Շուրջ մեկ ամիս դադարից հետո մեկնարկել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդները և նրանց ներկայացուցիչները ներկա չեն դատական նիստին։
Դատարանը պարզում է տուժողների իրավահաջորդների և նրանց ներկայացուցիչների չներկայանալու պատճառը։
Գործով անցնում են նաև Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանը և ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը։
Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում են սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ, Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ։

После месячного перерыва возобновилось судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и других
В Шенгавитском отделении суда общей юрисдикции Еревана началось судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Как передает «Арменпресс», правопреемники потерпевших и их представители не присутствуют на судебном заседании.
Суд выясняет причину неявки правопреемников потерпевших и их представителей.
По делу проходят также бывший министр обороны Сейран Оганян, бывший секретарь Совета национальной безопасности Армен Геворкян и бывший начальник Генштаба ВС Юрий Хачатуров.
Юрий Хачатуров и Сейран Оганян обвиняются в свержении конституционного строя Республики Армения, Роберт Кочарян - в свержении конституционного строя Республики Армения и получении взятки в особо крупных размерах, Армен Геворкян -  в содействии свержению конституционного строя Республики Армения, в получении взятки в особо крупных размерах и в легализации имущества, полученного преступным путем.