Ինչ մեխանիզմով են վարձկանները հավաքագրվում և ուղարկվում Ադրբեջան. «Զինուժ մեդիա»-ի ռեպորտաժը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինուժ Մեդիան» ռեպորտաժ է պատրաստել Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկանների հավաքագրման և նրանց Ադրբեջան ուղարկելու սխեմաների մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ռեպորտաժում նշվում է, որ նախօրեին Արցախի պաշտպանության բանակը հայտարարել է ևս մեկ սիրիացի վարձկանի գերեվարման մասին: «Կարելի է վստահաբար պնդել, որ դա նման վերջին դեպքը չէ: Մարտական գործողությունների տեղայնացմանը զուգահեռ ադրբեջանական բանակը ստիպված է հարձակման անցնել փոքր խմբերով՝ հիմնականում դիվերսիոն նշանակության: Եվ, որպես կանոն, այդ խմբերի մեծ մասը կազմված է լինում հենց վարձկաններից, որոնք նմանատիպ մարտական փորձ ունեն Սիրիայից և Լիբիայից: Բնական է, որ ժամանակի ընթացքում նրանցից ինչ-որ քանակություն հայտնվելու է Արցախի բանակի ձեռքում: Երկուսն արդեն կան, և նրանք արդեն տվել են բավարար տեղեկություններ վարձկանների հավաքագրման, միջանկյալ գոտիներում կենտրոնացման և Ադրբեջան տեղափոխվելու լոգիստիկ սխեմաները հասկանալու համար: Պատկերացնելու համար, թե ինչ է նշանակում վարձկանների գործոնը Թուրքիայի իշխանությունների համար, բաց աղբյուրներում առկա տեղեկատվությամբ Անկարան այդպիսի 29 խմբավորում է ֆինանսավորում: Դրանցից յուրաքանչյուրն ունի իր առանձին նշանակությունը գործողության գոտում: Բայց նրանց բոլորին միավորում է թուրքական իշխանության վերահսկողության տակ գտնվելն ու հենց Անկարայից հրամաններ ստանալն ու կատարելը: Հիմնական խնդիրներից մեկը, որ դրված է այդ խմբավորումների առջև, Սիրիայի քրդաբնակ շրջաններում ակտիվ մարտական գործողություններ իրականացնելն է, որոնց արդյունքում քրդերը կամ կոչնչացվեն կամ էլ ստիպված կլինեն հեռանալ: Փաստացի Թուրքիան հենց վարձկանների միջոցով է փորձում լուծել քրդերից ազատվելու խնդիրը: Ընդ որում, հաշվի առնելով, որ վարձկանները հավաքագրվում են հիմնականում ծայրահեղ աղքատ շրջաններից, որտեղ ընդհանրապես աշխատանք չկա, ապա թուրքական իշխանությունների համար չափազանց հեշտ է դառնում քիչ թե շատ ընկալելի գումարի դիմաց անհրաժեշտ քանակությամբ վարձկաններ հավաքագրել»,- ասվում է ռեպորտաժում:
Այս առումով Ադրբեջանի հետ կապված առաջարկն ակնհայտորեն տարբերվում է, քանի որ նույն Սիրիայում կռվելու համար սիրիացի վարձկանների ամսական վարձատրությունը երբեմն 50 դոլարից չի անցնում, մինչդեռ Արցախում գերեվարված սիրիացիներին 2000 դոլար էին խոստացել: Երկու վարձկանների հայտնած տվյալներից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջան մեկնելու առաջարկը սիրիական շրջանակներում տարածում են առավելապես «Սուլթան Մուրադ, «Համզայի դիվիզիա», «Սուլեյման շահ» և մի քանի այլ խմբավորումների էմիսարները: Առաջարկությունն ընդունողներին հավաքում են կենտրոնացման շրջաններ: Նշվում է, որ առաջին գերու պարագայում դա Քիլիս քաղաքն է, որը գտնվում է Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանին: Այստեղ նրանց բացատրում են իրենց անելիքը, քննարկում պայմանները, բաժանում խմբերի՝ հիմնականում 250 հոգանոց: Մի քանի օր անց ցամաքային տրանսպորտով իրականացվում է խմբերի տեղափոխումը օդանավակայան, որտեղ առանց որևէ ստուգումների թուրքական ոստիկանության անմիջական վերահսկողության ներքո խմբի անդամներին բարձրացնում են ինքնաթիռ և թուրք զինվորական պատասխանատուների հետ միասին ուղարկում Ադրբեջան: Ադրբեջանում արդեն վարձկանների խմբերին տեղավորում են հատուկ առանձնացված զորամասերում, վերցնում բոլոր փաստաթղթերը, տրամադրում ադրբեջանական, որպես կանոն, սահմանապահ ծառայության համազգեստ, զինում, կցում անհրաժեշտ տրանսպորտային միջոցները, նշանակում հրամանատարներ՝ հիմնականում հավաքագրված խմբավորումների կազմից, և նշված օրն ուղարկում մարտական առաջադրանքի:
«Այլևս ակնհայտ է և անհերքելի, որ այս գործընթացն իրականացվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության անմիջական վերահսկողությամբ: Դա մանրամասն մտածված մեխանիզմ է, որը գործում է պատերազմի ողջ ընթացքում՝ յուրօրինակ հոսքագծի պես: Մասնավորապես, հետևելով օդային փոխադրումները վերահսկող ինտերնետային հարթակներին՝ կարելի է պարբերաբար տեսնել, օրինակ, չվերթներ Լիբիայից Թուրքիա, այնուհետև՝ Թուրքիայից Բաքու: Դրանք իրականացվում են մինչև հիմա, վերջինը՝ հենց այսօր: Հետևաբար` վարձկանների հավաքագրման և Արցախի դեմ պատերազմի այս հանցավոր գործունեությունը, որը նաև ծայրահեղ վտանգներ է պարունակում ողջ տարածաշրջանի համար, այլևս վերածվել է բնականոն մի երևույթի: Եվ ստացվում է մի իրավիճակ, երբ պաշտոնական Անկարան և Բաքուն իրենց հանցավոր գործողություններով խնդիր են ստեղծում ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար՝ այն վերածելով ահաբեկչական խմբավորումների գործունեության նոր հարթակի»,- նշվում է ռեպորտաժում:

