Դատարանը մերժեց դատական նիստը հետաձգելու վերաբերյալ Քոչարյանի պաշտպանի միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը միջնորդեց հետաձգել օգոստոսի 4-ի դատական նիստը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրեսը», պաշտպանը բացատրեց, որ խնդրում է նիստը հետաձգել դատարանի կողմից կալանադրված գույքը գնահատող ապրանքագետ ներգրավելու և գույքի գնահատումը կազմակերպելու համար։ Գնահատման արդյունքներով ստացված տեղեկատվությունը պետք է ներկայացվի հաջորդ դատական նիստին։
Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը միացավ նոր միջնորդությանը։
Իր հերթին մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը առարկեց՝ նշելով, որ միջնորդության պատճառաբանումն անհիմն է։ Վարդևանյանն արձագանքեց, որ դատարանն այսօր կարող էր պարզապես վերացնել քննիչի ապօրինի որոշումը, բայց չի արել դա՝ հետաձգելով միջնորդության լուծումը մինչև դատավարության ընթացքում էական հանգամանքի ի հայտ գալը։ Իսկ էական հանգամանքը հենց գույքի գնահատումն է, ինչը կազմակերպելու համար ժամանակ է ամհրաժեշտ։
Դատավորը չհամաձայնեց պաշտպանի հետ՝ ասելով, որ պաշտպանական կողմը ունեցել է գույքը գնահատելու հնարավորություն, սակայն այլ դիրքորոշում է հայտնել։ Միևնույն ժամանակ, դատավոր Դանիբեկյանը նշեց, որ պաշտպանները որևէ կերպ սահմանափակված չեն կազմակերպելու գույքը գնահատելու գործընթացը։

Суд отклонил ходатайство адвоката Кочаряна об отмене судебного заседания
В Шенгавитском отделении суда общей юрисдикции Еревана адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян ходатайствовал об отмене судебного заседания 4 августа.
Как сообщает «Арменпресс», адвокат объяснил, что он просит отложить заседание для привлечения оценщика имущества, арестованного судом, и организации оценки имущества. Информация, полученная по результатам оценки, должна быть представлена на следующем судебном заседании.
Защитник Армена Геворгяна Эрик Алексанян присоединился к новому ходатайству.
В свою очередь прокурор Геворк Багдасарян возразил, отметив, что мотивация ходатайства не обоснована. Вардеванян отметил, что сегодня суд мог просто отменить незаконное решение следователя, но не сделал этого, отложив решение ходатайства до появления существенного обстоятельства в ходе судебного процесса. А существенным обстоятельством является именно оценка имущества, для организации которого требуется время.
Судья Анна Данибекян не согласилась с защитником, возразив, что сторона защиты имела возможность оценить имущество, однако выразила иную позицию. В то же время судья Данибекян отметила, что защитники никоим образом не ограничены в организации процесса оценки имущества.