Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են պետաջակցությունից օգտվողների շրջանակի ընդլայնման առաջարկներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման շուրջ քննարկումները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետին նախ զեկուցվել է կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարության ընդունած տնտեսական միջոցառումների կատարման մասին: Մասնավորապես, նշվել է, որ առաջին միջոցառման շրջանակում տնտեսվարողներից ստացվում են բազմաթիվ վարկային հայտեր, արդեն իսկ բավարարվել է 1 մլրդ 433 մլն դրամի հայտ: Տնտեսական 2-րդ միջոցառման շրջանակում հաստատվել է գյուղատնտեսական 194 հայտ, որի ընդհանուր ծավալը կազմում է 1 մլրդ 119 մլն դրամ: 3-րդ տնտեսական ծրագրի շրջանակում հաստատվել է 290 մլն դրամի 27 ՓՄՁ ծրագիր: Զեկուցվել է, որ ծրագրերից օգտվելու հայտերի քննարկումները լայնածավալ կերպով շարունակվում են և օգտվողների թիվն ու ցուցաբերվող օժանդակության ծավալներն օրեցօր էապես կմեծանան: Խորհրդակցության մասնակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև սոցիալական բաղադրիչ ունեցող ծրագրերի ընթացքին:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է ամենօրյա ռեժիմով շարունակել ծրագրերի մշտադիտարկումը, զեկուցել ընթացքի մասին:
Այնուհետև ներկայացվել են սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանն ուղղված նոր առաջարկություններ և գաղափարներ՝ աջակցությունից օգտվող շահառուների շրջանակն ընդլայնելու նպատակով: Քննարկման արդյունքներով վարչապետը հանձնարարել է մշակել միջոցառումների նոր ծրագիր և ներկայացնել կառավարության հաստատմանը:

New proposals on extending the scope of state support beneficiaries discussed in Government
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, a regular meeting was held in the Office of Government to discuss ways of addressing the pandemic-caused socio-economic problems.
As ARMENPRESS was informed from the office of the Prime Minister of Armenia, the Prime Minister was briefed on the steps taken by the Government to neutralize the economic impact of COVID-19. He was told that several business entities had submitted loan applications under the first program, many of which were complied with to a total amount of AMD 1,433 million. 194 farmer bids have so far been approved as part of the second program, the total volume of which is 1,119 million drams. 27 SME projects, worth 290 million drams, have been approved under the third activity.
The Government’s initiatives have aroused great interest and a broad public debate: the number of beneficiaries and the amount of assistance keep growing day by day. The speakers next touched on the programs featuring a social component. The Premier told the responsible officials to continue monitoring the programs on a daily basis and report back the findings.
New proposals and ideas were presented aimed at tackling socioeconomic problems in order to expand the scope of beneficiaries. Following the discussion, Prime Minister Pashinyan told the stakeholders to develop a new program of activities and submit it to the Government for approval.