Վարչապետի մոտ իրավապահ համակարգի ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ իրավապահ համակարգի ղեկավարների ու ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Մասնավորապես, խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը, Ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը, Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական  հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը,  Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ, Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադևոսյանը, Վերաքննիչ վարչական դատարանի նախագահ Հովսեփ Բեդևյանը, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետը նշել է, որ ընթացիկ իրավիճակում ահագնացող հանրային պահանջ է, որպեսզի մեր երկրի պետական մարմինները և ինստիտուտները հստակ աշխատեն: «Խոսքը տվյալ դեպքում վերաբերվում է հատկապես իրավապահ համակարգին և իրավակարգի պաշտպանությանը: Այսօրվա մեր քննարկման ընթացքում կուզենայի, որ մտքեր փոխանակենք և կիսենք գնահատականները, թե ինչքանո՞վ են այսօր իրավակարգի պահպանությանն ուղղված ինստիտուտները պատշաճ մակարդակով գործում և ինչպիսի՞ն է մեր գնահատականը, այդ թվում՝ փոխգործակցության և օրինականության ապահովման տեսակետից: Ցանկանում եմ մի կոնկրետ օրինակի շուրջ խոսել: Գիտեք, որ սույն թվականի նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի ունեցան իրադարձություններ և, ըստ էության, նաև հարձակում Ազգային ժողովի նախագահի դեմ: Տվյալ գործերով այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 50 անձի, որոնցից խափանման միջոցը կալանք ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան 42 անձի պարագայում: Միջնորդություններից մերժվել է 20-ը, բավարարվել է 18-ը, ԱԺ նախագահի դեմ հարձակման գործով կալանավորվել է 2 անձ, ևս մեկ անձի  կալանավորումը մերժվել է: Եթե ճիշտ բարձրաձայնեցի՝ այս վիճակագրությունը և հիմնական հարցը հետևյալն է, թե մեր գնահատականը որն է, թե ինչքանով է այս իրավիճակը պատշաճ արձագանք տեղի ունեցածին, եթե պատշաճ ենք համարում ներկաներս՝ դա ի գիտություն ընդունենք, եթե պատշաճ չենք համարում, հասկանանք՝ ի՞նչն է խնդիրը և ինչո՞ւ մենք ունենք այսպիսի իրավիճակ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը և ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետ Արթուր Պողոսյանը ներկայացրել են նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված իրավական գործընթացների ընթացքը, կատարված ուսումնասիրությունների ու քննչական գործողությունների արդյունքները:
Այս համատեքստում, տեղի է ունեցել առարկայական քննարկում հարուցված քրեական գործերի ընթացքի, հանցակազմ պարունակող արարքներում և դրանց կազմակերպման գործում ներգրավված անձանց բացահայտման, դատական համակարգի գործունեության շուրջ: Ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և կարծիքներ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ իրավապահ համակարգի գործունեության արդյունքում Հայաստանում յուրաքանչյուր քաղաքացի, անկախ իր զբաղեցրած դիրքրից, պետք է իրեն զգա լիարժեք պաշտպանված, իսկ իրավապահ համակարգի գործունեությունը պետք է առավելագույնը միտված լինի այդ խնդրի լուծմանը: Այս առումով, վարչապետը կարևորել է իրավապահ համակարգի մարմինների արդյունավետ ու սերտ համագործակցության ապահովումը:

Prime Minister holds consultation with top law enforcement officials, members of judiciary
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultation with top law enforcement officials and representatives of the judiciary, his office said in a news release.
The consultation was attended by National Security Service (NSS) Director Armen Abazyan, Police Chief Vahe Ghazaryan, Minister of Justice Rustam Badasyan, Chair of the Parliamentary Committee on State-Legal Affairs Vladimir Vardanyan, Prosecutor General Artur Davtyan, Special Investigations Service Director Sasun Khachatryan, Committee of Investigations Director Hayk Grigoryan, members of the Supreme Judicial Council, candidate for president of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan, President of the Administrative Court of Appeals Hovsep Badevyan, President of the Yerevan Court of General Jurisdiction Artur Mkrtchyan and other officials.
The Prime Minister said that in the current situation the growing public demand is for the government bodies and institutions to work clearly. “I am speaking in this case especially about the law enforcement system and the protection of law and order. During today’s discussion I’d like us to exchange views and share assessments as to what extent do institutions aimed at protecting law and order function duly today and what is our assessment, including from the perspective of ensuring partnership and lawfulness. I’d like to speak about a specific example. As you know, overnight November 10 events took place, and, essentially an attack happened against the Speaker of Parliament. Under these cases criminal charges are now pressed against 50 people, of which motions for arrest warrants have been filed to courts for 42 of them. 20 of the motions were rejected, 18 were granted, two people were jailed in the case of the attack on the Speaker of Parliament, and the jailing of another person was rejected. If I correctly voiced this, this statistics and the main question is the following: what is our assessment, to what extent is this situation a proper response to what has happened, if we find it to be proper, let’s take note of it, if we don’t – then let’s understand what the problem is and why we have this situation,” Pashinyan said.
Prosecutor General Artur Davtyan and the NSS Department of Investigations Director Artur Poghosyan briefed on the legal procedures regarding the November 10 overnight events and the studies and investigations results.
“In this context, a substantive discussion took place on the process of the opened criminal cases, the discovering of people involved in actions constituting crimes and organizing them and the activity of the judiciary. Various observations and opinions were presented. Summing up the consultation, Prime Minister Pashinyan underscored that as a result of the law enforcement system’s activities every citizen in Armenia, regardless of their position, ought to feel themselves fully protected, while the law enforcement system’s activity must be maximally aimed at solving this issue. In this context, the Prime Minister highlighted ensuring the effective and close cooperation of the law enforcement system bodies,” the Prime Minister’s Office said in a news release.