Թուրքական բանակի 150 բարձրաստիճան զինվորականներ Ադրբեջանի զինված ուժերի հրամանատարական կետերում են
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նախորդ օրվա վերլուծությունները ցույց են տվել՝ Արցախի պաշտպանության բանակի մեկ մարտական դիրքի վրա գրոհի է նետվում մոտավորապես 150-200 թշնամական զինվոր, ընդ որում՝ այսպիսի գրոհները կրկնվում են օրվա մեջ մի քանի անգամ, ուղեկցվում են հրթիռային եւ ավանդական հրետանու, զրահատեխնիկայի, օդանավերի, անօդաչու թռչող սարքերի աջակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է հոկտեմբերի 3-ին հայ ժողովրդին հղված իր ուղերձում:
«Մեր զինվորականների վկայությամբ, բացի ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներից, գրոհներին ներգրավված են սիրիացի վարձկաններ ու ահաբեկիչներ, թուրքական բանակի հատուկջոկատայիններ: Մեր տեղեկություններով թուրքական բանակի շուրջ 150 բարձրաստիճան զինվորականներ գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր օղակների հրամանատարական կետերում եւ ղեկավարում են ռազմական գործողությունները: Այս նկարագրությունն ինքնին պիտի վկայի, թե ինչպիսի ծանր մարտեր են տեղի ունենում առաջնագծում»,-նշել է նա:
Արդեն մեկ շաբաթ՝ Արցախի պաշտպանության բանակը, կամավորական ջոկատները կենաց եւ մահու կռիվ են տալիս Արցախի սրբազան հողի վրա: Այս պահի դրությամբ արդեն ունենք բազմաթիվ մարդկային կորուստներ՝ զինվորական և քաղաքացիական, շարքից դուրս է եկել մեծ թվով զինտեխնիկա, բայց հակառակորդը այդպես էլ ի վիճակի չի եղել լուծել որեւէ ռազմավարական խնդիր:
«Աներեւակայելի է այն տոկունությունը, որով մեր զինվորները, սպաները, գեներալներն ու ազատամարտիկները կանգնած են հրոսակային այս հարձակմանը հանդիման: Մեր զինվորներն ու կամավորները չեն խնայում ոչինչ եւ հերոսության աներեւակայելի օրինակներ են ցույց տալիս: Այսօր մարտի դաշտում հակառակորդի հարյուրավոր ոչնչացված զրահատեխնիկա կա, տասնյակ օդանավեր եւ ուղղաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր, մարդուժի կորուստները հակառակորդի անցնում են մի քանի հազարը: Այս պահի դրությամբ էլ թեժ մարտերը շարունակվում են առաջնագծի տարբեր հատվածներում, որոշ տեղերում Պաշտպանության բանակի զորքերը գտնվում են բավականին ծանր դրության մեջ, որոշ տեղերում վստահորեն տիրապետում են իրավիճակին»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Արդեն գործնականում մեկ շաբաթ հայ ժողովուրդը՝ Արցախում եւ Հայաստանում, դիմակայում է ադրբեջանաթուրքական ահաբեկչական հարձակմանը: Հարձակման մասշտաբները աննախադեպ են, թշնամին գրոհում է այնպիսի ծավալներով, որ ըստ ռազմական փորձագետների 21-րդ դարում հաճախ չի պատահել աշխարհի որեւէ հատվածում, հակամարտության գոտիներից որեւէ մեկում: Հարյուրավոր տանկեր եւ հետեւակի մարտական մեքենաներ, հազարավոր արկեր եւ հրթիռներ, տասնյակ ինքնաթիռներ, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր եւ տասնյակ հազարավոր հետեւակ՝ արդեն մեկ շաբաթ գրոհում են Արցախի պաշտպանական բանակի դիրքերը՝ շփման գծի ամբողջ երկայնքով:

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced that the analysis of the developments of the previous day show that 150-200 soldiers of the enemy attack 1 military position of the Defense Army of Artsakh. Moreover, this kind of attacks are repeated several times during a day and are supported by missile and conventional artillery, armored vehicles, aircrafts and UAVs”, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in his October 3 address to the nation.
“According to our military, in addition to the Azerbaijani army units, Syrian mercenaries and terrorists, special units of the Turkish army are involved in the attacks. We have information that 150 high level Turkish military officers are in different Azerbaijani command centers and control the military operations. What I mentioned here show how fierce clashes are taking place on the frontline’’, he said.
It’s already a week that the Defense Army of Artsakh, together with units of volunteers are fighting on the holy land of Artsakh. By now we have already suffered many casualties – military and civilian. A lot of military equipments have been destroyed, but the enemy has failed to solve any strategic task.
“The resilience with which our soldiers, officers, generals and volunteers withstand this heinous attack is unbelievable. Our soldiers and volunteers spare nothing and demonstrate unimaginable acts of heroism. Today hundreds of armored vehicles, dozens of airplanes and helicopters, hundreds of UAVs of the adversary have already been destroyed. Manpower losses of the adversary are over a few thousands. AT this moment fierce clashes continue in different parts of the frontline, in some cases the Defense Army units have appeared in rather unfavorable situation, in other places confidently keep control of the situation’’, Pashinyan said.
It’s already a week the Armenian people in Artsakh and Armenia are withstanding the terrorist attack of Turkey and Azerbaijan. The scale of the attack is unprecedented, military experts say such attacks are seldom in the 21st century.