ՀԲԸՄ-ն սահմանել է Օքսֆորդի համալսարանի դասական հայագիտության մագիստրոսական ծրագրի կրթաթոշակ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը հինգ տարի շարունակ տարեկան մեկ ասպիրանտ ուսանողի կրթաթոշակ կտրամադրի Օքսֆորդի համալսարանի դասական հայագիտության մագիստրոսական ծրագրին մասնակցելու համար։ «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԲԸՄ մամուլի գրասենյակից։
«Հավատարիմ մնալով հայկական կրթությունը տարածելու իր բուն հանձնառությանը՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Լոնդոն Թրասթ բարեգործական կազմակերպությունը Օքսֆորդի համալսարանում դասական հայագիտության գծով մագիստրոսական աստիճան հայցող ասպիրանտներին լրջագույն նվեր մատուցեց՝ հայտնելով կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկի մասին: Օքսֆորդի համալսարանը Միացյալ Թագավորությունում հայագիտություն դասավանդող առաջատար համալսարանն է, որը այս առարկան ներդրել է տասնիններորդ դարի կեսերից:
Հինգ տարի շարունակ տարեկան մեկ ասպիրանտ ուսանողի աջակցելու այս նոր կրթաթոշակային ծրագիրը կարևորագուն դերակատարություն կունենա հայկական մշակույթն ու ժառանգությունը ավելի լավ ճանաչելուն ուղղված ջանքերը խթանելու գործում: Առաջին կրթաթոշակը կտրամադրվի 2021 թվականի հոկտեմբերին, իսկ ծրագիրը կտևի մինչև 2026 թվականը:
Դասական հայագիտության գծով մագիստրոսի աստիճան հայցողները հայերեն բազմապիսի տեքստերի ընթերցանության և թարգմանության փորձ ձեռք կբերեն, ինչը նրանց թույլ կտա խորությամբ ընկալել իրենց ընտրած ժամանակաշրջանի գրական մշակույթն ու պատմությունը: Օքսֆորդում ուսանելու տարիներին ուսանողները կկարողանան օգտվել Բոդլեյան գրադարանում պահվող հայկական ձեռագրերի յուրօրինակ հավաքածուից, որը ներառում է Իրանում տպագրված չափազանց հազվագյուտ մի գիրք՝ Նոր Ջուղայի Հայկական Սաղմոսագիրքը:
Դասընթացը վարելու է Օքսֆորդի համալսարանի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Թեո Մաարթըն վան Լինտը: Վերջինիս խոսքով՝ «Ֆինանսավորումը կարևորագույն նշանակություն ունի դասական հայագիտության մագիստրոսական դասընթացը արժանավոր հայցորդների համար հասանելի դարձնելու առումով: Ուստի, ես անչափ երախտապարտ եմ Ջոզեֆ և Ջեննի Ուղուրլյաններին և ՀԲԸՄ-ին այս առատաձեռն և ռազմավարական կարևորություն ունեցող նվիրաբերության համար»:
ՀԲԸՄ Լոնդոն Թրասթի կրթաթոշակի հիմնումը այս կազմակերպության և Օքսֆորդի միջև արդեն իսկ բեղուն գործակցության հաջորդ փուլն է. այդ գործընկերության շրջանակներում վերջին յոթ տարիներին ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերվել համալսարանում տարբեր առարկաներ ուսումնասիրող հայ ուսանողներին: Նոր կրթաթոշակային ծրագիրը, որը բաց կլինի աշխարհի բոլոր ծագերը ներկայացնող ուսանողների համար, համահունչ է հայկական ժառանգությունը կրթական, մշակութային և մարդասիրական ասպարեզներում պահպանելու ՀԲԸՄ-ի առաքելությանը:
ՀԲԸՄ Լոնդոն Թրասթ կազմակերպության նախագահ և ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության փոխնախագահ Ջոզեֆ Ուղուրլյանը իր խոսքում նշեց. «ՀԲԸՄ-ի համար, անշուշտ, պատիվ է Օքսֆորդի համալսարանի նման հեղինակավոր համաշխարհային հաստատության հետ համագործակցելը: Համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետը տարիներ շարունակ վերելք է ապրել, և ֆակուլտետի դասական հայագիտության մագիստրոսական ծրագրին աջակցելը միանգամայն տրամաբանական քայլ էր ՀԲԸՄ-ի համար: Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում պրոֆեսոր Թեո Մաարթըն վան Լինտին և իր թիմին՝ այս համագործակցությունը հնարավոր դարձնելու համար»:
Դասական հայագիտության մագիստրոսական ծրագրի մասին հավելյալ տեղեկատվության համար տե՛ս հետևյալ կայքէջը. https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/courses/mst-classical-armenian-studies
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) սփյուռքի հնագույն, համաժողովրդական և համահայկական կազմակերպությունն է: Հիմնված լինելով 1906 թվականին՝ ՀԲԸՄ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում: ՀԲԸՄ-ը կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի միջոցով պահպանում և զարգացնում է հայկական ինքնությունն ու ժառանգությունը՝ յուրաքանչյուր տարի ազդեցություն ունենալով աշխարհով մեկ սփռված շուրջ 500,000 հայերի կյանքի վրա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

AGBU London Trust Announces New Scholarships for Classical Armenian Studies at Oxford University
YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. The Armenian General Benevolent Union (AGBU) will provide scholarship for one graduate student per year for five years pursuing a master’s degree in Classical Armenian Studies at Oxford University, ARMENPRESS was informed from the press service of the AGBU.
‘’In keeping with its core commitment to advance Armenian education, the Armenian General Benevolent Union (AGBU) London Trust recently made a substantial gift to support a scholarship programme for graduate students pursuing a master’s degree in Classical Armenian Studies at Oxford University. It is the leading university for Armenian studies in the UK and has pursued the subject since the mid-nineteenth century.
By providing support for one graduate student per year for five years, the new scholarship programme will play a key role in helping to foster greater understanding of Armenian culture and heritage. The first scholarship will be awarded in October 2021, with the programme running through to 2026.
Scholars studying for the MSt in Classical Armenian Studies gain experience in reading and interpreting a wide range of Armenian texts, thus enabling them to develop a critical understanding of the literary culture and historical background of their chosen period. During their time at Oxford, students will have access to the Bodleian Library’s unique collection of Armenian manuscripts, which includes a very rare copy of the first book printed in Iran: an Armenian Psalter from New Julfa.
The course is directed by Professor Theo Maarten van Lint, who holds the Calouste Gulbenkian Professorship of Armenian Studies. He says: ‘Funding is an indispensable element in offering worthy candidates access to the Master’s in Classical Armenian Studies. Therefore I am extremely grateful to Joseph and Jenny Oughourlian and the AGBU for this generous and strategic donation.’
The creation of the AGBU London Trust Scholarship represents the next stage in an already fruitful partnership between the organization and Oxford, which for the past seven years provided financial support to Armenian students reading a range of subjects at the University. The new scholarship programme, which will be open to students from all over the world, aligns with the AGBU’s mission to uphold Armenian heritage through educational, cultural and humanitarian spheres.
Joseph Oughourlian, AGBU London Trust Chairman and Vice-President of the AGBU Central Board said: ‘AGBU is absolutely honoured to partner with the prestigious global institution that is the University of Oxford. The University's Faculty of Oriental Studies has been thriving for years and as the world's largest Armenian organization, it is a logical development for AGBU to support the faculty’s MSt in Classical Armenian Studies. We deeply thank Professor van Lint and his team for allowing this cooperation to happen'', reads the statement.