Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքն ուղղված է սոցիալական արդարության վերականգնմանը․ դատախազ Ամիրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը միտված է վերականգելու սոցիալական արդարությունը, որը Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից հետո որոշակիորեն խաթարվել էր և տեղի էր ունեցել գույքի ոչ օրինական բաշխում։ Այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Ամիրյանը։
«Այս օրենքը ուղղված է Սահմանադրության 1-ին հոդվածում ամրագրված իրավական պետության համար անհրաժեշտ հիմքեր ստեղծելուն։ Առանց հասկանալու գույքի ծագման օրինականությունը և այդ հարաբերություններն առանց ճիշտ ու արդարացի դաշտում կարգավորելու, հնարավոր չէ կառուցել իրավական և ժողովրդավարական պետություն»,- ասաց Ամիրյանը։ Ավագ դատախազի խոսքով՝ օրենքի ընդունման նպատակը նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարն է։
«Սա հակակոռուպցիոն քաղաքականության դրևորումներից մեկն է, բայց իհարկե, ոչ միակ գործիքակազմը, սակայն արդյունավետ կիրառելու դեպքում այն կարող է իր դրական արդյունքները ունենալ»,- շեշտեց Ամիրյանը։
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի ընդունման անհրաժեշտության, բռնագանձման իրավական հիմքերի ու գործընթացի, դատախազությունում ստեղծվող հատուկ ստորաբաժանման և այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Ամիրյանի հետ։
Ապրիլի 16-ին ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Կառավարության կողմից ներկայացված «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը թույլ է տալիս բռնագանձել գույքը, որի ձեռքբերումը չի հիմնավորվում օրինական եկամտի աղբյուրներով:
Նախատեսված իրավական մեխանիզմը թույլ է տալիս բռնագանձել գույքը, որի ձեռքբերումը, նախագծով նախատեսված էական ծավալներով, չի հիմնավորվում օրինական եկամտի աղբյուրներով: Այդպիսի գույքի առնչությամբ գործում է ապօրինի ծագում ունենալու կանխավարկածը, որը կարող է հերքվել պատասխանողի կողմից գույքի ձեռքբերումը հիմնավորող ապացույցների ներկայացմամբ: Նախատեսվում են իրավասու մարմնի գործունեության և քաղաքացիական դատավարության ընթացակարգային նոր կանոններ, որոնք թույլ կտան իրականացնել ակտիվների ուսումնասիրություն և հօգուտ պետության բռնագանձել օրենքի իմաստով չհիմնավորվող հարստությունը: Իրավասու մարմինը կգործի Գլխավոր դատախազության կազմում: Իսկ իրականացված գործառույթները կհանդիսանան պետական շահերի պաշտպանության հայցի ներկայացման դրսևորում: Ուսումնասիրության համար հիմք կհանդիսանան որոշակի ազդակներ:
Առաջինից երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանը նախագծում կատարվել է փոփոխություն, որով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շեմը 25 մլն դրամից բարձրացվել է 50 մլն դրամի: Ուսումնասիրության ժամկետի մասով արձանագրվել է, որ ուսումնասիրությունը սկսելուց առաջ պետք է ներառի առավելագույնը նախորդող 10 տարին, իսկ բացառիկ դեպքում, երբ պահպանվել են գործի համար էական ապացույցները, ավելի երկար, բայց սահանափակվելով 1991 թվականից հետո ընկած ժամանակահատվածով:

Закон о конфискации незаконно нажитого имущества направлен на восстановление справедливости
Закон “О конфискации имущества незаконного происхождения” направлен на восстановление социальной справедливости, которая после независимости Республики Армения определенным образом была нарушена, и имело место нелегальное распределение имущества. Об этом заявил старший прокурор Генпрокуратуры Армении Карен Амирян.
“Этот закон направлен на создание необходимых оснований для правового государства, закрепленного в статье 1 Конституции. Без понятия законности происхождения имущества и без урегулирования этих отношений на правильном и справедливом поле невозможно строить правовое и демократическое государство”, - сказал Амирян. По словам старшего прокурора, целью принятия закона является также и борьба с коррупцией.
“Это одно из проявлений антикоррупционной политики, но, конечно, не единственный инструментарий, однако в случае эффективного применения он может иметь свои положительные результаты”, - подчеркнул Амирян.
«Арменпресс» беседовал со старшим прокурором прокуратуры Армении Кареном Амиряном о необходимости принятия Закона “О конфискации имущества незаконного происхождения”, правовых основах и процессе конфискации, создаваемом в прокуратуре специальном подразделении и о других вопросах.
Подробности - в видеоматериале
16 апреля Национальное собрание во втором чтении и полностью приняло представленный правительством пакет законопроектов “О конфискации имущества незаконного происхождения” и прилагаемых к нему законопроектов, который позволяет конфисковать имущество, приобретение которого не обосновывается законными источниками дохода.
Предусмотренный правовой механизм позволяет конфисковать имущество, приобретение которого в предусмотренных проектом существенных объемах не обосновывается законными источниками дохода. В отношении такого имущества действует презумпция незаконного происхождения, которая может быть опровергнута ответчиком по представлению доказательств, обосновывающих приобретение имущества. Предусматриваются новые процедурные правила деятельности компетентного органа и гражданского судопроизводства, которые позволят проводить изучение активов и конфисковать в пользу государства необоснованное законом имущество. Компетентный орган будет действовать в составе Генеральной прокуратуры. А осуществленные функции станут проявлением предъявления иска о защите государственных интересов. Основой для исследования станут определенные данные.
С первого по второе чтение при обсуждении проекта было внесено изменение, согласно которому порог взыскания незаконного имущества с 25 млн драмов повышен до 50 млн драмов. В отношении срока исследования было зафиксировано, что до начала расследования должно быть  не более 10 лет, а в исключительном случае, когда есть существенные доказательства для ведения дела, и дольше, но ограничиваясь периодом после 1991 года.