Հայաստանում հաստատվել է COVID-19-ի 723 դեպք, բուժվել է 442-ը․ Փաշինյանը դառնացած է նման իրավիճակից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում վերջին 24 ժամում արձանագրվել է նոր տիպի կորոնավիրուսի 723 նոր դեպք, մահացել է 6, բուժվել՝ 442 քաղաքացի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կորոնավիրուսի հետ կապված մեր գործերը լավ չեն։ Ես պետք է անկեղծ ասեմ, որ դառնացած եմ։ Այսօր աշխատանքի եմ եկել Սևանից և մեքենայի պատուհանից երևում էր, որ մարդիկ շարունակում են չպահպանել հակահամաճարակային կանոնները։ Դրանցից ամենաբացահայտը դիմակ չկրելն է։ Ես սկսել եմ մտածել, որ այս խնդիրն արդեն դուրս է եկել կորոնավիրուսի շրջանակներից, արդեն մեր հանրային վարքագիծը պետք է փորձել հասկանալ այլ տեսանկյունից»,- նշեց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ մեքենայով աշխատանքի գնալիս, նկատել է փողոցով քայլող մարդկանց, որոնք դիմակ չեն կրել, և իր մոտ տպավորություն է ստեղծվել, թե նրանք գնում են դեպի վերակենդանացման բաժանմունք։
«Վերջին օրերին ես այցելել եմ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ, երկու տեղերում էլ եղել եմ վերակենդանացման բաժանմունքներում։ Ինձ մոտ այսօր այնպիսի զգացողություն էր, որ փողոցով քայլող այդ մարդիկ գնում էին դեպի վերակենդանացման բաժանմունք: Ուզում էի մեքենայից իջնել, ասել` հարգելիս, ուր ես գնում, ասել կանգ առեք, ժողովուրդ ջան, էսպես մենք գնում ենք դեպի շատ-շատ վատ տեղ»,- նշեց Փաշինյանը:
Կառավարությունը հունիսի 12-ին որոշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև հունիսի 13-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի հունիսի 13-ից երկարաձգել ևս 30 օրով՝ մինչև հուլիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ։

723 new cases of coronavirus confirmed in Armenia in past 24 hours: PM upset over current situation
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. 723 new cases of the novel coronavirus (COVID-19) have been confirmed in Armenia in the past 24 hours. 442 patients have recovered and 6 died in the past day, Prime Minister Nikol Pashinyan said live on Facebook today.
“Our situation with coronavirus is not good. I would be frankly to say that I am upset. Today I came to work from Sevan and I was looking from the car that people continue not following the anti-epidemic rules. The most obvious of this is not wearing a face mask. I have started to think about that this issue has already gone beyond the scope of the coronavirus, we need to understand our public behavior already from another perspective”, the PM said.
“Few days ago I visited the Nork Infectious Disease Hospital and the St. Gregory the Illuminator medical center, visited the intensive care units in both hospitals. I had an impression today that people walking in the streets were moving to the intensive care units. I wanted to get out of the car and ask them – my dears, where are you going?”, he added, urging once again to follow all the rules.
Armenia extended the coronavirus-related state of emergency for another month, until July 13, 17:00.