Արդարադատության և առողջապահության նախարարություններն արտակարգ իրավիճակի օրենսդրական փաթեթ են մշակում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության և առողջապահության նախարարություններն օրենսդրական փաթեթ են մշակում, որի փոփոխությունները վերաբերելու են Արտակարգ իրավիճակում բնակչության պաշտպանության մասին օրենքին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արդարադատության նախարարի մամուլի խոսնակ Լուսինե Մարտիրոսյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք մշակվում են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած այն կարգավորումները, որոնք հնարավորություն կտան արտակարգ դրությունը երկարաձգելու փոխարեն, Covid-19-ի սահմանափակումներն ու միջոցառումներն իրականացնել արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու միջոցով:
«Առողջապահության նախարարության հետ համատեղ Արդարադատության նախարարությունը մշակում է օրենսդրական փաթեթ: Փոփոխությունները վերաբերում են Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին և ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին օրենքներին»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Արդարադատության նախարարի մամուլի խոսնակը ժամկետներ չնշեց, թե երբ կավարտվեն համատեղ աշխատանքներն ու նախագիծը կդրվի շրջանառության մեջ:
Օգոստոսի 13-ին, ժամը 17:00-ին ավարտվում է կառավարության կողմից երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը: Հայաստանում կառավարությունն առաջին անգամ արտակարգ դրություն է հայտարարել 2020թ. մարտի 16-ին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում անվերջ հնարավոր չէ արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգել, սակայն պետք է համապատասխան օրենքներում այնպիսի փոփոխություններ անել, որոնք հնարավորություն կտան համավարակի նոր օջախներ հայտնաբերվելու դեպքում սահմանափակումներ կիրառել:

Министерство юстиции и МЧС разрабатывают законодательный пакет для чрезвычайных ситуаций
Министерства юстиции и здравоохранения разрабатывают законодательный пакет, изменения в котором будут касаться Закона “О защите населения в чрезвычайных ситуациях”.
Это представила «Арменпресс» пресс-секретарь Министерства юстиции Лусине Мартиросян, отвечая на вопрос, разрабатываются ли предложения премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которые дадут возможность осуществлять ограничения и мероприятия по борьбе с Covid-19 без объявления чрезвычайного положения. “Совместно с Министерством здравоохранения Министерство юстиции разрабатывает законодательный пакет.
Изменения касаются Закона “О защите населения в чрезвычайных ситуациях и обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения”, - сказала Мартиросян. Пресс-секретарь министерства не уточнила сроков, когда завершатся совместные работы и проект будет введен в обращение. 13 августа в 17:00 истекает срок чрезвычайного положения, продленного правительством. Правительство Армении впервые объявило чрезвычайное положение 16 марта 2020 года.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что невозможно бесконечно продлевать срок чрезвычайного положения, однако необходимо в соответствующие законы внести изменения, которые позволят в случае обнаружения новых очагов эпидемии применить необходимые ограничения.