министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян поручил обратить внимание на региональные эвакуационные пункты, провести работу по приведению их в надлежащий вид. Министр также призвал принять меры по предотвращению возможных пожаров.