ՀՀ կառավարությունը առողջապահական 10 ավտոմեքենա կնվիրաբերի Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է Առողջապահության նախարարության հաշվեկշռում հաշվառված, 2020 թվականին ձեռք բերված 10 հատ «Ֆորդ տրանզիտ» DLQ5030XJHA տեսակի ավտոմեքենաները հետ վերցնել և նվիրաբերել Արցախի Հանրապետությանը՝ գույքի նպատակային նշանակությամբ օգտագործման պայմանով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության սեպտեմբերի 10-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ հիմնավորման, նախագծի նպատակն է աջակցել Արցախի Հանրապետության առողջապահության համակարգի շտապ բժշկական օգնության ծառայության շրջանակներում իրականացվող ամենօրյա աշխատանքներին, նպաստել դրանց որակի և հասանելիության բարձրացմանը։ Նվիրաբերվող ավտոմեքենաներից 3-ը շտապ բժշկական օգնության ռեանիմոբիլներ են՝ հագեցված 9 անուն շտապ բժշկական օգնության ցուցաբերման համար անհրաժեշտ սարքավորումներով և առաջին օգնության պայուսակով, որն իր հերթին հագեցված է պացիենտին առաջին օգնության ցուցաբերման համար անհրաժեշտ պարագաներով։
Մյուս 7 ավտոմեքենան գծային ավտոմեքենաներ են, նույնպես հագեցած 6 անուն անհրաժեշտ բժշկական սարքերով և առաջին օգնության պայուսակով։
Նախագիծը մշակվել է Արցախի Հանրապետության հետ համագործակցության և աջակցության շրջանակներում։
Նվիրաբերվող 10 շտապ բժշկական օգնության ավտոմեքենաները ունեն բարձր անցանելիություն և հնարավորինս հարմարեցված են Արցախի Հանրապետության լեռնային ռելիեֆին։ Ավտոմեքենաների ընդհանուր արժեքը գնահատվում է գրեթե 300 մլն դրամ:

Правительство Армении подарит Арцаху 10 машин скорой помощи
Правительство Армении планирует вернуть зарегистрированные на балансе министерства здравоохранения в 2020 году 10 автомобилей Ford Transit DLQ5030XJHA и передать их в дар Республике Арцах при условии целевого использования имущества. Как сообщает Арменпресс, проект решения включен в повестку дня заседания правительства 10 сентября.
Согласно обоснованию, целью проекта является поддержка ежедневной работы, проводимой в рамках службы скорой медицинской помощи системы здравоохранения Республики Арцах, содействие повышению их качества и доступности. Три из переданных в дар автомобилей - это реанимобили, оснащенные необходимым для оказания первой помощи медоборудованием. Остальные 7 - линейные машины, тоже с медоборудованием.
Переданные 10 машин скорой помощи имеют высокую проходимость и максимально адаптированы к горной местности Республики Арцах. Общая стоимость автомобилей оценивается почти в 300 миллионов драмов.