«Նվիրում Արցախին» նախագծով «Ոսկե ծիրան»-ը կմիանա համահայկական դրամահավաքին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 1-ից՝ «Նվիրում Արցախին» նախագծով, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը՝ 17-րդ փառատոնի ծրագրերի շրջանակում, կմիանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» համազգային դրամահավաքին, և մինչև նոյեմբերի 30-ը տարբեր ծրագրերի շարունակական իրականացմամբ իր ներդրումը կունենա համազգային դրամահավաքի ընթացքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի մամուլի գրասենյակը:
Նոյեմբերի 1-ին՝ Կաննի միջազգային կինոփառատոնում ընդգրկված ֆրանսաբնակ ռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի՝ Արցախին նվիրված «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմի համահայկական պրեմիերայով, կբացվի «Նվիրում Արցախին» նախագիծը, որը կշարունակվի Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը»՝ վերջերս մոսկովյան միջազգային կինոփառատոնից հանված ֆիլմի պրեմիերայով:
Նոյեմբերի առաջին շաբաթում կկայանան նաև Արցախին նվիրված՝ Գարեգին Պապոյանի՝ «Բարի թռիչք», Սիլվա Խնկանոսյանի՝ Ռոտերդամի և Լայպցիգի միջազգային կինոփառատոների ծրագրերում ընդգրկված «Վախենալու ոչինչ չկա» ֆիլմերի պրեմիերաները:
Կկայանան նաև Լիտվայում բնակվող մեր հայրենակից Մարատ Սարգսյանի՝ Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնում ընդգրկված «Ջրհեղեղ չի լինելու», Հակոբ Մելքոնյանի՝ «Բլոկադա», պատերազմի թեման արծարծող ֆիլմերի պրեմիերաները:
Հիշյալ պրեմիերային ֆիլմերի բոլոր ցուցադրությունները տեղի կունենան բացառապես տոմսերով, առանց հրավիրատոմսերի և բոլոր ցուցադրություններից գոյացած հասույթն ամբողջությամբ կփոխանցվի «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համազգային դրամահավաքին:
Որպեսզի փառատոնի հանգանակությունների ընթացքը լինի շարունակական, մինչև նոյեմբերի 30-ը «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացվող «Երևանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ» նախագծերի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և այլ երկրների հետ համագործակցաբար ցուցադրվող նորագույն ֆիլմերի ցուցադրություններից, նաև պատերազմական այս օրերին տարբեր արվեստագետների կողմից ստեղծված պլակատների բացառիկ ցուցահանդես-վաճառքից գոյացած ողջ հասույթը նույնպես կփոխանցվի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:

“Золотой абрикос” проектом “Посвящается Арцаху” присоединится ко всеармянскому сбору средств
С 1 ноября проектом “Посвящается Арцаху” Международный XVII кинофестиваль “Золотой абрикос” в рамках своих программ присоединится к кампании по сбору средств Всеармянского фонда “Айастан” “Мы и наши границы. Все для Арцаха”, и до 30 ноября последовательно реализуя различные программы, внесет свой вклад в процесс общенационального сбора средств. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
1 ноября на Каннском международном кинофестивале премьерой фильма режиссера Норы Мартиросян, проживающей во Франции, “Когда утихнет ветер”, посвященного Арцаху, состоится открытие проекта “Посвящается Арцаху”. Он будет продолжен еще одной премьерой - недавно снятого с Московского международного кинофестиваля фильма Дживана Аветисяна “Врата в рай”.
В течение первой неделе ноября состоятся премьеры фильмов Гарегина Папояна “Хорошего полета”, Сильвы Хнканосян - “Нет ничего страшного”, включенных в программы международных кинофестивалей Роттердама и Лейпцига.
Состоятся также премьеры фильмов, затрагивающих тему войны. Один - нашего соотечественника, проживающего в Литве, Марата Саркисяна “Потопа не будет”  и второй - Акопа Мелконяна “Блокада”, включенных в рамки показов Венецианского международного кинофестиваля.
Все показы вышеупомянутых премьерных фильмов пройдут исключительно по билетам, без пригласительных билетов и вся выручка от всех показов полностью будет передана во Всеармянский фонд “Айастан” для кампании по общенациональному сбору средств “Мы и наши границы. Все для Арцаха”.
Чтобы процесс сбора пожертвований фестиваля был продолжительным, до 30 ноября, в рамках программ “Ереванские премьеры” и “Ретроспективные показы” XVII Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будут  показы новейших фильмов, демонстрируемых в сотрудничестве с Канадой, Швейцарией и с другими странами. Вся выручка от эксклюзивной выставки-продажи плакатов, созданных разными искусствоведами в эти дни войны, также будет передана Всеармянскому фонду “Айастан”.