Թուրքիայում պղծել են քրիստոնյայի գերեզման. Փայլանը հարցեր է հղել ներքին գործերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 17  ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տրապիզոնի Ս. Մարիա կաթողիկե եկեղեցու գերեզմանատանը ատելության հարձակում է տեղի ունեցել, որի հետևանքով անհայտ անձինք քանդել ու հրկիզել են հանգուցյալ Զեհրա Չոլաքի գերեզմանի խաչը։
Թուրքիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Գարո Փայլանն այդ առիթով հարցում է ուղղել ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Փայլանը նշել է՝ նախքան այս հարձակումը, Չոլաքի հուղարկավորության ընթացքում մի խումբ մարդիկ ցանկացել են սադրել արարողությունը՝ «Ալլահ ու աքբար» բացականչելով:
«Նման հարձակում պատահել է նաև փետրվարի 7-ին Անկարայի քրիստոնյա քաղաքացիներին պատկանող Օրթագյուղի գերեզմանատանը. անհայտ անձինք քանդել են 19 գերեզմանաքար։ Հարց ենք տալիս ներքին գործերի նախարարին. Հրանտ Դինքի եւ Սանթարո վարդապետի դեմ ոճիրները կատարվել էին Տրապիզոնի ոստիկանության կողմից ուղղորդված հրոսակախմբերի կողմից։ Տրապիզոնի ոստիկանության մեջ նման հրոսակախումբ կա՞»,-նշում է Փայլանը:
Պատգամավորը, մասնավորապես, հարցրել է, թե Զեհրա Չոլաքի հուղարկավորության ժամանակ պատահած սադրանքի մասին նախարարության կողմից հետաքննություն կատարվո՞ւմ է, եւ արդյոք բացահայտվա՞ծ են պատասխանատուները, նրանց ինքնությունը ճշտվա՞ծ է, կասկածյալները արդարադատության մարմիններին հանձնվե՞լ են: Նա հարցրել է նաև, թե Տրապիզոնում մահացած քրիստոնյա քաղաքացու հուղարկավորության ժամանակ տեղի ունեցած սադրանքից հետո ինչու հարկ եղած ապահովության միջոցներ չեն ձեռնարկվել: Փայլանը կարծիք է հայտնել, որ այդ ատելության հարձակումները պայմանավորված են նրանց քրիստոնյա լինելով:

YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. Unidentified attackers have vandalized and set ablaze the cross of the grave of a Zehra Cholak at the St. Maria Catholic Church cemetery in Trabzon, Turkey.
Garo Paylan, the ethnic Armenian Member of Parliament of Turkey, has addressed an inquiry over the matter to Turkish Interior Minister Suleyman Soylu.
According to Paylan, prior to this attack a group of people attempted to incite a provocation by chanting Allahu Akbar during the funeral of Cholak.
“A similar attack also took place on February 7 at the Christian cemetery in Ortagyugh: unknown perpetrators vandalized 19 gravestones. We are asking the interior minister: The crimes against Hrant Dink and Vardapet Santaro were committed by gangsters guided by the Trabzon police. Is there such a gang within the Trabzon police force? Paylan said.
The lawmaker inquired whether or not authorities are probing the incident during Cholak’s funeral and if perpetrators are identified. He also asked why authorities didn’t take appropriate security measures after the provocation during the Christian citizen’s funeral. The MP expressed opinion that the victims were targeted because of their Christian faith.