Ճապոնիայի իշխանությունները հանդիսություններ կանցկացնեն արքայազն Ակիսինոյի պատվին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը հունվարի 21-ին հաստատել Է արարողությունների կարգը՝ արքայազն Ակիսինոյին որպես կայսերական գահի նոր ժառանգորդի, երկրին եւ աշխարհին ներկայացնելու կապակցությամբ: Որոշվել Է այդ հանդիսություններն անցկացնել ապրիլի երկրորդ կեսին՝ իշխանության երեք ճյուղերի ղեկավարների, նախարարների կաբինետի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Kyodo լրատվական գործակալությունը:
Գլխավոր արարողությունը կկայանա ապրիլի 19-ին՝ Տոկիոյի կենտրոնում գտնվող կայսերական պալատի գլխավոր «Սոճու սրահում»: Այստեղ 54-ամյա Ակիսինոն իր ավագ եղբորը՝ Նարուհիտոյին, պաշտոնապես կներկայացվի որպես գահաժառանգ արքայազն: Ճապոնիայի ժողովրդի անունից նրան ողջույնի ուղերձը կընթերցի վարչապետ Սինձո Աբեն: Ապրիլի 21-ին այդ կապակցությամբ Տոկիոյում կանցկացվեն հանդիսավոր ընդունելություններ մոտավորապես 750 հյուրերի մասնակցությամբ, ներառյալ արտասահմանյան պետությունների դեսպանները:
Հանդիսություններն անցկացնելիս որոշվել Է թույլ չտալ շռայլություններ եւ խնայել միջոցները: 1991 թվականին այդօրինակ նախորդ միջոցառումների համեմատությամբ հրավիրվածների թիվը կրճատվել Է գրեթե 300-ով, իսկ երեք ճաշկերույթի փոխարեն կանցկացվի միայն երկու ֆուրշետ: Ճապոնիայի ներկայիս կայսրը՝ 59-ամյա Նարուհիտոն, գահ Է բարձրացել անցյալ տարվա մայիսի 1-ին՝ իր հոր՝ 86-ամյա Ակիհիտոյի կամավոր հրաժարումից հետո, որը հանգստի Է անցել զառամյալ տարիքի պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Японии решили провести торжества в честь принца Акисино в апреле
Правительство Японии утвердило во вторник порядок церемоний по поводу представления стране и миру принца Акисино как нового наследника императорского престола. Решено провести эти торжества во второй половине апреля с участием руководителей трех ветвей власти, министров кабинета, глав органов местного самоуправления. Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство Kyodo.
Главная церемония состоится 19 апреля в парадном "Сосновом зале" императорского дворца в центре Токио. На ней 54-летний Акисино будет официально представлен его старшему брату императору Нарухито в качестве наследного принца. От имени народа Японии ему зачитает приветственное послание премьер-министр Синдзо Абэ.
21 апреля по этому случаю в Токио будут проведены парадные приемы с приглашением примерно 750 гостей, включая послов зарубежных государств. Торжества решено проводить скромно, с экономией средств. По сравнению с предыдущими мероприятиями такого рода в 1991 году число приглашаемых гостей сокращено почти на 300 человек, а вместо трех банкетов с рассадкой проведут только два фуршета.
Нынешний император Японии 59-летний Нарухито вступил на престол 1 мая прошлого года после добровольного отречения его отца, 86-летнего Акихито, который ушел на покой по причине преклонного возраста.