Հայաստանը դիտարկում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու հնարավորությունը.Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը դիտարկում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռուսական մի քանի լրատվամիջոցների հետ զրույցում: Նա ավելացրել է, որ Հայաստանի գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում երկարաժամկետ կայունության հաստատմանը:
«Այո, մեր օրակարգում կա Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման հարցը: Նաև դիտարկում ենք Ղարաբաղի հետ ռազմաքաղաքական դաշինք ձևավորելու հնարավորությունը»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով, Հայաստանը կապահովի իր անվտանգությունը ՀԱՊԿ-ի մասնակցությամբ կամ առանց դրա: Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը մշտապես կապի մեջ է ՀԱՊԿ-ի իր գործընկերների հետ:
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Երևանում ընդունել հոկտեմբերի 9-ին սպասվող ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը:

YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Armenia is considering the possibility of officially recognizing the independence of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh), Prime Minister Nikol Pashinyan told TASS.
Pashinyan stressed that Armenia’s actions are aimed at establishing lasting stability in Nagorno Karabakh.
“Yes, the issue of recognizing the independence of Nagorno Karabakh is on our agenda. We are also considering the possibility of forming a military-political alliance with Karabakh,” Pashinyan said.
Pashinyan said Armenia will ensure its security with or without the CSTO participation. At the same time, he said that Armenia is in permanent contact with the CSTO partners.
He added that Armenia is ready to host the upcoming Eurasian Economic Union Intergovernmental Council meeting in Yerevan scheduled for October 9.