Թուրքիայում պղծել են քրիստոնյայի գերեզման. Փայլանը հարցեր է հղել ներքին գործերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 17  ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տրապիզոնի Ս. Մարիա կաթողիկե եկեղեցու գերեզմանատանը ատելության հարձակում է տեղի ունեցել, որի հետևանքով անհայտ անձինք քանդել ու հրկիզել են հանգուցյալ Զեհրա Չոլաքի գերեզմանի խաչը։
Թուրքիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Գարո Փայլանն այդ առիթով հարցում է ուղղել ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Փայլանը նշել է՝ նախքան այս հարձակումը, Չոլաքի հուղարկավորության ընթացքում մի խումբ մարդիկ ցանկացել են սադրել արարողությունը՝ «Ալլահ ու աքբար» բացականչելով:
«Նման հարձակում պատահել է նաև փետրվարի 7-ին Անկարայի քրիստոնյա քաղաքացիներին պատկանող Օրթագյուղի գերեզմանատանը. անհայտ անձինք քանդել են 19 գերեզմանաքար։ Հարց ենք տալիս ներքին գործերի նախարարին. Հրանտ Դինքի եւ Սանթարո վարդապետի դեմ ոճիրները կատարվել էին Տրապիզոնի ոստիկանության կողմից ուղղորդված հրոսակախմբերի կողմից։ Տրապիզոնի ոստիկանության մեջ նման հրոսակախումբ կա՞»,-նշում է Փայլանը:
Պատգամավորը, մասնավորապես, հարցրել է, թե Զեհրա Չոլաքի հուղարկավորության ժամանակ պատահած սադրանքի մասին նախարարության կողմից հետաքննություն կատարվո՞ւմ է, եւ արդյոք բացահայտվա՞ծ են պատասխանատուները, նրանց ինքնությունը ճշտվա՞ծ է, կասկածյալները արդարադատության մարմիններին հանձնվե՞լ են: Նա հարցրել է նաև, թե Տրապիզոնում մահացած քրիստոնյա քաղաքացու հուղարկավորության ժամանակ տեղի ունեցած սադրանքից հետո ինչու հարկ եղած ապահովության միջոցներ չեն ձեռնարկվել: Փայլանը կարծիք է հայտնել, որ այդ ատելության հարձակումները պայմանավորված են նրանց քրիստոնյա լինելով:

В Турции осквернили могилу христианина: Пайлан направил вопросы министру внутренних дел
На кладбище католической церкви Св. Марии Трабзона произошел акт вандализма. Неизвестные лица осквернили и сожгли крест на могиле покойного Зехры Чолака.
Депутат Национального собрания Турции Гаро Пайлан направил в связи с этим запрос министру внутренних дел Сулейману Сойлу.
Как передает «Арменпресс», Пайлан отметил, что до этого нападения во время похорон Чолака группа людей хотела помешать церемонии возгласами “Аллаху Акбар”.
“Подобный акт вандализма произошел и 7 февраля на кладбище Ортагюха, принадлежащем христианским гражданам Анкары. Неизвестные лица сломали 19 надгробий. Мы задаем вопрос министру внутренних дел. Преступления против Гранта Динка и Вардапета Сантаро были совершены бандами, направленными полицией Трабзона. В полиции Трабзона действует такая банда”, - отметил Пайлан.
Депутат, в частности, спрашивал, ведется ли расследование со стороны министерства о провокации, произошедшей во время похорон Зехры Чолак, и выявлены ли ответственные лица, уточнены ли их личности, переданы ли подозреваемые органам юстиции. Он также спрашивал, почему после провокации на похоронах умершего в Трабзоне гражданина-христианина не были приняты необходимые меры безопасности. Пайлан выразил мнение, что эти акты ненависти обусловлены их христианской верой.