Հայաստանում մեկնարկել են միասնական քննությունները․ օտար լեզվի քննությանը մասնակցելու է 2102 դիմորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում հուլիսի 2-ին մեկնարկել է օտար լեզու առարկայի միասնական քննությունը հանձնվելու են ռուսերեն, անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և իտալերեն։
Լուսանկարները՝ Գևորգ Պերկուպերկյանի, Հայկ Մանուկյանի
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի մամուլի խոսնակ Խաչանուշ Գրիգորյանը։
«Երևանում ու մարզերում հուլիսի 2-ին գործելու է 24 քննական կենտրոն, որից 8-ը մայրաքաղաքում: Քննություն հանձնողների նախնական թվերն են՝ ռուսերեն՝ 171, անգլերեն՝ 1812, գերմաներեն՝ 57, ֆրանսերեն՝ 54, իսպաներեն՝ 5, իտալերեն՝ 3: Պարսկերեն հանձնող չկա»,- նշեց Գրիգորյանը:
Միասնական քննություններին մասնակցելու համար Հայոց լեզու և հայ գրականություն առարկայի համար հայտագրվել է 1749 դիմորդ, իսկ Հայոց պատմությունից՝ 1598, Աշխարհագրությունից՝ 286, Կենսաբանությունից, 1112, Մաթեմատիկայից՝ 5412, Քիմիայից՝ 349 և Ֆիզիկայից՝ 197։
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ողջ տարածքում քննությունների համար հայտագրվել է 12 805 հոգի։
«Այս թվերը նախնական են, քանի որ գուցե այդ օրը մի քանի հոգի ընդհանրապես չներկայանան քննական կենտրոններ, մի քանիսը ջերմություն ունենան և նրանց չթույլատրեն մասնակցել քննությանը»,- շեշտեց ԳԹԿ մամուլի խոսնակը։
Ամբողջ Հայաստանի տարածքում միասնական քննությունների անցկացման համար բացվել է 47 քննական կենտրոն։ Արագածոնի մարզում քննական կենտրոնները լինելու են հետևյալ տեղերում՝ Աշտարակի թ. 1, թ. 3 հիմնական և թ. 5 ավագ դպրոցները, Արարատի մարզում՝ Արտաշատի թիվ 1, 2 և 4 հիմնական դպրոցները, Արմավիրի մարզում՝ թիվ 5, 6 և 8 հիմնական դպրոցները, Գեղարքունիքի մարզում՝ Գավառի թ. 1 և 3 հիմնական, ինչպես նաև թիվ 8 միջնակարգ դպրոցները, Լոռու մարզում՝ Վանաձորի թիվ 24 միջնակարգ, թիվ 5 ավագ և թիվ 6 հիմնական դպրոցները, Կոտայքի մարզում՝ Չարենցավանի թիվ 1 ավագ դպրոցում և թիվ 3, 4, 5 հիմնական դպրոցներում, Շիրակի մարզում՝ Գյումրու Օյումջյանի թիվ 21 միջնակարգ, 10 և 11 հիմնական դպրոցները, Սյունիքի մարզում՝ Գորիսի թիվ 3 և 6 հիմնական դպրոցները, իսկ  Կապանում՝ թիվ 2 և թիվ 6 դպրոցները, Վայոց Ձորում՝ Եղեգնաձորի ավագ դպրոցը,  Տավուշի մարզում՝ Իջևանի թիվ 1, 3 և 5 դպրոցները:
Երևանում միասնական քննություններն անց են կացվելու թիվ 11, 14, 155, 168, 174, 200, 21, 44 և 88 հիմնական դպրոցներում, ինչպես նաև թիվ 118, 170, 189, 190, 195, 29, 46 և 62 ավագ դպրոցներում:
Հուլիսի 4-ին կկայանա Հայոց պատմություն, Աշխարհագրություն, Քիմիա, հուլիսի 6-ին՝ Մաթեմատիկա, իսկ հուլիսի 8-ին Հայոց լեզու և հայ գրականություն, Կենսաբանություն, Ֆիզիկա առարկաներից:

В Армении начались единые экзамены: на экзамене по иностранному языку  участвуют 2102 абитуриента
В Армении 2 июля проходит единый экзамен по иностранному языку:  русскому, английскому, немецкому, французскому, испанскому и итальянскому.
Фото: Геворга Перкуперкяна, Айка Манукяна
Это в беседе с «Арменпресс» представила пресс-секретарь Центра оценки и тестирования Хачануш Григорян.
“2 июля в Ереване и областях Армении будет действовать 24 экзаменационных центра, 8 из которых в столице. Предварительные данные сдающих экзамен таковы: русский язык - 171 абитуриентов, английский язык - 1 812,  немецкий язык - 57, французский язык - 54,  испанский язык - 5, итальянский язык - 3. Нет сдающих персидский язык”, - отметила Григорян.
На участие в единых экзаменах по армянскому языку и литературе были заявления 1 749 абитуриентов, по истории Армении - 1 598, географии - 286, биологии - 1 112, математике - 5 412, химии - 349 и физике - 197.
Всего по всей территории Армении  было заявлено 12  805 заявлений.
“Эти цифры предварительные, поскольку, возможно, некоторые могут не прийти на экзамен, у некоторых может быть температура и им не разрешат участвовать в экзамене”, - подчеркнула пресс-секретарь ЦОТ.
По всей Армении для проведения единых экзаменов открылись 47 экзаменационных центров. В области Арагацотн экзаменационные центры будут в следующих местах: в Аштараке - основные школы N 1,  3, старшая школа № 5.   В Араратской области - основные школы N1, 2 и 4 Арташата, в Армавирской области - основные школы N 5, 6 и 8, в Гегаркуникской области - школы N1, 2 и 4 города Гавара. В Лорийской области - средняя школа № 24, старшая школа № 5 и основная школа № 6, в Котайкской области - в Чаренцаванской старшей школе № 1 и в основных школах № 3, 4, 5, в Ширакской области - Гюмрийская средняя школа № 21, основные школы № 10 и 11, в Сюникской области - основные школы № 3 и 6 Гориса,  в Капане - школы № 2 и № 6, в Вайоц Дзоре - Ехегнадзорская старшая школа, в Тавушской области - школы N 1, 3 и 5 Иджевана.
В Ереване единые экзамены будут проводиться в 11, 14, 155, 168, 174, 200, 21, 44 и 88 основных школах, а также в 118, 170, 189, 190, 195, 29, 46 и в 62 старших школах.
4 июля состоятся экзамены по истории Армении, географии, химии, 6 июля - по математике, 8 июля - по армянскому языку и литературе, биологии, физике.