ՄԱԿ-ում ՉԺՀ-ի մշտական ներկայացուցիչը առաջընթաց Է արձանագրել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում ավելի քան 130 մարդ բուժվել Է նոր կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբից: Հունվարի 30-ին այդ մասին լրագրողներին հայտարարել Է ՄԱԿ-ում Չինաստանի մշտական ներկայացուցիչ Չժան Ցզյունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք առաջընթաց ենք արձանագրում, առաջ մենք չգիտեինք, թե դա ինչ վիրուս Է, բայց այժմ մենք այն նույնականացրել ենք, մենք կարող ենք վիրուսի նախկին տիպերը տարբերել նորից: Դա սկզբունքային Է,- ասել Է նա:- Այո՛, մենք կորցրեցինք շատ կյանքեր, բայց միեւնույն ժամանակ ավելի քան 130 կյանք փրկվեց, մարդիկ բուժվել են հիվանդությունից»:
Չժան Ցզյունը հայտարարել Է, որ Չինաստանին պահանջվում Է մեծ քանակությամբ պաշտպանադիմակների եւ ակնոցների մատակարարում թոքաբորբի բռնկման պատճառով: «Մեզ դիմակներ են մատակարարում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, ԱՄՆ-ի որոշ ընկերություններ, բայց պահանջարկ դեռեւս կա»,- պարզաբանել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Постпред Китая при ООН заявил о прогрессе в борьбе с новым коронавирусом
Более 130 человек в Китае были вылечены от пневмонии, вызванной новым коронавирусом. Об этом заявил в четверг журналистам постпред Китая при ООН Чжан Цзюнь.
"Мы делаем прогресс, раньше мы не знали, что это за вирус, но теперь мы его идентифицировали, мы можем отличать прежние типы вируса от нового. Это принципиально, - сказал он. - Да, мы потеряли много жизней, но в то же время более 130 жизней были спасены, люди вылечились от заболевания",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Чжан Цзюнь заявил, что Китаю требуется поставка большего количества защитных масок и очков в связи со вспышкой пневмонии. "Нам поставляют маски ЮНИСЕФ, некоторые американские компании, но потребность еще есть" , - пояснил он.