ԼՂ հակամարտության գոտի ներթափանցում են Մերձավոր Արևելքի ահաբեկչական խմբավորումներ. Սերգեյ Նարիշկին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի համար Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի ներկայիս սրումը խորը մտահոգություն է առաջացնում ոչ միայն իր մասշտաբներով, այլեւ արտաքին նոր գործոնների ազդեցությամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշվում է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկին հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի կողմից առաջին անգամ այդպես բացահայտ և միանշանակ հանդես եկավ Թուրքիան: Բացի այդ, Ղարաբաղում բռնկված զինված դիմակայությունը, որպես մագնիս, իր մոտ է ձգում տարբեր տեսակի միջազգային ահաբեկչական կառույցների գրոհայիններին»,- ասել է Նարիշկին:
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրենը ստացել է տեղեկություններ այն մասին, որ ԼՂ հակամարտության գոտի ակտիվորեն ներթափանցում են Մերձավոր Արևելքում պատերազմող միջազգային ահաբեկչական, մասնավորապես, «Ջաբհաթ ան Նուսրա», «Ֆիրքաթ Համզա», «Սուլթան Մուրադ» կազմակերպություններից վարձկաններ:
«Ընդ որում, խոսքը հարյուրավոր ու արդեն հազարավոր ծայրահեղականների մասին է, որոնք հույս ունեն գումար վաստակել Ղարաբաղյան նոր պատերազմում: Մենք չենք կասկածում, որ միջազգային հանրության աջակցությամբ հակամարտության կողմերն ի վերջո կդադարեցնեն ուժի կիրառումը և կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ: Մեզ, սակայն, չի կարող չանհանգստացնել, որ Հարավային Կովկասը կարող է նոր պլացդարմ դառնալ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների համար, որտեղից գրոհայինները հետագայում կարող են ներթափանցել Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ սահմանակից պետություններ, այդ թվում ՝ Ռուսաստան»,- ասել է Նարիշկինը:
Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրենի խոսքով` Ռուսաստանում տագնապով են հետևում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածության սրմանը: Ռուսաստանի համար, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, անթույլատրելի է տարածաշրջանում նոր պատերազմը
«Մենք նաև անտարբեր չենք, որ մարտական գործողությունների ընթացքում զոհվում են մեր բարեկամ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների ներկայացուցիչները»,- նշել է Նարիշկինը:

Террористы с Ближнего Востока проникают в зону конфликта Нагорного Карабаха: Сергей Нарышкин
ЕРЕВАН, 6 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Для России нынешняя эскалация ситуации в Нагорном Карабахе вызывает глубокую озабоченность не только по поводу ее масштабов, но и по поводу воздействия новых внешних факторов. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении директора Службы внешней разведки России Сергея Нарышкина.
«Турция впервые столь открыто и однозначно поддержала Азербайджан. Кроме того, вооруженное противостояние в Карабахе как магнит привлекает боевиков различных видов международных террористических организаций», - сказал Нарышкин.
Директор Службы внешней разведки России получил информацию о том, что наемники из международных террористических организаций, воюющих на Ближнем Востоке, в частности «Джабхат ан Нусра», «Фиркат Хамза», «Султан Мурад», активно проникают в зону конфликта Нагорного Карабаха.
«Более того, мы говорим о сотнях и тысячах экстремистов, которые надеются заработать на новой карабахской войне. У нас нет сомнений в том, что при поддержке международного сообщества стороны конфликта в конечном итоге перестанут применять силу и сядут за стол переговоров. Мы не можем не беспокоиться о том, что Южный Кавказ может стать новой площадкой для международных террористических организаций, откуда боевики могут впоследствии проникнуть в страны, граничащие с Азербайджаном и Арменией, включая Россию», - сказал Нарышкин.
По словам директора Службы внешней разведки, Россия встревожена эскалацией напряженности вокруг Нагорного Карабаха. Новая война в регионе недопустима для России, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
«Нам небезразлично, что в ходе боевых действий гибнут представители наших дружественных армянского и азербайджанского народов», - сказал Нарышкин.