Ես եմ այն թիվ մեկ պաշտոնյան, որ տեղի ունեցածի համար կրում է պատասխանատվություն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի վերջին իրադարձությունների հետ կապված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատվությունը համարում է իրենը, սակայն դա լիարժեք կրելու համար կարևորում է հանրության համար բոլոր հանգամանքների պարզաբանումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առցանց ասուլիսի ժամանակ:
«Որևէ կասկած չկա, ես եմ այն թիվ մեկ պաշտոնյան, որ տեղի ունեցածի համար կրում է պատասխանատվություն: Հաշիվ եմ տալիս, որ այս փաստի բերումով, միգուցե սուր է ձևակերպումը, բայց կկանգնեմ մեր ժողովրդի դատի առաջ, սակայն տվյալ դեպքում ժողովուրդը պետք է կարողանա եզրահանգումների գալ, պետք է տիրապետի գործի բոլոր հանգամանքներին: Հենց նույն զինվորներին, ընդդիմությանը, կառավարությանը լսելն այդ պրոցեսի անբաժանելի մասն է: Կարևոր եմ համարում այն, որ հասկանալի լինի, թե ինչ է տեղի ունեցել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ տեղի է ունեցել հետևյալը: 2018 թվականի մայիսի դրությամբ, բանակցային գործընթացը հատել էր չվերադառնալիության կետը, երբ, ըստ էության, հարցը մտել էր տարածքներ ոչնչի դիմաց տրամաբանության փուլ: Նիկոլ Փաշինյանն ուշադրություն հրավիրեց լրատվական դաշտին, երբ շատ հանրապետականներ ի ցույց էին դնում իրենց կանխատեսումները, որտեղ արձանագրում էին այն, թե Արցախի շուրջ բարդություններ են լինելու, հողեր են հանձնվելու:
«Նման պարագայում կա երեք տարբերակ. կամ այդ մարդիկ մարգարե են, կամ ես, կառավարությունը դավադիր ենք, կամ էլ նրանք այդ ժամանակ իմացել են, թե որ կետի վրա է մնացել Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացը և ուր է հասել: Հիմա իմ վարած քաղաքականությունն այդ համատեքստում եղել է հետևյալը, փորձել չհամաձայնվել այդ ամեն ինչի հետ, փորձել փոխել տրամաբանությունը: Եվ, ըստ էության, կարող ենք ասել, որ, ցավոք, դա մեզ չի հաջողվել, որովհետև կանգնած էինք մի իրավիճակի առաջ, երբ եղել է միջազգային կոնսենսուս, որ տարածքները հանձնվեն Ադրբեջանին առանց որևէ նախապայմանի: Եվ մենք, այո, չենք կարողացել փոխել այդ տրամաբանությունը և, գուցե, փոխելու հնարավորությունները ճիշտ չենք գնահատել: Մյուս կողմից եթե ճիշտ չէինք գնահատել, ի՞նչ պետք է անեինք, համակերպվեի՞նք այդ իրականության հետ: Ես չէի կարող դրա հետ համակերպվել և փորձել եմ Հայաստանի դիմադրողականությունն այդ հարցի վերաբերյալ բարձրացնել: Փորձել եմ ամեն ինչ անել, որ ԶՈՒ-ի զինվածության մակարդակը էականորեն բարձրանա»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ իրեն ուղղված մեղադրանքներին, նշելով, որ դրանք միմյանց հակադարձում են: Մի կողմից կա մեղադրանք տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ փաստաթուղթ ստորագրելու համար, մյուս կողմից կա մեղադրանք այն մասին, որ ավելի վաղ դա չէր արվել:
«Համ մեղադրում են հանձնելու, համ մեղադրում են չհանձնելու համար: Մեր բանակը, մեր զինված ուժերը կռվել են դիմադրել են այնքան ժամանակ, մինչև այն ունեցել է կոնկրետ ռազմավարական, մարտավարական իմաստ և նպատակ: Մեզ մյուս կողմից էլի մեղադրում են հակադարձ բաներում: Մեզ մեղադրում են, որ պատերազմի ընթացքում զոհեր են եղել, մեղադրում են, որ մենք զոհերից խուսափելու համար 20-35 հազար մարդկանց շրջափակումը թույլ չտալու համար գնացել ենք այդպիսի քայլերի: Այս ամենի պատասխանատվությունն իմն է, բայց դա լիարժեք կրելու համար հարկ եմ համարում, որ հանրության համար բոլոր հանգամանքները պարզաբանվեն»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Я тот чиновник номер один, который несет ответственность за случившееся: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян ответственным за недавние события в Арцахе считает себя, но для того, чтобы нести эту ответственность в полной мере, ему необходимо разъяснить общественности все обстоятельства. Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на онлайн-пресс-конференции.
“Нет сомнений в том, что я - тот чиновник номер один, ответственный за все случившееся. Я понимаю, что возможно эта формулировка резкая, но я встану перед судом нашего народа, но в этом случае люди должны суметь сделать выводы, они должны знать все обстоятельства дела. Нужно выслушать солдат, оппозицию, правительство. Все это неотъемлемая часть этого процесса. Думаю, важно понять, что произошло”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что произошло следующее. По состоянию на май 2018 года переговорный процесс перешагнул точку невозврата, когда, по сути, вопрос стоял в области территории против ничего. Никол Пашинян призвал обратить внимание на медиа-поле, тогда многие республиканцы прогнозировали, что будут трудности вокруг Арцаха, территории будут возвращены. “Есть три варианта. Либо эти люди - пророки, либо я, правительство, - заговорщики, либо они знали на тот момент, на какой точке остановился карабахский мирный процесс и до чего он дошел. Моя политика в этом контексте заключалась в следующем: попытаться не согласиться со всем этим, попытаться изменить логику. И, по сути, мы можем сказать, что, к сожалению, нам это не удалось, потому что мы столкнулись с ситуацией, когда существовал международный консенсус в отношении передачи территорий Азербайджану без каких-либо предварительных условий. И мы, да, не могли изменить эту логику: возможно, мы неправильно оценили возможности изменения. С другой стороны, если мы неправильно оценили, что нам нужно делать, так что же надо было делать - смириться с этой реальностью? Я не мог с этим согласиться, я пытался усилить сопротивление Армении этому вопросу. Я постарался сделать все, чтобы значительно повысить уровень вооружения Вооруженных сил”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся обвинений, выдвинутых против него, отметив, что они противоречащие. С одной стороны, звучат обвинения в подписании документа о передаче территорий, с другой - в том, что это не было сделано раньше.
“Обвиняют и в сдаче территорий, и не в сдаче. Наша армия, наши вооруженные силы сопротивлялись до тех пор, пока был конкретный стратегический, тактический смысл. Нас обвиняют в потерях во время войны, нас обвиняют в том, что мы предприняли такие шаги, чтобы не допустить блокады 20 - 35 000 человек во избежание жертв. Я несу ответственность за все это, но для того, чтобы нести эту ответственность в полной мере, необходимо, чтобы общественности были разъяснены все обстоятельства”, - добавил Никол Пашинян.