Հայաստանում խստացվում է տնտեսվարողներին ջրօգտագործման թույլտվությունների տրամադրման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը նախատեսում է ջրային օրենսգրքում կատարել փոփոխություններ, որպեսզի ավելի խստացվի ջրօգտագործման թույլտվությունների տրամադրման գործընթացը տնտեսվարողներին՝ ձկնաբուծությամբ զբաղվողներին և փոքր ՀԷԿ-երին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
«Բոլոր այդ ոլորտներում նախկինում եղել է ստվերային շրջանառություն, օրենսդրական բացերով պայմանավորված եղել են սողանցքներ, և որոշ ինստիտուտներ զարտուղի ճանապարհով եկամուտներ գոյացրել են եկամուտներ»,-ասաց նախարարը:
Ռոմանոս Պետրոսյանը նշեց, որ քայլեր են ձեռնարկում, որպեսզի ունենան օրենսդրական այնպիսի ամբողջական դաշտ, երբ զարտուղի ճանապարհները կբացառվեն, ինչպես նաև հայտերի ընդունման և այլ գործընթացներում մարդկային գործոնը կնվազեցվի:

В Армении ужесточается процесс выдачи хозяйствующим субъектам разрешений на водопользование
Министерство окружающей среды Армении планирует внести изменения в Водный кодекс, чтобы ужесточить процесс выдачи разрешений на водопользование хозяйствующим субъектам, занимающимся рыбоводством и малым ГЭС. Об этом на пресс-конференции в зале «Арменпресс» сказал министр окружающей среды Армении Романос Петросян.
“Во всех этих сферах в прошлом был теневой оборот, в связи с законодательными пробелами были и лазейки, и некоторые институты получали доходы посредством теневых методов”, - сказал министр.
Романос Петросян отметил, что они предпринимают шаги, чтобы иметь такое целостное законодательное поле, в котором будут исключены подобные методы, а также в процессе приема заявок и в других процессах будет снижен человеческий фактор.