Մեծ Բրիտանիան հույս է հայտնել, որ ԼՂ-ում կրակի դադարեցումը կողմերին կմոտեցնի լիարժեք կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավարությունը ողջունել է Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը՝ հույս հայտնելով, որ դա կողմերին կմոտեցնի լիարժեք բանակցային կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ԵԱՀԿ-ի մշտական խորհրդում Միացյալ Թագավարության պատվիրակության հայտարարությունում:
«Միացյալ Թագավորությունը ողջունում է այն փաստը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են դադարեցնել մարտերը Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքում: Հասկանալի է, որ քաղաքացիական զոհերի և տեղահանվածների թվերի աճի, ինչպես նաև COVID-19-ի դեպքերի աճի պայմաններում հրադադարը հրատապ անհրաժեշտ էր: Այս գործողությունները կկանխեն մարդկային հետագա կորուստները, և հուսանք, որ կողմերին կմոտեցնեն լիարժեք բանակցային կարգավորմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է նաև, որ քանի մարտերը հանդարտվում են, և ձմեռը մոտենում է, իրենք երկու կողմերին էլ հորդորում են առաջնահերթ համարել հումանիտար իրավիճակը՝ հատկապես կենտրոնանալով կանանց և երեխաների կարիքների վրա: Շեշտվում է, որ և՛ ՄԱԿ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին, և՛ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պետք է լիարժեք հասանելիություն տրվի և աջակցություն ցուցաբերվի`քաղաքացիական անձանց համար անհրաժեշտ օգնություն տրամադրելու համար: «Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում գործել պատասխանատու և բարեխղճորեն`հնարավոր դարձնելով հումանիտար օգնության շտապ մատակարարումը»,- ասված է հայտարարությունում
Միացյալ Թագավարությունը վերահաստատել է իր աջակցությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին `որպես հիմնական ձևաչափի, որի միջոցով հնարավոր կլինի ձեռք բերել վերջնական որևէ կարգավորում: «Դրա Մադրիդյան սկզբունքները ամուր հիմք են ստեղծում հակամարտության տևական լուծման համար, իսկ դրա կառույցները ՝ դրանց իրականացման համար: Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին սերտորեն համագործակցել համանախագահների հետ`ի աջակցություն նրանց ջանքերի»,- ասված է հայտարարությունում:

Великобритания выразила надежду, что прекращение огня в НКР приблизит к полному урегулированию
Соединенное Королевство приветствовало заявление о прекращении огня в Нагорном Карабахе, выразив надежду, что оно приблизит стороны к полному урегулированию конфликта путем переговоров. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила делегация Великобритании в Постоянном совете ОБСЕ.
“Соединенное Королевство приветствует тот факт, что лидеры Армении и Азербайджана договорились о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе. Понятно, что прекращение огня было необходимо в контексте роста числа жертв среди гражданского населения и перемещенных лиц, а также увеличения числа случаев COVID-19. Эти действия предотвратят дальнейшие человеческие жертвы. Мы надеемся, что они приблизят стороны к полноценному урегулированию путем переговоров”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что, так как боевые действия утихают, и приближается зима, они настоятельно призывают обе стороны уделять приоритетное внимание гуманитарной ситуации, особенно  потребностям женщин и детей. Подчеркивается, что Верховному комиссару ООН по делам беженцев и Международному комитету Красного Креста (МККК) должен быть предоставлен полный доступ  к вопросам предоставлении необходимой помощи гражданским лицам. “Мы призываем все стороны действовать ответственно и добросовестно, чтобы обеспечить немедленную доставку гуманитарной помощи”, - говорится в заявлении.
Соединенное Королевство подтвердило свое содействие Минской группе ОБСЕ как ключевой основе для достижения окончательного урегулирования. “Мадридские принципы обеспечивают  основы для прочного урегулирования конфликта и для их реализации. Мы призываем все стороны работать в тесном контакте с сопредседателями для содействия их усилиям”, - говорится в заявлении.