Իրենց հողին կանգնած են ավելի ամուր, քան երբևէ. Չոբանյանն այցելել է հրետակոծությունից տուժած գյուղեր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանն այցելել է ադրբեջանական հրետակոծությունից ամենից շատ տուժած գյուղեր, որտեղ ակտիվորեն ընթանում են շուրջ 100 վնասված շինությունների վերականգնման աշխատանքները:
«Հակառակորդի հրետակոծության արդյունքում մեր սահմանամերձ գյուղերի շուրջ 100 վնասված շինությունների վերականգման աշխատանքները շարունակում են ակտիվորեն ընթանալ, մեկնարկել է նաև Այգեպար գյուղի փողոցների ասֆալտապատման աշխատանքները: Երեկ այցելել եմ հրետակոծությունից ամենից շատ տուժած Այգեպար և Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքներ: Վերականգնման աշխատանքներն ավարտելու ենք հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում, և մեր բնակիչներն ունենալու են ավելի լավ տներ, քան ունեցել են հրետակոծությունից առաջ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  գրել է մարզպետը:
Հայկ Չոբանյանը նշել է, որ շատ ոգևորված և հպարտ է սահմանապահ բնակիչներով, որոնք ոչ միայն ընկճված չեն, այլ իրենց հողին կանգնած են ավելի ամուր, քան երբևէ:
Օգոստոսի 12-20-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լարվածության ընթացքում հակառակորդը թիրախավորել էր նաև Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի քաղաքացիական շինությունները, վնասվել են մի շարք տներ:

На своей земле стоят крепче, чем когда-либо: Чобанян посетил села, пострадавшие от артобстрела
Губернатор Тавуша Айк Чобанян посетил села, наиболее пострадавшие от азербайджанских артобстрелов, в которых ведутся активные работы по восстановлению около 100 поврежденных строений.
“В приграничных селах активно ведутся работы по восстановлению около 100 строений, поврежденных в результате артобстрела противника, начались работы по асфальтированию улиц села Айгепар. Вчера я посетил наиболее пострадавшие от артобстрела общины Айгепар и Неркин Кармирахпюр. Мы завершим восстановительные работы в кратчайшие сроки, и дома наших жителей будут лучше, чем до обстрела”, - как передает Арменпресс, написал губернатор.
Айк Чобанян отметил, что он очень воодушевлен и горд пограничниками, которые не только не подавлены, но и стоят на своей земле крепче, чем когда-либо.
В ходе агрессии, развязанной Азербайджаном с 12 по 20 августа на армяно-азербайджанской границе, противник обстреливал и гражданские строения приграничных сел Тавушской области, в результате были повреждены и жилые дома.