Մեծ Բրիտանիան հույս է հայտնել, որ ԼՂ-ում կրակի դադարեցումը կողմերին կմոտեցնի լիարժեք կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավարությունը ողջունել է Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը՝ հույս հայտնելով, որ դա կողմերին կմոտեցնի լիարժեք բանակցային կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ԵԱՀԿ-ի մշտական խորհրդում Միացյալ Թագավարության պատվիրակության հայտարարությունում:
«Միացյալ Թագավորությունը ողջունում է այն փաստը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են դադարեցնել մարտերը Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքում: Հասկանալի է, որ քաղաքացիական զոհերի և տեղահանվածների թվերի աճի, ինչպես նաև COVID-19-ի դեպքերի աճի պայմաններում հրադադարը հրատապ անհրաժեշտ էր: Այս գործողությունները կկանխեն մարդկային հետագա կորուստները, և հուսանք, որ կողմերին կմոտեցնեն լիարժեք բանակցային կարգավորմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է նաև, որ քանի մարտերը հանդարտվում են, և ձմեռը մոտենում է, իրենք երկու կողմերին էլ հորդորում են առաջնահերթ համարել հումանիտար իրավիճակը՝ հատկապես կենտրոնանալով կանանց և երեխաների կարիքների վրա: Շեշտվում է, որ և՛ ՄԱԿ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին, և՛ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պետք է լիարժեք հասանելիություն տրվի և աջակցություն ցուցաբերվի`քաղաքացիական անձանց համար անհրաժեշտ օգնություն տրամադրելու համար: «Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում գործել պատասխանատու և բարեխղճորեն`հնարավոր դարձնելով հումանիտար օգնության շտապ մատակարարումը»,- ասված է հայտարարությունում
Միացյալ Թագավարությունը վերահաստատել է իր աջակցությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին `որպես հիմնական ձևաչափի, որի միջոցով հնարավոր կլինի ձեռք բերել վերջնական որևէ կարգավորում: «Դրա Մադրիդյան սկզբունքները ամուր հիմք են ստեղծում հակամարտության տևական լուծման համար, իսկ դրա կառույցները ՝ դրանց իրականացման համար: Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին սերտորեն համագործակցել համանախագահների հետ`ի աջակցություն նրանց ջանքերի»,- ասված է հայտարարությունում:

UK hopes Karabakh armistice will “move the parties closer towards a fully negotiated
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The United Kingdom welcomes the Karabakh armistice and expresses hope that it will move the parties closer towards a fully negotiated settlement of the conflict, Nicola Murray, Deputy Head of the UK Delegation said at the OSCE Permanent Council on November 12.
“The United Kingdom welcomes the fact that the leaders of Armenia and Azerbaijan have agreed to end the fighting in and around Nagorno-Karabakh. It is clear that with the increasing numbers of civilian casualties and displaced persons, as well as the rising number of COVID-19 cases, a ceasefire was urgently needed. These actions will prevent further loss of life and will hopefully move the parties closer towards a fully negotiated settlement.
As the fighting subsides and winter sets in, we urge both parties to prioritise the humanitarian situation with a particular focus on the needs of women and children. Both the UNHCR and the ICRC should be given full access and support to provide much needed aid to civilians. We call on all parties to act responsibly and in good faith in enabling the urgent delivery of humanitarian assistance.
The UK would like to reiterate its support for the OSCE Minsk Group as the primary format through which any final settlement is reached. Its Madrid Principles provide a strong basis for a lasting resolution of the conflict, and its structures provide the framework for their implementation. We urge all parties to work closely with the Co-Chairs in support of their efforts.”