ԵԽ պատգամավորը Վիեննայի ահաբեկչության առնչությամբ հիշեցրել է ՀՀ վարչապետի նախազգուշացնող խոսքը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանի իտալացի պատգամավոր Մարկո Դրեոստոն նախօրեին Վիեննայում տեղի ունեցած ահաբեկչության առնչությամբ հիշեցրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` պատգամավորը «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում նշել է, որ Փաշինյանը Եվրոպային զգուշացնում էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին կանգնեցնելու մասին:
«Հայաստանի վարչապետը մի քանի օր առաջ նախազգուշացնում էր Եվրոպային․ «Եթե Էրդողանի դեմը չառնեք, թուրքերին կգտնեք Վիեննայի դարպասների մոտ»: Նույնիսկ ոչ դարպասների մոտ. այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ, Վիեննայի կենտրոնում էր»,- գրել է պատգամավորը:
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գերմանական առաջատար «Բիլդ» պարբերականին տված հարցազրույցում նշել էր. «Եկեք տեսնենք Թուրքիայի գործունեությունը Միջերկրական ծովում, Լիբիայում, Մերձավոր Արևելքում, Իրաքում, Սիրիայում։ Եվ ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ, իմ կարծիքով, Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանն այսօր գտնվում են քաղաքակրթական առաջնագծում: Եվ եթե միջազգային հանրությունն այս փաստը պատշաճ արձագանքի չարժանացնի, ուրեմն անհրաժեշտ է Թուրքիային սպասել Վիեննայի մոտակայքում»:

Депутат Европарламента в связи с терактом в Вене напомнил предупреждение премьер- министра Армении
Итальянский депутат Европейского парламента Марко Дреосто в связи с произошедшим в Вене терактом напомнил слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Как передает «Арменпресс», депутат в своем микроблоге в Twitter написал, что Пашинян предупреждал Европу остановить президента Турции Реджепа Эрдогана.
“Премьер-министр Армении несколько дней назад предупреждал Европу: “Если не остановите Эрдогана, турки будут у ворот Вены”. Даже не у ворот. То, что произошло сегодня, было не у ворот, а в центре Вены”, - написал депутат.
4 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью, данному ведущему немецкому изданию “Бильд” заявил: “Давайте посмотрим на деятельность Турции в Средиземном море, в Ливии, на Ближнем Востоке, в Ираке, в Сирии. И я хочу подчеркнуть, что, на мой взгляд, Нагорный Карабах и Армения сегодня держат передовую цивилизации. И если международное сообщество  должным образом не отреагирует на этот факт, то придется ждать Турцию в окрестностях Вены”.