Ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինծառայողների քրգործերն ուսումնասիրող աշխատանքային խումբ կստեղծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունում կստեղծվի ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինծառայողների մահվան դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի ուսումնասիրության նպատակով աշխատանքային խումբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին որոշում է ստորագրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Աշխատանքային խմբի գործունեության նպատակն է ուսումնասիրել ՀՀ Զինված ուժերում ծառայած զինծառայողների` ոչ մարտական պայմաններում մահվան դեպքերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործերը: Նշված գործերից յուրաքանչյուրով աշխատանքային խումբը կկազմի և ՀՀ վարչապետին կներկայացնի խորհրդատվական եզրակացություն:
Աշխատանքային խումբը կուսումնասիրի զինծառայողներ Տիգրան Սուրենի Օհանջանյանի, Լևոն Արսենի Թորոսյանի, Վալերիկ Ազատի Մուրադյանի, Արթուր Սումբատի Ղազարյանի, Արման Հովսեփի Մուրադյանի, Արսեն Արթուրի Մխիթարյանի, Անդրանի Արմենի Մկրտչյանի և Էմիր Գագիկի Մաթևոսյանի մահվան դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը:
Հանձնաժողովի կազմում կլինեն ՀՀ վարչապետի օգնական Աննա Վարդապետյանը, փաստաբաններ Արայիկ Պապիկյանը, Դավիթ Գյուրջյանը, Զարուհի Մեջլումյանը, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության մասնագետ Լալա Բեգոյանը, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի գիտահետազոտական և ծրագրամեթոդական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի ղեկավար Պետիկ Մկրտչյանը:

Будет создана рабочая группа по изучению фактов гибелей военнослужащих в небоевых условиях
В правительстве Армении будет создана рабочая группа по изучению уголовных дел, возбужденных в связи со смертью военнослужащих в небоевых условиях. Как сообщает Арменпресс, соответствующее решение подписал премьер-министр Никол Пашинян.
Целью рабочей группы является изучение уголовных дел, возбужденных в связи с гибелью военнослужащих Вооруженных силах Армении, погибших в небоевых условиях. Рабочая группа по каждому из инциденту представит консультативное заключение премьер-министру Армении.
Рабочая группа изучит уголовные дела по фактам гибели военнослужащих Тиграна Оганджаняна, Левона Торосяна, Валерика Мурадяна, Артура Казаряна, Армана Мурадяна, Арсена Мхитаряна, Андрана Мкртчяна и Эмира Матевосяна.
В состав комиссии войдут помощник премьер-министра Республики Армения Анна Вардапетян, юристы Араик Папикян, Давид Гюрджян, Заруи Меджлумян, специалист юридического отдела аппарата премьер-министра Республики Армения Лала Бегоян и начальник научно-исследовательского и учебно-методического отдела министерства юстиции Петик Мкртчян.