Turkey continues sending terrorists to Azerbaijan to fight against Artsakh – Zinuj Media
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. ''Zinuj Media'' prepared a reportage about the mechanisms of recruiting mercenaries by Turkey and sending them to Azerbaijan to fight against the Republic of Artsakh.
ARMENPRESS reports the reportage says that yesterday the Defense Army of Artsakh announced about taking captive another Syrian mercenary. ''It can be confidently claimed that this is not the last case. Parallel with the localization of military operations the Azerbaijani armed forces has to attack in small groups, mainly with subversive groups. As a rule, those small groups are comprised of mercenaries, who have gained some experience in Syria and Libya. Naturally, over time, some of them will appear in the hands of Artsakh's army. There are already two of them, who have already given enough information about the recruitment of mercenaries, concentration in intermediate zones and the logistic schemes of sending them to Azerbaijan. For understanding the importance of the factor of mercenaries for the Turkish authorities, it's enough to know that Ankara finances 29 such organizations according to the open sources. Each of them has its particular mission during operations, but they are all under the control of the Turkish government and receive and carry out orders from Ankara. Pone of the key tasks set for those groups was carrying out active military operations in Kurdish-populated areas of Syria, as a result of which Kurds would either be exterminated or would have to abandon their homes. In fact, Turkey uses the mercenaries for getting rid of the Kurds. Given the fact that the mercenaries are recruited from extremely poor regions, it becomes easy for Turkey to recruit mercenaries for reasonable prices for Turkey’’, says the reportage.
The offer for fighting in the side of Azerbaijan against Artsakh is quite different from that of fighting in Syria, since the payment of the mercenaries in Syria sometimes is bellow 50 USD, while the mercenaries taken captive in Artsakh had been promised 2000 USD. According to the information of the two Syrian mercenaries, the offer to go to Azerbaijan is mainly advertised by the brokers of ''Sultan Murad'', ''Hamza Division'', ''Suleyman-Shah''Brigade and some other groups. Those who accept the offer are taken to concentration areas. It's mentioned that in the case of the 1st Syrian captive in Artsakh the concentration area was Kilis city on the border between Syria and Turkey. Here they are explained their tasks, are divided into groups, mainly 250 members. A few days later the groups are sent to airports by land transport, where without any checks, under the direct control of Turkish police, the members of the group go onboard the plane and fly to Azerbaijan together with Turkish officers.
In Azerbaijan the groups are located in special regiments, all documents are taken, Azerbaijani uniforms are given, mainly uniforms of border guard units of Azerbaijan, arms and necessary vehicles are provided, commanders are appointed, mainly from the mercenaries, and are sent to military operations.
''It's already irrefutable that this process is carried out under the direct control of the Turkish-Azerbaijani top leadership. It is a well-thought-out mechanism that operates throughout the war like a unique production line. Particularly, following the internet platforms showing air transportations, it can be seen that there are regular flights from Libya to Turkey and from Turkey to Azerbaijan. Those flights take place till now, the last one took place just today. Therefore, this criminal process of recruitment of mercenaries for fighting against Artsakh, which also poses extreme threats for the entire region, has become a normal phenomenon. By this, official Baku and Ankara create troubles not only for Artsakh by their criminal activities, but for the entire region, making it a new hotbed for terrorist organizations'', says the reportage.